Hamilelikte (Gebelikte) Yapılan Testler ve Tahliller

Gebelik sürecinde kadınların daha sağlıklı hamilelik geçirmesi için gebelik başlangıcından sonuna kadar bazı testler ve tahliller yapılır.Peki bu testler nelerdir nasıl yapılır merak ediyorsanız hepsi yazımızda .

Hamileliğin başlamasıyla birlikte anne adaylarına bazı testler uygulanmaktadır. Hatta Hamileliğe kendinizi hazır hissettiğinizde eşinizle beraber bazı tahliller yaptırmak sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Bazı tahlillerin gebeliğin belirlenen haftalarında yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden gebelik döneminde yapılacak testlerin ve tahlillerin takibinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte uygulanan testlerin bazıları tüm gebelere uygulanırken bazıları ise gerekli görüldüğü takdirde yapılmaktadır. Aslında gebelik başlamadan önce bazı testleri yaptırmak gebelikte oluşabilecek sorunlara karşı önlem alabilmek adına önemlidir. Fakat çiftlerin büyük çoğunluğu gebelik süreci başladıktan sonra doktor muayenesine girmektedir.

Gebeliğin anlaşılmasından itibaren annenin kan sayımını ölçmek için tahlil yapılmaktadır. Ebeveynler arasında kan uyuşmazlığının olup olmadığı da gebelik sürecinde müdahale edebilmek adına büyük önem taşımaktadır. Bunun dışında idrar testleri, HIV, açlık kan şekeri, TSH, Hepatit B, kızamıkçık testleri gibi pek çok test hamileliğin ilk dönemlerinde büyük önem taşımaktadır. 11. Haftadan itibaren bebeğin ense kalınlığının ölçümü yapılmaktadır. Bu testin 14. Haftaya kadar yapılması gerekmektedir. 16. Haftadan itibaren 20. Haftaya kadar üçlü test ya da dörtlü testin yapılması gerekmektedir. Eğer bu testler sonucunda gerekli olursa amniosentez testi de yapılabilir. 24. Haftadan itibaren şekerli su testi yapılmaktadır. Gebeliğin son haftalarına gelindiğinde gebeliğin üzerinden gün geçmesi durumunda ya da doktor bebeğin sıkıntılı bir durumunun olduğunu düşünüyorsa NST çekilebilmektedir.

Sezen TUNALI

Sezen TUNALI

17 Mart 2017

Yorumlar

 • su celen 12 Ocak 2018

  Merhaba ben hamile olup olmadığımı nasıl anlarım karın ağrısı yaşıyorum.

 • Kader 02 Aralık 2017

  Gecikmem vardi 9 gun test yaptim solgun cikti ikinci cizgi. Sonra sabah yeniden yaptim bir cizgi cikti hala adet olmadım 15 gun gecmiş sizce hamile ola bilirmiyim?

 • Ebrar 28 Eylül 2017

  Hastanede bu testleri yapmadılar bana sadece sağlık ocağında yapıyorlardı

 • Kader 13 Nisan 2017

  Test yaptım iki ciZgi çıktı 3 kere denedim aynı sonuc

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.