Gençlerde sigara kullanımı : Çocuğunuzun bırakmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

Gençlerde sigara kullanımı oldukça büyük bir sorundur. Gençlerde sigara kullanımına karşı bugünden başlayarak harekete geçin. 

Gençlerde sigara kullanımı büyük bir sorundur. Buna ek olarak, sigara içen gençler muhtemelen sigara içen yetişkinlere dönmektedir.

Çocuğunuzu sigara içerken bulursanız, bunu ciddiye alın. Gençlerin sigara kullanımını durdurmak sağlıklı bir hayata teşvik etmek için en iyi yoldur.

İyi bir örnek oluşturun

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun hayatında en güçlü etkileyenlerden birisiniz ve sizin hareketleriniz konuşmalarınızdan daha etkilidir. Sigara kullanıyorsanız, çocuğunuzdan da sigarayı bırakmasını beklemeyin. Çocuğunuz sizin sigara içmenizi bir onay davranışı olarak yorumlayacaktır. Bu yüzden, doktorunuza sigara ürünlerini nasıl bırakabileceğiniz ve sigarayı bırakamaya yardımcı olabilecek diğer kaynaklar için danışın.

Bir yandan da, evinizde, arabanızda veya çocuğunuzun önünde sigara içmeyin ve çocuğunuzun sigarayı bulabileceği bir yere koymayın. Sigara içerken ne kadar mutsuz olduğunuzu ve sigarayı bırakmanın ne kadar önemli olduğunu açıklayın.

Konuşmaya başlayın

Çocuğunuza basit bir şekilde sigara içmeyi bırakmasını söyleyebilirsiniz. Bu önemli bir mesajdır. Ancak komutlar, tehditler ve ultimatomlar muhtemelen çalışmazlar. Sinirlenmek yerine ilgili ve destekleyici olun. Çocuğunuzun sigara içmesine neyin neden olduğunu sorun. Muhtemelen çocuğunuz okuluna uymaya çalışmıştır veya sigara içmenin stresi azaltacağını düşünmüştür. Bazen gençlerde sigara kullanımı daha öz güvenli ve büyümüş hissi vermektedir. 

Çocuğunuzun sigara içtiğini bir kere anladığınızda, bir potansiyel problem olarak sigarayı donanımlı olarak çocuğunuza sonuçta sigarayı bırakmasına yardımcı olacak daha iyi bir şekilde ele alabilirsiniz.

Çocuğunuzu endişelerini paylaşması için teşvik edin

Kanser, kalp krizleri ve felç gibi sigaranın sonuçlarının gerçek olmalarına rağmen, bunlar muhtemelen çocuğunuzun endişelerinin dünyasının arkasındadır. 

Sigaranın uzun dönemli tehlikeleri üzerine çocuğunuza ders vermek yerine, sigaranın negatif yönleri ile ilgili ne düşünüdüğünü sorabilirsiniz. Çocuğunuz bir kere konuşmaya başladığında, kendi negatiflerinizin listesini sunun. Çocuğunuzun kibri için çekici olarak düşünebilirsiniz :

 • Sigara kullanmak kötü bir nefese sebep olur.
 • Sigara içmek saçınızın ve kıyafetlerinizin kokmasına neden olur.
 • Sigara içmek dişlerinizin ve tırnaklarınızın sarı bir renk almasına neden olur.
 • Sigara içmek kırışıklıklara neden olmaktadır. 
 • Sigara içmek kuru öksürüğe neden olmaktadır. 
 • Sigara içmek spor ve diğer aktiviteler için enerjinizi bitirir.

Bunlara ek olarak sigara içmek oldukça maliyetlidir. Çocuğunuzu haftalık, aylık veya yıllık olarak sigaranın maliyetlerini hesaplaması için teşvik edin. Bununla birlikte sigaranın maliyetlerini elektronik cihazlarla, kıyafetlerle veya çocuğunuzun dikkatini çekebilecek diğer eşyalar ile karşılaştırma yapabilirsiniz. 

Çocuğunuza bir plan yapabilmesi için yardım edin

Gençler bazen sadece birkaç haftalık sigara kullanımlarında nikotine sürpriz verici hızlı bir şekilde bağımlı olmaktadırlar. Sigara kullanan gençler istedikleri zaman sigarayı bırakabileceklerini düşünmektedirler, araştırmala bunun genellikle doğru olmadığını göstermektedir. 

