Gerçekte karın doyurmayan 7 yiyecek

Yediklerinizi gözden geçirme vakti! Karnınızı doyurmak için yediğiniz yemeklerden bazıları sizi yanıltıyor.

Kendinizi hep aç mı hissediyorsunuz? "O kadar yemek yiyorum yine de kısa sürede acıkıyorum" diyenlerden misiniz? O halde yediklerinizi gözden geçirme vakti geldi! Karnınızı doyurmak için yediğiniz yemeklerden bazıları sizi yanıltıyor. Açlık hissi, midede, bağırsakta, beyinde ve kan dolaşımında oluşan bir etkileşimin sonucudur. Önemli olan, doğru beslenme ile vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri alarak açlığınızı yatıştırmak. Ancak bazı yiyecekler, yediğiniz sırada karnınızı doyursa da kısa sürede tekrar acıkmanıza sebep oluyor. Sizler için en bilinenlerini seçtik!

  • Beyaz ekmek: Beyaz undan yapılan hamur işi yiyecekler, özellikle beyaz ekmek lif içermediği ve az miktarda vitamine sahip olduğu için vücudunuzun ihtiyaçlarını tam olarak karşılamıyor. Hızlı bir insülin artışına sebep olan beyaz un, beraberinde şeker kırılmasına sebep oluyor. Bu sebeple kısa bir süre sonra kendinizi aç hissetmeye başlıyorsunuz. Diyabet hastasıysanız ekmeğinizin ve hamur işlerinizin tam tahıllı undan yapılmış olmasına dikkat edebilirsiniz.
  • Meyve Suyu: Sevdiğimiz meyve suları sağlıklı olmasının rağmen içlerinde lif olmadığı için içtikten kısa bir süre sonra bizi tekrar acıktırıyor. Bu sebeple uzun süre tokluk hissi için meyveleri bütün olarak tüketmekte fayda var.
  • Tuzlu Atıştırmalıklar: Cips, kraker gibi tuzlu atıştırmalıklar açlığımızı kısa süreliğine bastırsa da kısa süre sonra bizleri acıktıran yiyeceklerdir. Bir paket patates cipsi yedikten sonra canınızın tatlı bir şeyler çekmesinin bir sebebi var. Cips ve kraker gibi tuzlu atıştırmalıklar insülin seviyesini hızla yükseltip, düşüren karbonhidratlardan oluşuyor. Ve enerji vermediği için açlığınız kısa sürede geçse de vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi almamış oluyor. Ve kısa zamanda acıkıyorsunuz.
  • Fast Food: Nereden başlasak acaba? İçinde beyaz ekmekten tutun tuza kadar her şey var. Büyük porsiyonlarla sunulmasına aldanmayın, koca bir hamburgeri yedikten kısa bir süre sonra ne yazık ki tekrar acıkacaksınız.
  • Alkol: Alkolün yeme alışkanlığınızı bozmasının yanı sıra sizi acıktıran bir yönü de bulunuyor. Üstelik bununla kalmıyor, vücudunuzdaki karbonhidrat depolarını tüketiyor.
  • Makarna: Makarna da tıpkı beyaz ekmek gibi lif içermediği ve vitamin açısından zayıf olduğu için sizi tekrar acıktıran yiyeceklerden.
  • İşlenmiş kahvaltılık mısır gevreği: Fırınlanmış hamur ürünleri gibi mısır gevreği de kahvaltı için uygun bir seçenek değil. Yüksek karbonhidrat içeren bu besinin ne yazık ki enerji vermiyor. Bu nedenle mısır gevreği yerine yulaf tüketmeye özen göstermelisiniz.

kaynak

Sağlıkveyaşam

28 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.