Gençlerde ani ölüm- Kalp problemleri

Gençlerde ani ölüm nadirdir, ancak risk altında olanlar önlem alabilir.

35 yaş altındaki kişiler için ani ölümler, genellikle gizli kalp kusurları veya kalp anormallikleri olarak görülse de, nadir bir durumdur. Bu tür ani ölümler olduğunda, genellikle bir spor aktivitesi gibi fiziksel bir aktivite sırasında meydana gelmektedir.

Milyonlarca, ilköğretim, lise ve üniversite de olan atletler her yıl hiçbir sorun olmadan yarışmaktadır. Neyse ki, siz veya çocuğunuz ani ölüm riski altındaysa, kalp kusurları için tarama testler ve sizin de alabileceğiniz önlemler bulunmaktadır.

Genç insanlarda ani kalp ölümleri (kardiyak ölüm) ne kadar yaygındır?

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 250.000-450.000 ani kalp durması gerçekleşmektedir ancak ani kalp durması sebebiyle gerçekleşen ölümlerin çoğu yaşlı yetişkinlerde görülmektedir. Ani kalp durması gençlerde nadir görülmektedir ve sadece bu gençlerin bir kısmı ani kalp durması sonucu ölmektedir.

Gençlerde ani kalp ölümlerinin nedeni nedir?

Gençlerde ani kalp ölümlerinin nedenleri değişebilmektedir. Yaklaşık üçte ikisinin ölümünün ardından yapılan otopsi sonucunda adli tabip kalp anormalliği sebebiyle öldüğünü ortaya çıkar.

Yapısal kalp bozuklukları gibi çeşitli nedenlerden dolayı kalpte sıkıntı yaşanabilir. Bu anormal kalp ritmi ventriküler fibrilasyon olarakta bilinir.

Gençlerde ani kalp ölüm nedenlerinden başlıcaları şunlardır;

  • Hipertrofik kardiyomiyopati (HCM): Kalpte kan pompalaması için bulunan kalp kası (miyokard) nın anormal derecede kalınlaşmasıdır. Hipertrofik kardiyomiyopati çoğu insanda ölüm nedeni değilken, 30 yaş altındakilerde kalp kaynaklı ani ölümlerin en sık sebebidir. Bununla birlikte de atletler de olan ani ölümlerin en yaygın nedendir. Hipertrofik kardiyomiyopati genellikle tespit edilemez.
  • Koroner arter anomalileri: Bazı insanlar anormal bağlı kalp damarları (koroner arter) ile doğarlar. Arterler egzersiz sırasında sıkışır ve kalbe gerekli olan kan akışını sağlayamaz.
  • Uzun QT sendromu (UQTS): Uzun QT sendromu hızlı ve düzensiz kalp atışlarına yol açabilen kalıtsal bir kalp ritim bozukluğudur. Kalbinizdeki ritim bozukluklarına neden olan hızlı kalp atışları bayılmalara hatta hayati tehlikeye sebep olabilir. Bazı durumlarda ani kalp ölümünün nedeni bu düzensiz kalp ritmi olabilir. Uzun QT sendromu olan genç insanlarda ani ölüm riski bulunmaktadır.

Gençlerde ani kalp ölümlerinin başka nedenleri de vardır. Bunlar tanımlanamayan konjenital kalp hastalıkları ve kalp kası anormallikleri gibi kalbin yapısal anormallikleridir. Diğer nedenlere ise kalp kasında virüsler ve diğer hastalıklardan meydana gelebilen olan iltihaplanmalar olabilir. Uzun QT senromu ile birlikte, ani ölümlere neden olabilen Brugada sendromu gibi kalbin elektrik sisteminde de diğer anormallikler olabilmektedir.

Herhangi bir kişide de olabileceği gibi genellikle spor yapan genç yaştaki insanlarda olan ani kardiyak ölümlerinin bunlardan başka nadir olarak görülebilen sebepleri de bulunmaktadır. Bir beyzbol topu veya hokey sopası ile göğüse alınan künt bir darbenin sonucu da görülebilmektedir. Bu durumun tıbbi adı commotio cordis tir. Eğer darbe kalbin elektrik dögüsünün yanlış bir zamanına denk geldiyse göğüse alınan darbe ventriküler fibrilasyonu tetikleyecektir.

