Erken boşalma tedavisinde hangi ilaçlar kullanılıyor?

Yrd. Doç. Dr. Levent Gürkan, erken boşalmanın ilaçla tedavisini açıklıyor.

Erken boşalmanın tedavisi cinsel terapiler ve ilaç tedavisi olmak üzere ikiye ayrılır. İlaçla yapılan tedaviler de kendi içinde tekrar ikiye ayrılır. Biri, beyninizi etkileyerek boşalma refleksini baskılayan ilaçlar, diğeri de penis ve çevresindeki duyuyu azaltarak hazzınızı düşüren ilaçlardır.

Peniste duyuyu azaltan ilaçlarda çoğunlukla lokal anestezikler kullanılıyor. Lokal anestezikler iki şekilde uygulanabilir. Krem ve sprey şeklinde olan formları vardır. Sprey formları, daha sonra prezervatif kullanımını gerektirmediği için daha sık kullanılır. Krem formları ise sprey formlarından biraz daha etkindir. Dolayısıyla sprey formundan fayda görmeyen hastalar da kremle devam ederler. Krem kullandığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli şey, üzerine prezervatif geçirmenizdir. Yoksa o krem kadının vajinasına da bulaşacağı için kadında da hissizlik yaratıp, cinsel ilişkiden alınan hazzı tamamen yok edebilir. Ben hazzımı azaltmadan erken boşalmayı geciktirmek istiyorum diyenlere de , Ağızdan kullanılan ilaçları öneriyoruz. Bu ilaçların temeli antidepresanlardır. Antidepresanlar, beyninizde bir kimyasal değişikliğe neden olarak boşalma için gelen refleksin cevabının oluşmamasını sağlıyor. Bu refleksi kesmesinde serotonin üzerinden çalışan antidepresanlar, sizi gün içinde daha mutlu hissettirmesinin yanında akşamları da erken boşalmanıza çare oluyor. Peki neden bütün hastalara sadece ilaç vermiyoruz da psikoterapi ile kombine tedavileri öneriyoruz? Çünkü ne ilaçlar ne de psikoterapiler tek başlarına, uzun dönem başarısı çok iyi olan çözümler değillerdir.

Her iki grubun da ilaç grubunun kesilmesinden sonra, hastaların önemli bir kısmında şikayetler geri dönebiliyor. Dolayısıyla biz hastalarımıza genel olarak psikoterapi ile beraber kombine tedavi öneriyoruz. İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de, sertleşme sağlayan ilaçların erken boşalmada kullanılıp kullanılmayacağıdır. Bu ilaçların erken boşalma tedavisi kılavuzlarının hiçbirinde yoktur. Neden yok? Çünkü esasında bu ilaçlar erken boşalmayı tedavi etmiyorlar. Bu ilaçların yaptığı şey, erken boşalan erkekte ikinci ereksiyonu yani bir sonraki cinsel ilişkiyi sağladıkları için, hasta boşaldıktan sonra cinsel ilişkiye devam etmesi için ikinci bir sertleşmeyi sağladıkları aradaki bekleme süresini kısalttıkları için kullanılıyor. Dolayısıyla bu ilaçlar direkt olarak erken boşalmayı engellemeseler de veya onun tedavisinde kullanılmasalar da ikinci ereksiyonu sağladıkları için bazı hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Yorumlar

 • seyfullah balkaya 14 Ocak 2018

  erken boşalma sorunu yaşıyorum bunun önüne nasıl geçerim

 • Bülent 14 Aralık 2017

  Dostum uzman doktor derken hangi bölüme gideceğiz ne kadar sürelik bir tedavi bu bilgi verirmisin

 • Sadik 07 Aralık 2017

  Arkadaslar beninde erken bosalma problemim var. Bir suru sprey macun bitkisel ilaclar denedim. Sadece ikiciyi ucuncuyu devam etmesi icin caresi var. Ama herkeste cozum olmuyor tabiki. Ben gittim tibbii destek aldim. Ve doktorumun gozetimi altinda ve uygun gordugu ilaclarla guzel bir tedaviyle bu is mumkun oldugunu gordum. Cekinmeden bir uzman doktora basvurun diyorum ben.

 • Bahadır 01 Aralık 2017

  Merhaba hocam lütfen geç boşalma için de ilaç tavsiye eder misiniz. ?

 • orhan 24 Kasım 2017

  Merhaba hocam geciktirme sağlayan bir hap ismi onerirmisiniz

 • orhan 24 Kasım 2017

  Slm ilac ismi verimisiniz

 • orhan 24 Kasım 2017

  Slm ilac ismi verimisiniz

 • savaş 24 Kasım 2017

  hocam siz hangi hastanede görev yapıyorsunuz size gelip muayene olmak isteriz.

 • Murat 23 Kasım 2017

  Herhaba Gecikmeyi sağayan bir ilac önerir misiniz hocam

 • Hakkı 22 Kasım 2017

  Hocam rica etsek hap ismi önerirmisiniz

 • Hikmet 13 Kasım 2017

  geciktirici bir ilaç ismi verirmisiniz

 • Yalçın 25 Mart 2017

  Merhaba bu konuda kullanacağimiz ilaç nedir acaba

 • Emre 29 Ocak 2017

  Hocam geciktirme sağlayan bir hap ismi onerirmisiniz

 • Şahin kılıç 28 Ocak 2017

  İlaç ismi verirmisiniz

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.