Erkeklerde menopoz: Bir mit (Efsane) mi yoksa bir gerçek mi?

Erkekler de menopoz akılda kalıcı bir ifadedir, ancak bu durum doğru değildir. İşte nedeni. 

Hormonlarda oluşan değişimler yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Kadınlarda menopoz sırasında görülen üreme hormonlarındaki ani değişimlerin aksine, erkeklerde cinsel hormon değişimleri yavaş yavaş (seneler sürebilir) ortaya çıkar. Bu konuda neler yapılabileceğine ve ne gibi değişikliklerin sizi beklediğini buradan öğrenebilirsiniz.  

Erkeklerde menopoz mitinin açığa çıkması 

Burada kullanıldığı haliyle “erkeklerde menopoz” yaşlanmaya bağlı olarak testosteron biyoyararlanım sürecinde azalma ve testosteron seviyelerinde ki azalmaların tanımıdır. Kadın menopoz ve sözde erkek menopoz olarak iki farklı durum vardır. Kadınlarda hormon üretimi kısa bir dönemde düşer ve yumurtlama biter. Erkeklerde ise hormon üretimi ve testosteron biyoyararlanım süreci daha yavaş işler. Cinsel işlev, enerji ve ruh hali değişimleri gibi yıllarca fark edilmeden devam edebilecek belli belirsiz işaretleri vardır.

Kısacası sözde erkek menopozu nu nasıl anlatabiliriz? Birçok doktor erkeklerde yaşlanma ile oluşan hormon değişikliklerini “andropoz” olarak tanımlamaktadır. Sözde erkek menopozunu ifade etmek için kullanılan diğer tanımlar ise, testosteron eksikliği, yaşlanan erkeklerde androjen eksikliği ve geç başlayan hipogonadizm dir. 

Erkek hormonlarını zamanla anlamak 

Testosteron seviyeleri erkekler arasında büyük ölçüde değişebilmektedir. Fakat genel olarak yaşlı erkekler genç erkeklerden daha düşü testosteron seviyelerine sahip olma eğilimindedirler. Testosteron seviyelerinde yaş ilerledikçe yavaş yavaş düşüşler (30 yaşından sonra yılda yaklaşık %1 oranında) olabilir. 70 yaşında bir erkeğin testosteron seviyesindeki azalma %50’ye kadar gelmiş olabilir. 

Düşük testosteron seviyelerini tanıma 

Bazı erkeklerde belirti ve semptomlar yaşanmadan normalden daha düşük testosteron seviyeleri olabilir. Diğerlerine göre düşük testosteron seviyesinin aşağıdaki durumlara neden olabilir;

  • Cinsel fonksiyon değişiklikleri. Sertleşme bozuklukları, cinsel isteğin azalması, uyku esnasında olduğu gibi kendiliğinden ereksiyon ve infertilite sayılabilir. Ayrıca testislerin küçülmesi de söz konusu olabilir.
  • Uyku düzenindeki değişimler. Düşük testosteron seviyesi bazen uykusuzluk ya da artan uyku haline neden olabilir.
  • Fiziksel değişimler. Vücuttaki yağ oranının artması, kuvvet ve dayanıklılığın azalması, kas kitlelerinin azalması hatta kemik yoğunluğunun azalması gibi tüm fiziksel değişimler etki edebilir. Şişmiş ve hassaslaşmış göğüsler (jinekomasti) ve saç dökülmeleri de etkiler. Sıcak basmaları ve enerji düşüşleri de nadirde olsa yaşanabilir.
  • Duygusal değişimler. Düşük testosteron motivasyonun ve özgüvenin azalmasına neden olur. Üzgün yada depresif hissedebilir, bazı şeylere konsantre olmakta yada bazı şeyleri hatırlamakta zorlanabilirsiniz.

Tüm bu belirti ve semptomların yaşlanmanın normal birer parçası olduğunu da aklınızda tutmalısınız. Ayrıca ilaçların yan etkileri, tiroid problemleri, aşırı alkol tüketimi, depresyon gibi altta yatan sebeplere de bakılması gerekmektedir. Testosteron düşüklüğü ya da testosteronun biyoyararlanım teşhisi için tek yol kan testi yaptırmaktır. 

En iyi şekilde hissetme

Düşük testosteron seviyesinden şüpheleniyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz muhtemel nedenleri sizdeki belirtilere göre değerlendirecek ve tedavi seçenekleri sunacaktır. Doğal testosteronu arttırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  • Doktorunuz ile açık konuşun. Doktorunuzla İlaç yan etkileri, sertleşme bozukluğu ve diğer cinsel sorunları konuşup neden olduğunun bulunmasına yardımcı olun, tedavi sürecinde de doktorunuza sürekli danışın.
  • Sağlıklı yaşam tercihleri yapın. Sağlıklı beslenme ve günlük fiziksel aktiviteleri içeren bu adım size enerji ve yağsız kas kütlelerinin korunması konusunda yardımcı olacaktır.  Düzenli fiziksel aktivite ruh halinizi iyileştirecek ve daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.
  • Kötü hissettiğinizde yardım isteyin. Erkeklerde depresyon her zaman bunalım manasında değildir. Sinirli ve içine kapanık hissediyorsanız buda depresyon olabilir. Çok aşırı çalışma, aşırı alkol tüketme, yasadışı uyuşturucu kullanma ya da risk oluşturabilecek faaliyetlerde bulunma erkeklerde depresyonun belirtileri olabilir.
  • Bitkisel takviye alacaksanız dikkat edin. Yaşlanma ile ilgili olan düşük testosteron için etkisi kanıtlanmış bitkisel takviye bulunmamaktadır. Hatta bazı takviyeler hayati tehlike riski bile içerebilir. Uzun süreli DHEA (Dehidroepiandrosteron) kullanımının kanıtlanmış faydaları olmasına rağmen prostat kanseri arttırabilir.

Yaşlanan erkekte testosteron replasman tedavisi ile yaşlanma ile ilgili düşük testosteron tedavisi tartışmalıdır. Bazı erkekler için testosteron tedavisi testosteron eksikliği belirtilerinizi ve rahatsız edici semptomları rahatlatır. Diğer erkekler için ise (özellikle yaşlı erkekler için) faydaları kesin değildir. Bazı riskler ve endişeler barındırır. Testosteron replasman tedavisi prostat kanseri riskini arttırabilir. Testosteron enjeksiyonları ya da diğer tedavilerin sizin için uygun olup olmadığını merak ediyorsanız doktorunuzla artı ve eksilerini konuşabilirsiniz. 

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.