Veliler, antrönörler ve diğerlerinin genç bir kişinin ani kardiyak ölümünün yüksek riskte olduğunu anlayabileceği semptomlar veya işaretler var mıdır?

Bu tip ölümler çoğu zaman hiçbir uyarı ile meydana gelmezler ancak takip etmek için iki semptomu bulunmaktadır;

  • Sebepsiz bayılma (senkop): Fiziksel aktiviteler sırasında oluşan ani ve sebepsiz bayılmalar kalp ile ilgili bir sorun olduğunun işareti olabilir. Sonrasında nöbetlerde oluşabilir.
  • Aile geçmişinde ani kalp ölümü: Bir diğer önemli ipucu ise aile tarihinde 50 yaşından önce açıklanamayan ölümler olmasıdır. Bu bayılma gibi fiziksel bir belirti değildir. Ancak aile içerisinde böyle ölümler olup olmadığı konusunda seçenekleri değerlendirirken doktorunuzla konuşmanız gerekebilir.

Nefes darlığı ya da göğüs ağrısı ani kalp ölümlerinin bir işareti olabilir. Ancak bu nadirdir ve astım gibi gençlerde görülebilen diğer sağlık sorunlarının bir belirtisi de olabilir.

Gençlerde olan ani ölümler önlenebilir mi?

Zaman zaman önlenebilir. Ani kalp ölümü riski altındaysanız doktorunuz ağır ve zorlayıcı sporlardan kaçınmanızı önerebilir. Altta yatan sebeplere bağlı olarak ani ölüm riskini azaltmak için tıbbi veya cerrahi tedavi önerilebilir.

Hipertrofik kardiyomiyopati gibi durumlarda farklı bir tercih olarak “implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD)” vardır. Çağrı cihazına benzer bir cihazın göğsünüze kalp pili gibi implantı dır. bu cihaz sürekli olarak olarak kalp atışlarını takip eder. Hayati tehlike içeren bir ritme girildiğinde elektro şok üreterek kalp ritminin normale dönmesini sağlar.

Ani ölüm risk faktörleri için kimler izlenmelidir?

Ani ölüm riski yüksek olan kişilerin tespiti amacıyla genç sporcuların taranması hakkında tıp toplumunda bir tartışma vardır. İtalya ve Japonya gibi bazı ülkeler, kalpte bulunan elektrik sinyallerini kaydeden elektrokardiyogram (EKG) cihazı kullanarak gençleri izlemektedirler. Bu gereksiz yere endişe ve ek testlere (bir anormallik ya da hastalık belirtileri olduğu zaman) sebebiyet verebilir. Ancak bu taramalar bazen yanlış pozitif sonuçlara yol açabilmektedir. Ağır sporlar ya da ağırlığına göre rutin aktiviteler yapmayarak ani kalp ölümlerinin önlenebileceği net değildir.

Risk faktörleri konusunda endişeleriniz varsa yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Örneğin; ailenizde genç bir kişi öldüğünde otopsi ile ölüm nedeni belirlenmesi önemlidir. Eğer bu kişide ölüme kalp hastalıkları sebep olmuşsa diğer aile fertlerinin de izlenmesi gerekebilir. Otopsi sonucunda hipertrofik kardiyomiyopati çıktıysa, ölen şahsın anne, kardeşler, çocuklar dahil tüm birinci derece akrabaların izlenmesi önerilmektedir. İlk taramalar normal olsa bile aile üyelerinin belirli aralıklarla tarama yaptırmaları önerilir.

Kalp rahatsızlığı olan gençler fiziksel aktivitelerden kaçınmalı mıdır?

Ani kalp ölümü riski taşıyorsanız yapacağınız fiziksel aktivitelerin düzeyi konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Egzersiz veya spor türlerine katılıp katılamayacağınız durumunuza bağlıdır. Hipertrofik kardiyomiyopati gibi durumlarda ise ağır sporlardan kaçınmak önerilse de bu tamamen egzersizden vazgeçin demek değildir. Hangi faaliyetlerden kaçınmanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.