Fazla kilo kanser riskini artırıyor

Araştırmaya göre fazla kilolu veya obez olmak en yaygın görülen 10 kanser türüne yakalanma riskini doğrudan artırıyor.

The Lancet'te yayınlanan araştırmaya göre fazla kilolu veya obez olmak, en yaygın görülen 10 kanser türüne yakalanma riskini doğrudan artırıyor. Bilim adamları, fazla kilonun kanser de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açtığı konusunda sıklıkla uyarıda bulunuyor. Ancak İngiltere'de 5 milyon yetişkinin 7 yıl süreyle takip edildiği araştırma, fazla kilo ve kanserin bağlantılı olduğunu doğrulayan en geniş araştırma olması bakımından dikkat çekici.

Araştırmaya göre; vücut kitle indeksi'ndeki (VKİ) her 5 kg/m2 artış belirli kanser türlerine yakalanma riskinin ciddi şekilde artması anlamına geliyor. Yani ortalama bir yetişkinin aldığı her 13 - 16 fazla kilo kansere yakalanma riskini artırıyor.

Vücut kitle indeksini hesaplamak için kilonuzu, boyunuzun karesine bölün. VKİ değerinizin sağlıklı olup olmadığını öğrenin.

Bilim adamları kanser riskindeki artışın kanserin türüne göre farklılık gösterdiğine dikkat çekiyor. Araştırma sonuçlarına göre; fazla kilo ve obezite özellikle aşağıdaki kanser türlerinde riski doğrudan artıyor:

  • Rahim kanseri (en yüksek risk)
  • Safra kesesi
  • Böbrek
  • Rahim ağzı
  • Tiroit
  • Lösemi (en düşük risk)

Vücut kitle indeksi yüksek olan kişilerde ayrıca karaciğer, kolon, yumurtalık ve menopoz sonrası meme kanseri riski de daha yüksek. Ancak araştırmacılar bu kanser türlerinde risk artışının başka faktörlerle de ilişkili olabileceğini belirtiyor.

Sağlıkveyaşam

27 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.