Etsiz öğünler : Az et yemenin yararları

Etsiz öğünler sağlıklı yemek ve para tassarrufu için en kolay yoldur.

Sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesi için bütçe zorlanabilmektedir, ancak yapılan planlamalar ile daha az paralara daha iyi yiyecekler tüketebilirsiniz. İnsanları çoğu haftalık menülerine etsiz yemekler ekleyerek tasarruf yapmaktadırlar. Etsiz yemekler vejeteryanlar tarafında oldukça popülerdir, et yerine fasülye ve tahıl, ancak bu tüketim daha pahalıdır. Etsiz yemeklerde sağlık ile ilgil yararlar sunabilmetekdir. 

Sağlık faktörü

Meyve, sebze, tahıl, fasülye, baklagiller, fındık, lif yönünden zengin gıdalar, vitaminler ve diğer besinler tabanlı yapılan diyetler bitkisel tabanlı diyetlerdir. Yalnızca bitkisel tabanlı besinleri tüketen insanlar (vejeteryanlar) genellikle daha az kalori alırlar ve daha az yağ, daha az kilo ve vejeteryan olmayanlara göre kalp hastalıkları riskleri daha düşük bir seviyededir.

Sadece az et yemenin bile koruyucu bir etkisi bulunmaktadır. Ulusal Kanser Enstitüsü 500,000 insan üzerinde yapıkları çalışmada günlük 4 ons (113 gram) kırmızı et yiyen veya daha fazla et tüketenlerin yüzde 30 u herhangi bir nedenden dolayı 10 yıllık bir süre içerisinde hayatlarını kaybetmektedirler. Sucuk, öğle yemeğinde yenen etler veya diğer işlenmiş etler de riskleri yükseltmektedir. Daha çok kümes hayvanları veya balık tüketen kişilerde ise ölüm riskinin daha düşük olduğu görülmüştür. 

Ne kadar proteine ihtiyacınız vardır ?

Amerikalıların çoğunluğunun uyguladıkları diyetlerden yeteri miktarda protein aldıkları bir gerçektir. Yetişkinlerin genellikle ihtiyaçları olan toplam kalorinin yüzde 10 ile 35 i proteinlerden gelmektedir. Günlük 2000 kalorilik bir diyet baz alındığında, bu miktarlar günlük yaklaşık 50 ile 175 gram dolaylarındadır. Tabi ki, diğer etsel kaynaklardan da gerekli olan proteini alabilirsiniz. 

Aslında, Amerikalılar için Diyet Rehberi yumurta, fasülye ve bezelye, soya ürünleri ve tuzsuz çerez ve çekirdek gibi çeşitli protein içeren besinlerin tercih edilmesini önermektedir. Ayrıca rehber protein alımının katı yağ oranı yüksek olan gıdalar yerine katı yağ ve kalori oranı düşük olan gıdaların tercih edilmesini de önermektedir. Deniz hayvanlarında, çerezlerde ve çekirdekte olan yağlar sıvı yağ olarak düşünülürken ette, kümes hayvanlarında ve yumurtalarda olan yağ katı yağ olarak düşünülebilir.

Haftada bir veya iki gün etsiz yemekleri deneyin

Soğuk bir hindi yemek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, etsiz bir yemek tercih edebilirsiniz. Haftanın bir gününü etsiz bir yemek ile geçirmeyi deneyin. Eğer tüm gün et yememe fikrini beğenmediyseniz, her hafta bir kaç akşam yemeğinde et yemeyin. Öğünleri lazanya, çorba veya makarna salatası gibi genellikle etsiz olan yemekler üzerine kurun. Veya aşağıda belirtilen protein bakımından zengin olan gıdaları et yerine deneyebilirsiniz : 

  • Fasülye ve baklagiller - büyük bir güveç ve salata

 

Vejeteryanlar için yeniden kızartılmış fasülye - burrito ve taco için iyi bir alternatiftir.
Tofu - Tava yemekleri
  • Vejeteryanlar için yeniden kızartılmış fasülye - burrito ve taco için iyi bir alternatiftir.
  • Tofu - Tava yemekleri

 

 

Menüde et olduğu zaman

Öğünleriniz et içerdiği zaman, aşırı düşkünlük göstermetin. İnce kesilmiş ve az porsiyonlar tercih edin. Servis yapılan protein 3 ons (85 gram) dan fazla olmamalıdır (veya bir deste kart büyüklüğünde) ve tabağın dörtte birini geçmemelidir. Sebzeler ve meyveler tabağın yarısını kaplamalıdır. Tam tahıllar ise gerisini doldurmalıdır. 

Sağlığınız için esnek olun

"Flexitarian" terimi çok fazla miktarda bitkisel besin tüketen, ancak nadiren et, kümes hayvanları ve balık yiyen insanları ifade etmektedir. Bu tip sağlıklı beslenme Akdeniz diyetinin merkez temasıdır (Bu diyette, kırmızı eti sınırlandırrarak, meyve, sebze, baklagiller, tam tahıllı gıdaları ve sağlıklı yağlar tüketilir) ve bu diyetin kalp hastalıkları risklerini ve diğer kronik durumların risklerini azalttığını göstermiştir. Sizin için neden işe yaramasın ve neden sağlığınıza yararlı olmasın ?

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.