Fazla şeker IQ düşürüyor.

Araştırmaya göre; fazla miktarda şeker tüketilmesi uzun dönemde düşünme beceresi ve hafızayı olumsuz etkiliyor.

Fazla şeker tüketmenin vücuda farklı açılardan zarar verdiğini gösteren birçok bilimsel araştırma mevcut. Ancak California Los Angeles Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırma, şekerin beyin üzerindeki olumsuz etkilerini gösteren ilk bilimsel araştırma olma özelliğini taşıyor.

Araştırmaya göre; beslenmede yüksek miktarda şeker (fruktoz) tüketilmesi beyni yavaşlatıyor ve hafıza ve öğrenme becerilerini olumsuz etkiliyor. Nörocerrahi, Biyoloji ve Fizyoloji profesörü Fernando Gomez-Pinilla araştırma ile ilgili olarak: "Bulduğumuz sonuçlar, yediğiniz şeylerin düşünme becerinizi etkilediğini gösteriyor. Fazla miktarda fruktoz içeren bir diyet uzun dönemde beynin öğrenme ve hatırlama yetisini etkiliyor." açıklamasını yaptı.

Mümkün olduğunca az fruktoz tüketmemiz gerektiğini belirten bilim adamları, şekerli tatlılar yerine taze böğürtlen ve dut benzeri meyveleri tercih etmemizi öneriyor.

Şekerli tatlılara karşı koyamıyorsanız...

Güzel haber ise; yine aynı araştırmaya göre, omega-3 yağ asitleri şekerin beyin üzerindeki etkilerini tersine çevirebiliyor. Yapay tatlandırıcı ve işlenmiş şeker içeren tatlılara karşı koyamadığınızda, somon ve fındık gibi omega-3 açısından zengin besinler sayesinde beyninizi koruyabilirsiniz.

kaynak, görsel

Sağlıkveyaşam

07 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.