​Geç Boşalma Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde sıklıkla görülen geç boşalma ya da boşalamama gibi sebeplerin kaynağını ve tedavisini merak ediyorsanız hepsi detaylarıyla yazımızda.

Geç boşalma erkeklerde nadir gözlenen bir orgazm sorunudur. Genelde psikolojik kökenli olsa da nadiren fizyolojik temellidir. Bu tanının konulabilmesi için en az altı ay boyunca bu sorunun sürekli olarak yaşanması gerekmektedir. Arada bir yaşanan geç boşalma veya boşalamama sorunu tanı koymak için yeterli değildir. Bu sorunun psikolojik nedenleri içerisinde; katı ahlaki kurallara bağlı olmak, cinsellik hakkındaki katı önyargılar, küçüklük travmaları, tacize uğramış olmak, aşırı stres halinde olmak, iş hayatının zorluklarının yaşattığı travmalar ve sosyal korkular, odaklanamama gibi nedenler bulunmaktadır. Geç boşalmanın fizyolojik nedenleri içerisinde alkolizm, antidepresanların kullanımı gibi nedenler bulunmaktadır.

Geç Boşalma Nedenleri

Erkeklerde geç boşalma sorununun nedenleri içerisinde en büyük oranı psikolojik olanlar kapsamaktadır ve geç boşalma vakaları erken boşalmalara göre az sayıda olsa da oransal olarak giderek artmaktadır. Geç boşalma sorunları uzun süre süren çiftlerde boşanmaya kadar giden bir sürece neden olabilmektedir. Çeşitli psikolojik ve fizyolojik nedenleri olan rahatsızlığın nedeninin tespiti ve nedenin ortadan kaldırılması hastalığın tedavisi için en önemli faktördür. Büyük çoğunluğu psikolojik temelli olmasından dolayı nedenin tespiti genellikle psikologlar tarafından yapılmakta, gerekli görüldüğü takdirde psikiyatriye sevki sağlanarak antipsikotik ilaçlar ile nedenin ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Genelde bu rahatsızlığın en büyük problemi psikolojik gerginlik olarak bilinmektedir. Erkeğin kaslarını istemsiz olarak kasmasına bağlı boşalma sorunları yaşaması doğaldır.

Geç Boşalma Tedavisi

Geç boşalma tedavisi için başvuran hastalara ilişkilerine renk katmaları, ön sevişme sürelerini mutlaka uzatmaları, kendini ilişki sırasında serbest bırakması önerilir. Aşırı otokontrol, gerginlik, suçluluk duygusu geç boşalma sorununa yol açmaktadır. Hastalar otokontrolü bırakmalı, ilişkiden zevk almaya gayret etmelidir. Bazen stres altında gerçekleşen cinsel birleşmeler de buna yol açmaktadır. Stresli bir ortamı olan çiftler için uzun süreli tatiller stresten uzaklaşmaya, rahatlamaya ve ilişkiden haz almaya başlamaya neden olabilir. Hasta tedavi için önerilenleri yapmayı kabul etmeli ve özen göstermelidir. Partnerler kişisel temizliğine ve sağlığına özen göstermeli cinsellikten soğutacak davranışlardan uzak durmalıdır. Sonuç olarak geç boşalma hastanın istemesiyle tedavisi mümkün olan bir orgazm sorunudur.

Sağlıkveyaşam

14 Eylül 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.