Çocuğunuz ile sigarayı bırakması konusunda konuştuğunuzda, herhangi bir arkadaşının şimdiye kadar sigarayı bırakmayı deneyip denemediğini sorun. Onların nasıl başarılı olduklarını veya olamadıklarını göz önünde bulundurun. Daha sonra çocuğunuza sigarayı bırakma stratejilerinin hangisinin en yararlı olduğunu sorun. Sizin verebileceğiniz önerileri sunun :

 • Kağıt üzerinde yazmasını sağlayın. Çocuğunuzun sigarayı neden bırakmak istediğini bir kağıda yazması için teşvik edin. İçindeki kışkırtma ortaya çıktığında o liste çocuğunuza motive olarak kalmasına yardımcı olabilmektedir. 
 • Bir bırakma tarihi belirleyin. Çocuğunuza sigarayı bırakmak için bir tarih belirlemesinde yardımcı olun. Bu bırakma tarihini final sınavlarının olduğu bir hafta gibi stresli bir zamana koymaktan kaçının.
 • Sigara kullanmayan arkadaşları ile takılmasını sağlayın. Çocuğunuzun arkadaşları onun sigarayı bırakma planını destekliyor mu? Onlarda aynı şekilde sigarayı bırakmaya çalışıyorlar mı? Çocuğunuz sigarayı bırakma konusunda baskı hissederse, onu yeni aktiviteler içerisinde yer alması için teşvik edin. Sigara içmeyen yeni arkadaşlar bulması sigarayı bırakmaya hazır olmayan arkadaşlarından uzaklaşmasını daha kolaylaştırabilir. 
 • Hayır demeyi deneyin. Sigara için akran baskısı kaçınılmaz olabilir, fakat çocuğunuzun pes etmesi gerekmez. Çocuğunuza "Hayır teşekkürler, ben sigara kullanmıyorum." demeyi söylemesi için alıştırın.
 • İstekler için hazırlıklı olun. Çocuğunuza yeteri kadar uzun beklediğinde (genellikle sadece birkaç dakika) nikotin açlığının geçeceğini hatırlatın. Birkaç derin nefes almasını önerin. Şekersiz sakız, tarçın çubukları, kürdan veya çocuğunuzun ağzını önemsiz birşey ile meşgul etmesini teklif edin.
 • Sigara ürünlerinin alımını durdurmayı göz önünde bulundurun. Nikotin sakızları, bantlar, inhaler veya burun spreyleri gibi nikotin yerine geçen ürünlerin gençeler için tasarlanmamasına rağmen, bazı durumlarda yardımcı olabilirler. Çocuğunuzun doktoruna hangi seçeneklerin daha uygun olabileceği ile ilgili danışın. 
 • Yardım alın. Bir tütün-bıraktırma uzmanı ile iletişime geçin. Bir tütün-bıraktırma uzmanı çocuğunuza sigarayı bırakabilmesi için araçlar ve destek verebilir. Bazı hastaneler ve lokal etkinlikler sadece gençler için sigarayı bıraktırma grupları sunmaktadır. Sizde bu online genç gruplarına bakabilirsiniz. Web tabanlı progrmlar çocuğunuza ihtiyacı olduğu zaman gereken desteği sağlayabilmektedir. 

Eğer çocuğunuz kayarsa, destekleyici olarak kalın. Çocuğunuzu yapmaış olduğu ilerleme ile ilgili tebrik edin, ve bırakmaması için cesaretlendirin. Çocuğunuzun neyin yanlış olduğunu tanımlamasına ve bir sonraki seferde farklı olarak ne yapılması gerektiğini tanımlamasına yardımcı olun.

En önemlisi, çocuğunuzun başarısını kutlayın. Sigarasız bir gün için en sevdiği yemeği, sigarasız bir hafta için yeni bir tişörtü veya sigarasız bir ay için sigara içmeyen arkadaşları ile bir parti sunabilirsiniz. Ödüller ve pozitif destekler çocuğunuzun sigarayı bırakması için iyi bir motivasyonu olmasına yardımcı olacaktır. 

Sağlıkveyaşam

16 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.