Estetik cerrahi : Ameliyat öncesi bilmeniz gerekenler

Estetik cerrahi-- Dış görünüşü geliştiren bu ameliyatların yararlarını, risklerini ve kısıtlamalarını öğrenin.

Estatik cerrahi, veya plastik cerrahi yılların görünümünün traşlanmasını veya fiziğinizi düzeltmenizin en kolay yoludur. Görünümünüzden tatmin olmuyorsanız, estetik cerrahi daha iyi görünmenizi ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Ancak estetik cerrahinin riskleri ve sınırlamaları bulunmaktadır. Estetik cerrahiyi düşünüyorsanız, burda bilmek istediğiniz herşey bulunmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken etkenler

Estetik cerrahi normal olarak işlevleri olan vücudunuzun bölümlerinin görünümünü değiştirmektedir ancak sizin istediğiniz yönden bakmayın. Estetik cerrahi ile işlem öncesinde aşağıda belirtilen koşulları göz önünde bulundurun :

 • Beklentileriniz. Mükemmeliği değil iyileşmeyi bekleyin. Estetik cerrahiden bir film starına dönmeyi bekliyorsanız, hayal kırıklığına mahkumsunuz demektir. Bir ilişkiyi kurtarmak, yükselmek veya sosyal yaşantınızı geliştirmek için ameliyata güvenmeyin.
 • Maliyet. Estetik cerrahi çoğu sigorta poliçeleri tarafından karşılanmamaktadır. Maliyetler yapılan işlemlere göre yüzlerce dolar ile binlerce dolar aralığındadır. Bununla birlikte, bakım masraflarını veya ek düzeltme işlemlerinin maliyetlerini de düşünmelisiniz.
 • Riskler. Herhangi bir estetik cerrahi operasyondan sonra memnuniyetsizlik muhtemeldir. Cerrahi komplikasyonlarda olabilmektedir, aşırı kanama veya ameliyat bölgesinde enfeksiyon bu komplikasyonlara örnek olarak gösterilebilmektedir.
 • İyileşme. Kozmetik ameliyat sonrası, iyileşmek için günlere, haftalar veya aylara bile ihtiyacınız olabilir. Fiziksel etkileri anlamak iyileşmenin bir parçası olabilir, bunun yanı sıra bu operasyonların kişisel ve profesyonel yaşantınızı nasıl etkileyebileceğininde farkına varılması iyileşmenin bir parçasıdır.
 • Fiziksel değişiklikler. Estetik cerrahi sonrasında kendinize duyduğunuz saygı artabilmektedir, ancak estetik cerrahi depresyonu veya diğer ruhsal sağlık durumlarını azaltamamaktadır.

Tecrübeli bir estetik cerrah bulmak

Estetik cerrahi yaptırmaya karar verdiyseniz, estetik cerrahınızı da seçmeniz gerekecektir. Amerikan Tıp Uzmanlıkları Yönetim Kurulu tarafından bir kurul tarafından yapılmış uzmanlık sertifikalı ve yapılacak olan işlem konusunda uzmanlaşmış birini seçin. Bunlar Amerikan Plastik Cerrahi Yönetim Kurulu veya Amerikan Yüz Plastic ve Rekonstrüktif Cerrahi Yönetim Kuruludur. Tanınmayan veya kendi kendine belirlenen kurullardan yanıltıcı sertifikalara dikkat edin.

Eğer genel anestezi gerektiren bir işlem yaptıracaksanız, işlemin yapılacak olduğu tesisin ulusal veya devlet tarafından tanınan veya tesisin bulunduğu devlet tarafından lisanslı bir akreditasyon kuruluşu ile akreditesinin yapılmış olduğundan emin olun. Bu kuruluşlara örnek olarak Ortak Komisyon verilebilmektedir.

Cerrahınız ile görüşün

Cerrahların seçimini daralttıysanız, bir muayene tarihi belirleyin veya farklı cerrahlar ile çoklu muayeneler belirleyebilirsiniz. Cerrah estetik yaptırmak istediğiniz vücudunuz bölgesi ile değerlendirme yapacaktır. Tıbbi olarak geçmişinizi, alıdğınız ilaçların listesi, şu an alıyor olduğunuz ilaçlar ve beklentilerinizi ve arzularınızı cerrah ile paylaşın. İlk muayenede cerraha aşağıdaki soruları yöneltin :

 • Bu işlem için uygun bir aday mıyım? Neden veya neden değilim?
 • Benim için ameliyattan daha iyi bir tedavi var mıdır?
 • Bu işlemi daha önce kaç defa yaptınız? Sonuçları nelerdir?
 • Bu işlemin önceki ve sonraki fotoğraflarını veya işlemin nasıl olduğunu anlamama yardımcı olacak şemalarını ve beklenen sonuçları paylaşabilir misiniz?
 • İstenilen sonuç tek bir işlemde gerçekleşti mi yoksa birden fazla operasyon gerekti mi?
 • Cerrahi seçenekler nelerdir? Her birinin artıları ve eksileri nelerdir?
 • Sonuçlar kalıcı olacak mı?
 • Ne tip bir anestezi kullanılacak? Beni nasıl etkileyecek?
 • Hasatende yatacak mıyım? Eğer yatacaksam, ne kadar süre ile yatacağım?
 • Muhtemel komplikasyonlar nelerdir?
 • Ameliyat sonrasında işlemim nasıl görüntülenecek? Ne tip bir bakıma ihtiyacım olacak? Beni ne gibi bir iyileşme süreci bekliyor?
 • İşlemin maliyeti nasıl olacak?

Cerrah ile ne kadar yakın çalışırsanız, spesifik, ölçülebilir ve ulaşılabilir amaçlar hedeflerseniz, sonuçlar o kadar tatmin edici olacaktır.

Unutmayın ki ödevinizi yapmış ve istediğiniz cerrahı bulmuş dahi olsanız (ödeyebileceğiniz bir fiyatta) estetik cerrahiyi yaptırmak yalnızca sizin kararınızdır. Cerrah ile rahat olduğunuzdan ve tedavi seçenekleriniz ile kararlı olduğundan emin olun.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.