Fazla kilolardan kurtulmak için tek yapmanız gereken biraz daha yavaş yemek olabilir

Hiç yemek yediğinizi ya da az önce ne yediğinizi unuttuğunuz oldu mu? Beslenme Uzmanı Lisa Moskovitz uyarıyor: “Eğer cevabınız evetse, ‘hızlı-yeme sendromu’ yaşayan milyonlorca kişiden biri olma ihtimaliniz yüksek.”

Güncel araştırmalar, yavaş yiyen insanların daha az kalori tükettiğini ve hızlı yiyen kişilere göre daha uzun süre tok kaldıklarını gösteriyor. Araştırmaya göre, hızlı yemek yediğimizde vücudumuza tokluk hissini oluşturması için gereken zamanı vermiyoruz. Süratli yemek yemek, beynimize doyduğumuzu iletmekle sorumlu sindirim hormonunun etkisini azaltıyor ve aşırı yememize neden oluyor.

Öte yandan daha yavaş bir tempoda yemek, iştah önleyici hormonların etkisini arttırıyor. Kısacası, yeme hızımızı düşürdüğümüzde vücudumuza doymuş hissetmesi için daha fazla zaman tanımış oluyoruz.

İşte yavaş yeme alışkanlığını edinmenizi sağlayacak 5 öneri:

  • Porsiyonları kontrol altına alın. Hızlı yeseniz bile, eğer tabağınızda az yemek varsa aşırı yemenin önüne geçmiş olursunuz.
  • Her 2-3 saatte bir atıştırın. Aşırı acıktığımızda hızlı ve fazla yiyoruz. Az ama sık sık yemek yemek aşırı acıkma hissini engeller ve metabolizmayı hızlandırır.
  • Lokmalar arasında su için.
  • Çiğnemeyi unutmayın. Yutmadan önce 10 – 20 kez çiğnemeye özen göstererek doğru tempoyu yakalayabilirsiniz.
  • Yemeğe odaklanın. Yemek yerken telefonunuzu bir kenara bırakın ve televizyon izlemeyin.

kaynak

Greatist

08 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.