Fitness : Sizin için en uygun programı bulun

Spora başlamaya hazır mısınız? En iyi sonuç için yetenekleriniz, hedefleriniz ve tercihleriniz doğrultusunda bir program seçin.

Fitness programları yoga ve Pilates ten step aerobik ve güç arttırıcı antremanlara kadar bol miktarda bulunmaktadır, bunlar evde de yapılabilir, bir spor salonunda da yapılabilir. Peki hangi fitnes program tipi sizin için uygun? Belirlemek için kendinize bu soruları sorun.

Şu anki fitness seviyeniz nedir ?

Ne kadar fit olduğunuz ile ilgili muhtemelen bazı fikirleriniz vardır. Fakat fitness puanlarınızın temelinde kayıt ve değerlendirme gelişiminizi ölçebilmenizi ve fitnes hedeflerinizi belirlemeye yardımcı olabilmektedir. Aşağıda belirtilen değerleri kaydederek aerobik ve kas uygunluğunuzu, esnekliğinizi ve vücut durumunuzu değerlendirebilirsiniz :

  • Yürümeden önce kalp ritmi ve 1 mil (1.6 kilometre) yürüdükten sonraki kalp ritmi
  • 1 mili yürümenin ne kadar zaman aldığı
  • Aynı anda kaç şınav çekebildiğiniz
  • Oturma pozisyonunda bacaklarınız önünüzdeyken ne kadar ileri uzanabildiğiniz
  • Kalça kemiği seviyesinde bel çevreniz
  • Vücut kitle indeksiniz

Herhangi bir sağlık probleminiz var mı?

50 yaş ve üzerindeyseniz, bir süredir egzersiz yapmıyorsanız, diyabet veya kalp hastalıkları gibi kronik tıbbi sorunlarınız varsa, bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir.

İlerleyen yaş, bozulan denge, tendonların azalan esnekliği ve diğer faktörlerin egzersiz kapasitenizi sınırlandıracağını aklınızda bulundurun. Yaralanmalar daha sık olacaktır ve iyileşmeler daha uzun süreler alacaktır. Fakat bu egzersiz yapmamanız veya bunlardan yararlanamayacağınız anlamına gelmemektedir. Sizin için uygun olan bir programı nasıl yaratacağınız ile ilgili bir egzersiz terapistine veya doktorunuza danışarak yapınız.

Hedefleriniz nelerdir ?

Fitness seviyenizi aklınızda tutun, bir fitness programına neden başlamak istediğinizi düşünün. Muhtemelen doktorunuz kilo vermeniz için bir fitness programına başlamanızı önermiştir. Normal zamanda aktifseniz, fitness programınızı yarışlara veya en sevdiğiniz bir spora hazırlık için 5 km yükseltin. Net hedeflerinizin olması motive kalmanıza yardımcı olabilir.

Hangi aktivitelerden zevk alıyorsunuz ?

Daha sonra, zevk alabileceğiniz fiziksel aktivite tipleri ile ilgili düşünün. Buna karşın, bir fitness programının sıkıcı bir iş olmasına gerek yoktur. Fitness programınızı mümkün olabildiğince sizin zevk alabileceğiniz bir program olarak tutun.

Bisiklet sürmeyi seviyorsanız, bir bisiklet sınıfını düşünebilirsiniz. Bir dans pistinde dans etmek istiyorsanız, bir aerobik sınıfında dans içeren hareketler iyi bir tercihtir. Sosyal bir insansanız, bir spor salonu veya sağlık kulübü üyeliğine bir bilet olabilir. Yalnız egzersiz yapmayı tercih ediyorsanız veya spor salonlarının göz korkutucu olduklarını düşünüyorsanız, egzersizlerinizi evinizde yapmak en iyi seçim olabilir.

Antrenmanlarınız için nasıl çeşitlilikler ekleyebilirsiniz?

Aerobik aktiviteleri antremanlarınızın büyük bir bölümüdür, ancak ağırlık ile çalışma veya direnç bantları gibi kas güçlendirme aktivitelerini içermesini de isteyebilirsiniz. Farklı egzersizlerin veya aktivitelerin çeşitliliğinde yapılan çapraz - eğitim egzersizin sıkıcı olmaması için iyi bir yoldur. Çapraz eğitim özel bir kasın veya eklemin aşırı zorlanması veya yaralanma riskini de azaltmaktadır.

Fitness programınızı planladığınız zaman, vücudunuzun farklı bölgelerini hedefleyecek aktiviteler arasında kendinize alternatifler düşünün. Bunlara örnek olarak yürüyüş yapma, yüzme ve güçlendirme egzersizleri verilebilir.

Bütçeniz nedir?

Fitness seçimlerinizin bütçeniz ile aynı doğrultuda olduğundan emin olun. Bir spor salonu üyesi veya ev egzersiz aletleri çok maliyetliyse, bir şekle girebilmek için daha ucuz seçenekleri göz önünde bulundurun.

Tempolu günlük yürüyüşler, pahalı olmayan el ağırlıkları ve direnç bantları ile bir fitnes programı temelinde çalışabilirsiniz. Birçok eğlenme bölümleri yerel sakinlere indirimli fitness sınıfları sunmaktadır ve birçok okul havuzlarını ucuz bir şekilde halka açmaktadır. Bununla birlikte kullanılmış egzersiz ekipmanı almayı göz önünde bulundurabilirsiniz veya bir arkadaşınız ile maliyeti paylaşabilirsiniz.

Hazır, çık, git

Çeşitli tiplerdeki fitness programlarında zevk aldıklarınız ve zevk almadıklarınız, eksileri ve artılarını göz önünde bulundurarak düşündünüz. Şimdi fiziksel olarak hazırlanma zamanı. Yavaşça başlayın ve yavaş yavaş yoğunluğu arttırın.

Çoğu sağlıklı yetişkin için, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı :

  • Aerobik. Haftada bir defa en az 150 dakika orta derece aerobik aktivite veya haftada bir defa 75 dakika yoğun derecede aerobik aktivite yapın. Ayrıca bu ikisinin de kombinasyonunu yapabilirsiniz. Yönergeler bu egzersizleri hafta içerisine yayılmasını önermektedir.
  • Güçlendirici egzersizler. Güçlendirici egzersizleri haftada en az iki kez yapın. Yönergelerde her bir güçlendirme antremanı için zamanın özel bir miktarı bulunmamaktadır.

Unutmayın ki, her egzersiz fitness amacınıza bir adım daha ilerlemenizi sağlamaktadır. Eğer sıkılırsanız veya fitness programınıza karşı olan ilginizi kaybederseniz, yeni birşeyler denemekten korkmayın. Fitness seviyenizi yeniden değerlendirin ve kendinize yeni fitnes hedefleri ayarlayın. Sonuç ? Gelecekte gelişmiş bir vücut ve daha iyi bir sağlık.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.