Esansiyel tremor veya iyi huylu titreme nedir? Parkinson hastalığı ile herhangi bir ilişkisi var

Esansiyel tremoru Türkçe ’de iyi huylu tremor hastalığı olarak kullanıyoruz. Tremor, titreme anlamına gelen bir kelimedir. Bu hastalık kendisini sadece titremeyle gösteren, oldukça sık görülen örneğin, Türkiye’de 40 yaş üstü toplumda sıklığının %4 civarında olduğunu bildiğimiz en sık görülen hareket bozukluğu olarak tanımlayabiliriz. Son derece genetik bir hastalıktır. Yani irsi yönü çok kuvvetlidir. Hastalığın aşağı yukarı %60’ının ailelerinde kuşak atlamadan devam ettiğini görüyoruz. İlginç bir hastalıktır. Çok sinsi başlıyor. Çok hafif titremeyle başlıyor. Yıllar içinde hastalık giderek artmaya başlıyor. Parkinson hastalığıyla klinik pratikte karışabilen hastalıklardan bir tanesidir. Temel görünümü çok daha farklıdır. Esansiyel tremor kendisini daha çok hareket esnasında yani bir iş yaparken, bir bardak tutarken, yazı yazarken, bir şey taşırken ortaya çıkan bir titreme şeklinde gösterir ya da uzvun belli bir pozisyon aldığı zaman ortaya çıkan titreme şeklinde gösterir. Oysa Parkinson hastalığında titreme daha çok istirahat halindeyken, herhangi bir iş yapmıyorken ortaya çıkar ve hatta hareketle de titreme ortadan kalkar. İki hastalık arasında temel görünümlü farklılıklar mevcuttur. Parkinson hastalığında titremenin yanı sıra hareketlerde yavaşlama, kaslarda sertlik, bir takım yürüme denge bozuklukları gibi ek belirtilerle seyreder. Esansiyel tremor ise genellikle sadece titreme üzerinden ilerleyen bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Çok sık görülen bir hastalıktır. Esansiyel tremorla tedaviye gelen hasta sayısı son derece azdır. Çünkü hastalar titreme nedeniyle bir özürlülük yaşamadığı sürece hekime başvurmamaktadırlar. Bize gelen hastaların bir kısmının temel kaygısı ‘’titremeye başladım acaba Parkinson hastası olur muyum?’’ şeklindedir. Tanısı son derece kolay bir hastalıktır. Dikkatli bir klinik muayene ile esansiyel tremor tanısını kolaylıkla koyabilirsiniz. Parkinson hastalığından ayrımı da dikkatli bir muayene ile kolaylıkla yapılabilir.

İki hastalık arasında bir ilişki var mı? İki hastalık arasında herhangi bir ilişkiden bahsetmemiz son derece zordur. Esansiyel tremorlu hastalarda, Parkinson hastalığı gelişme riski diğer bireylere göre dört kat kadar artmış durumdadır. Dolayısıyla esansiyel tremora sahip hastanın, Parkinson olma riski diğer insanlara göre birazcık daha artmış durumdadır. İyi huylu tremoru olan hastanın, Parkinson belirtileri geliştirdiğini görebiliyoruz. Bu bir rastlantı da olabilir ya da iki hastalık arasında henüz keşfedilmemiş bir ilişkiye de işaret ediyor olabilir. Tedavisi mümkün olabilen bir hastalıktır. Hastaların büyük bir kısmı ağızdan verilen ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir. Özürlülükleri ortadan kalkabilmektedir. Küçük bir grup hastada zaman içerisinde titreme çok şiddetli olabilir. Eğer bu hastalarda ağızdan alınan ilaçlar yeterli gelmezse, Parkinson hastalığında olduğu gibi beyin pili ameliyatları ile tedavi sağlamak mümkün olabilir.

Yorumlar

  • Suňa özsevinç 18 Eylül 2018

    Benim on senedir titremek var fakat altı senedir titremeleri çoğaldı bardağı kaşığı tutamaz oldum başkaların yardımıyla yemek yiyorum çok doktora gittim tam tâbi koyamadı ne yapacağımı bilemiyorum bana yardımcı olursanız memnun olurum iyi günler dileriz

  • Hacı aydilek 02 Temmuz 2018

    Sekiz doktora gittim çoğunluk tremor dedi ilaçlar fayda etmedi ne yapmaliyim

  • filiz 15 Kasım 2017

    Elim çok titriyor ne yapmalıyım

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.