Gebelikte Adet Kanaması Olur Mu?

Gebe kalan bazı kadınlarda adet kanamasının devam ettiğini duyarız ve bunun neden kaynaklandığını öğrenmek mi istiyorsunuz ? Detaylı bilgiler yazımızda.

Hamilelik başladıktan sonra kadınlarda adet kanaması kesilmektedir. Hatta hamileliğin ilk anlaşılması da genelde adet kanamasının gecikmesiyle olmaktadır. Çok sık olmasa da bazı durumlarda gebelik döneminde hastalar adet gördüklerini söylerler. Gebelik döneminde adet görülmemektedir fakat bu dönemde kanamalar olabilir. Adet döngüsü vücudun kendini hamileliğe hazırlaması ve döllenmenin gerçekleşmediği durumlarda bu oluşumun kan yoluyla atılmasıdır. Hamile kalındıktan sonra bu döngü kendiliğinden kesilir ve hamilelik sona erdiğinde tekrar düzene girer.

Adet döngüsü vajinal kanamayla son bulmaktadır. Fakat vajinal kanamaların hepsine adet döngüsü denmemektedir. Bu yüzden gebelik durumunda yaşanan vajinal kanamalar adet değildir. Hamileliğin ilk zamanlarında görülen implantasyon kanaması hamileler tarafından adet kanaması sanılmaktadır. Bu kanamalar genelde embriyonun rahime yerleşmesi sırasında gerçekleşmektedir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise düşük olduğu zamanlarda kanama görülmektedir. Bu da adet kanaması değildir. Hamileliğin hangi döneminde olursa olsun herhangi bir vajinal kanama durumuyla karşılaştığınızda hemen doktora gitmeniz gerekmektedir.

Yani hamilelik döneminde adet görülmesi imkansızdır. Bu dönemde gerçekleşen vajinal kanamaların başka sebepleri olabilmektedir. Hamile olmayan kişilerde görülen her vajinal kanama da adet kanaması olmayabilir. Bu yüzden bu tarz kanamalarda rahim de herhangi bir hastalık olabilir. Hamilelik döneminde herhangi bir kanama yaşadığınızda doktora gitmeniz önemlidir. Eğer hamile değilseniz ve adet

Tekin ÖZÇAĞ

Tekin ÖZÇAĞ

06 Şubat 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.