Gebelikte Kabızlık Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Gebelik döneminde anne adayının sıklıkla yaşadığı sorunlardan birtanesi de kabızlıktır.Kabızlığa sebep olan şeyler nedir ve gebelik döneminde yaşanan kabızlığa ne iyi gelir hepsi yazımızda.

Gebelik döneminde kadınlarda baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtiler bariz olarak görülmektedir. Ancak gebelik döneminde görülen bazı sorunlar vardır ki bunlar çok dillendirilmese de gebenin yaşam standardını önemli ölçüde etkileyecek etkiye sahiptir. Mesela gebelik döneminde sıklıkla karşılaşılan kabızlıkta anne adayının zor bir gebelik yaşamasına sebep olmaktadır. Gebelik döneminde görüldüğüne dair çok sık dillendirilmeyen kabızlık aslında gebelerin yarısından fazlasında görülen bir durumdur. Ancak gebeler bu durumu genel olarak dillendirmediğinden pek bilinmemektedir.

Gebelik Sırasında Kabızlık Neden Olur?

  • -Gebelik döneminde hormonlarda ciddi değişiklikler olmaktadır. Hormonların yükselmesi bağırsak dokularının da kasılmasına sebep olabilir. Bu durum ise kabızlığa sebebiyet vermektedir.
  • -Gebelik ilerledikçe cenin büyüyecektir. Cenin büyüdükçe rahimde genişleyecektir. Genişleyen rahim ise zamanla bağırsağa baskı yapacak ve kabızlığa neden olacaktır.
  • -Bulantı ve kusma gebelik döneminde en sık karşılaşılan belirtilerin başında gelmektedir. Bulantı ve kusma gebelerin adeta korkulu rüyasıdır. Bunun için de bulantıya ya da kusmaya sebep olacak her türlü yeme ve içmeden kaçınırlar. Mesela gebeler çok fazla mideleri bulandıkları zaman sıvı tüketiminden uzak kalmaktadırlar. Sıvı tüketiminden uzak kalmaları ise bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına ve kabızlığa sebep olacaktır.
  • -Gebelik döneminde birçok doktor gebelere demir takviyesi önermektedir. Demir takviyesi alan gebelerde ise kabızlığa sıklıkla rastlanmaktadır. Demir takviyesi alan gebeler kabızlıktan kendilerini korumak için bol su ve sıvı tüketmelidir. Bu sayede kabızlık riskinden bir nebze korunabilirler.
  • -Gebelik döneminde anne adayları genel olarak hareketsiz bir yaşam sürmektedir. Dinlenmek için başvurdukları hareketsiz yaşam onların sağlığını ciddi manada olumsuz yönde etkilemektedir. Hareketsiz bir yaşamın en başlı getirileri arasında metabolizmanın yavaş çalışması, bağırsak hareketlerinin kısıtlanması ve kabızlık sorununun ortaya çıkmasıdır. Bunun için de anne adayları gebelik döneminde hareketsiz bir yaşam sürmemeli, aksine gün içinde yarım saatte olsa düzenli yürüyüş yapmaları hem sağlıklı bir gebelik geçirmeleri açısından hem de bebeklerinin sağlığı açısından önem taşımaktadır.
  • -Lifli gıdalar bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak dışkılamayı kolaylaştırmaktadır. Ancak lifli gıdaların az tüketilmesi kabızlığa sebep olabilir.
  • -Psikolojik faktörlerde kabızlığa sebep olabilir. Tabi ki gebelerde de aynı durum söz konusudur. Anne adayının çok endişeli – kaygılı olması psikolojik etmenlerden dolayı kabız olmasına sebep olabilir.

Gebelikte Kabızlığı Gidermek İçin Ne Yapılabilir?

Gebelikte kabızlığı gidermek için öncelikle dikkat edilmesi gereken, yukarıda bahsettiğimiz durumlara dikkat etmek gerekmektedir. Ancak dikkat etmenize rağmen kabız olduysanız tedavisi elbette ki mümkündür.

Rutin Egzersiz Yapmalısınız: Gebelik döneminde anne üzerine düşen en başlı görev şüphesiz ki düzenli egzersiz yapmasıdır. Düzenli yapılan egzersizler anne adayının bağırsak düzenini sağlayacaktır.. Bunun yanı sıra sağlıklı ve rahat bir gebelik geçirmesini de sağlayacaktır. Bunun için hiçbir şey yapılamıyorsa dahi günde en az yarım saat yürüyüş yapılmalıdır.

Sağlıkveyaşam

14 Haziran 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.