Fitness: Motivasyon için ipuçları

Sağlıklı yaşam için egzersiz vazgeçilmezdir. Bu ipuçları sayesinde kendinizi motive edin.

Şimdiye kadar hiç fitness programına başlayıp sonra ayrıldınız mı? Eğer cevabınız evetse, yalnız değilsiniz. Çoğu insan fitness programlarına başlarlar fakat sıkıldıkları zaman veya sonuçlar çok yavaş geldiği zaman dururlar. Aşağıda motive olarak kalmak için gereken yedi ipucu belirtilmektedir.

1. Hedeflerinizi belirleyin

Basit amaçlar için başlayın ve daha sonra daha geniş amaçlara doğru gidin. Koyduğunuz hedefleri gerçeğe uygun ve ulaşılabilir olarak koymayı unutmayın. Eğer koyduğunuz hedefler olağanüstü hedefler ise, sıkılarak bırakmak çok kolaydır.

Örneğin, uzun zamandan beri egzersiz yapmıyorsanız, kısa dönem amaç olarak hafta üç gün günde 10 dakika yürüyüş bir kısa dönem hedefi olarak konabilir. Orta derecede bir hedef olarak ise haftada beş gün, günde 30 dakika yürümek olabilir. Uzun dönem hedefi olarak ise 5 km tamamlamak olabilir.

2. Eğlenceli hale getirin

Zevk alabileceğiniz sporları ve aktiviteleri bulun, daha sonra ayak parmaklarınızın üzerinde tutmak için rutini değiştirin. Spor etkinliklerinizden zevk almıyorsanız, faklı birşeyler deneyin. Voleybol veya softbol takımına katılın. Dans salonunda dans dersleri alın. Sağlık klübü veya dövüş sanatları merkezini deneyin. Gizli atletik becerilerinizi keşfedin. Unutmayın ki, egzersiz angarya olmamalıdır ve eğer zevk alıyorsanız bir fitnes programına katılabilirsiniz.

3. Fiziksel aktiviteleri günlük rutin yaşantınızın bir bölümü haline getirin

Egzersiz için zaman bulmakta zorlanıyorsanız, özürlerinizin arkasına saklanmayın. Spor aktivitelerinizi diğer önemli aktivitelerinizde yaptığınız gibi planlayın. Gün içerisinde fiziksel aktivitelere de kayabilirsiniz. Asansör yerine merdiveni kullanın. Çocukların yaptığı sporu izlerken kenarlarda yukarı ve aşağı doğru yürüyün. Geceleri televizyon izlerken sebit bir bisiklette pedal çevirin veya ağırlık çalışma egzersizleri yapın.

4. Kağıt üzerine koyun

Kilo vermeyi ümit ediyor musunuz? Enerjinizi arttırmak mı istiyorsunuz? Daha iyi mi uyumak istiyorsunuz? Kronik bir durumu yönetmek mi istiyorsunuz? Yazın. Kağıt üzerinde düzenli egzersizlerin yararlarını görmek motive olarak kalmanıza yardımcı olabilmektedir.

Ayrıca bir egzersiz günlüğü tutmak bulmanıza yardımcı olabilmektedir. Her egzersiz döneminde neler yaptığınızı, ne kadar süre ile egzersiz yaptığınızı ve egzersiz sonrası nasıl hissettiğinizi kaydedin. Çabalarınızı kaydetmek hedeflerinize doğru olan çalışmalarınıza yardımcı olacaktır ve size ilerleme de olduğunuzu hatırlatacaktır.

5. Arkadaşlarınız, komşularınız veya diğerleri ile el birliği yapın.

Bunda yalnız değilsiniz. Arkadaşlarınızı veya iş arkadaşlarınızı siz egzersiz yaparken size katılmaları için davet edin. Sevdikleriniz veya eşiniz ile birlikte çalışın. Çocuklarınızla futbol oynayın. Yerel bir sağlık klübünde fitness dersi almak için bir grup komşunuzu organize edin.

6. Kendinizi ödüllendirin

Her egzersiz döneminden sonra, egzersizin size vermiş olduğu iyi duyguları birkaç dakika düşünün. Bu tipteki içsel ödüllendirme sizin uzun dönemde düzenli egzersiz için bağlanmanıza yardımcı olabilmektedir. Dış ödüllerde yardımcı olabilmektedir. Uzun dönemli bir hedefinize ulaştığınızda, kendinize yeni bir çift yürüyüş ayakkabısı alın veya egzersiz yaparken güzel zaman geçirmek için yeni melodiler bulun.

7. Esnek olun

Spor yapmak için çok meşgulseniz veya spor yapmak için kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bir veya iki gün ara verin. Bir araya ihtiyacınız varsa kendinize biraz nazik davranın. Burada önemli olan konu bir daha olabildiğince çabuk dönebilmektir.

Şu ana kadar coşkunuzu tekrar kazandınız, hareket edin ! Hedeflerinizi belirleyin, zevkli hale getirin ve zaman zaman sırtınızı sıvazlayın. Unutmayın ki, fiziksel aktivite yaşam içindir. Motivasyonunuzun kaydığınız hissederseniz bu ipuçlarını tekrarlayın.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.