Erkeklerde karın yağları: Kilo vermek neden önemlidir?

Erkeklerde karın yağları tehlikelidir. Bu yağlardan nasıl ve neden kurtulmanız gerektiğini öğrenin.

Photo of Michael D. Jensen, M.D.

Michael D. Jensen, M.D.

Birkaç ekstra kilo taşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Ancak bu kalabalığın takip ettiği durum için iyi bir fikir değildir. Özellikle bel bölgesinde ekstra kilo taşımak riskli olabilmektedir.

Michael D. Jensen, Doktor, Mayo Klinik, Rochester, Minn., de endokrinoloji uzmanı erkeklerdeki karın bölgesindeki yağlanmalardaki en yaygın soruları cevaplıyor.

Bel yağları erkekler için neden bir endişedir?

Karın yağları ile sorunlarda karın yağları sadece deri altına yerleşmiş bir ekstra katman ile sınırlanmamıştır (deri altı yağı). Ayrıca viseral yağları da içermektedir bu da karının derinliklerinde olması ve iç organları sarması anlamına gelmektedir.

Tüm kilonuza rağmen, geniş bir bele sahip olmak aşağıda belirtilen rahatsızlıkların risklerini arttırmaktadır :

- Kardiyovasküler hastalıklar

- Tip 2 diyabet

- Kolorektal kanser

- Uyku apnesi

Yaşlanma veya genetik bel bölgesine kilo alımında rol oynar mı?

Kilonuz büyük ölçüde ne kadar kalori aldığınız ve ne kadarını yaktığınızın dengesi ile belirlenmektedir. Çok fazla yemek yerseniz ve çok az egzersiz yaparsanız, bel yağları da dahil muhtemelen aşırı kilolu olma yolundasınız.

Ancak, yaşlanma da bir rol oynamaktadır. Yaşlandıkça, özellikle fiziksel olarak aktif değilseniz kaslarınızı kaybedersiniz. Kas kütlelerinin kaybı vücudunuzun kullandığı kalori oranını azaltmaktadır, bu da sağlıklı kilonuzu korumayı gittikçe zorlaştırmaktadır. Buna ek olarak, bazı erkeklerin kollarında ve bacaklarında bulunan yağ hücreleri yağ tutma yeteneğini kaybetmektedir, bu da herhangi aşırı bir yağın karın bölgesine gitmesine neden olmaktadır.

Ayrıca genlerinizde yağları tutmada bir rol oynadığı gibi aşırı kilolu olma veya obezite olma gibi değişikliklerde de rol oynamaktadır.

Alkol alma ile gerçekten bir bira göbeğiniz olabilir mi?

Aşırı miktarda alkol tüketimi karın bölgesinde yağlanmaya neden olmaktadır bu da “bira göbeği” olarak adlandırılmaktadır. Ancak, sadece bira suçlu değildir. Herhangi bir alkol türünü çok fazla tüketmek bel bölgesindeki yağ miktarını arttırmaktadır, bununla birlikte bazı araştırmalar şarabın bir istisna olduğunu iddia etmektedir.

Alkol alıyorsanız, miktarını makul ölçülerde ayarlayın. Ne kadar az içerseniz, o kadar az kalori alırsınız ve o bel bölgenize o kadar az yağ alırsınız.

Karın bölgenizde ki yağ fazlalıklarını nasıl anlayabilirsiniz?

Karın bölgenizde çok fazla yağınız varsa bunu nasıl bilebilirsiniz? Basitçe belinizi ölçün :

- Leğen kemiği üstünde, çıplak mide etrafına bir mezura yerleştirin. Karın bölgelerindeki sarkmalar olabileceğinden, ölçüm almak için uzanın

- Mezurayı etrafınıza rahatça uyacak biçimde çekin, ancak cildinize bastırmayın.

- Mezuranın etrafınızı tamamen sardığından emin olun.

- Rahatlayın, nefes alın ve belinizi ölçün, midenizin emme dürtüsünü direnin.

Erkekler için, bel ölçümü 40 inç (102 santimetre) ten büyükse karın yağı için sağlıksız konsantrasyon göstergesidir ve sağlık problemleri için büyük bir riske neden olmaktadır.

Bel bölgesindeki yağlardan nasıl kurtulabilirsiniz ?

Karın kaslarınızı mekik ve diğer karın hedefli egzersizler yaparak çalıştırabilirsiniz, fakat sadece bunları yapmak ile bu yağlardan kurtulamazsınız. Ancak, viseral yağlar aynı diyet uygulamalarına ve aşırı kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak ve toplam vücut yağınızı azaltacak olan egzersiz stratejilerine tepki vermektedir. Şişkinlikler için savaşın:

- Sağlıklı bir diyet yapın. Meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalar gibi bitkisel tabanlı gıdalara özen gösterin ve protein kaynaklı lifleri seçin ve az yağlı süt ürünlerini tercih edin. Ette ve peynir ve yağ gibi tam yağlı süt ürünlerinde bulunan doymuş yağ tüketimini sınırlandırın. Makul miktarda balıklarda, fındıkta ve belli sebze yağlarında bulunan tek doymamış veya çoklu doymamış yağları tercih edin.

- Porsiyon boyutlarını kontrolünüz altında tutun. Sağlıklı seçimler yapmanıza rağmen, tükettiğiniz kalori miktarları artabilir. Evde, porsiyon boyutlarınızı azaltın. Restoranlarda, sipariş ettiğiniz yemeklerin yarısını orda yarısını da evde diğer gün için saklayınız.

- Günlük yaşantınıza fiziksel aktiviteler ekleyin. Sağlıklı yetişkinlerin çoğu için, Sağlık ve İnsan Hizmetleri bölümü haftada en az 150 dakikalık tempolu yürüyüş gibi orta derecede aerobik aktiviteleri veya haftada 75 dakika jogging gibi daha fazla efor sarf edilerek yapılan aerobik aktiviteleri önermektedir. Bunlara ek olarak, vücut geliştirme egzersizleri haftada en az iki defa önerilmektedir. Kilo vermek veya özel fitness hedeflerine ulaşmak istiyorsanız, daha fazla egzersiz yapmanız gerekmektedir.

Aşırı kiloları vermek ve gelecek olanlardan korunmak için (kalıcı ve yavaş kilo verimi), haftada 2 pound (1 kilogram) veriniz. Doktorunuzla başlamanıza ve bu yolda devam etmenizde yardımı için iletişime geçiniz.

Unutmayın ki, bel bölgesindeki yağlarınızda sadece gayret ederek ve sabır ile kurtulabilirsiniz. Aslında, birkaç fazla kilodan kurtulmak sizi daha iyi hissettirecek ve sağlık problemlerini risklerini düşürecektir.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.