Gıda zehirlenmesi : Artan yemekler ne süre güvenli bir şekilde saklanabilir ?

Artan gıdaları saklarken ve yeniden ısıtırken bu gıda güvenliği ipuçları ile gıda zehirlenmesinden korunun.

Yemek artıkları buzdolabında üç veya dört güne kadar saklanabilir. Yemekleri bu süre içinde tükettiğinizden emin olun. Bu süreden sonra gıda zehirlenmesi riski artar. Eğer kalan yemekleri dört gün içinde yiyebileceğinizi düşünmüyorsanız, hemen dondurun.

Gıda kaynaklı hastalıklar olarak da adlandırılan gıda zehirlenmelerine, bozulmuş yemeklerdeki bakteriler gibi zararlı organizmalar neden olur. Bakteriler genellikle yemeğin tadını, kokusunu veya görünüşünü değiştirmediği için, yemeğin tehlike arz ettiğini fark edemeyebilirsiniz. Dolayısıyla bir besinin güvenliği ile ilgili şüpheleriniz varsa en iyisi yememektir.

Neyse ki, gıda zehirlenmesi vakalarının çoğu doğru saklama ile önlenebilir. Gıda güvenliği için; et, kümes hayvanı ürünleri, balık ve süt ürünleri gibi kolay bozulan yiyecekleri hemen buzdolabına koyun. Bu gıdaları, oda sıcaklığında iki saatten fazla veya 32 dereceden yüksek sıcaklıkta bir saatten fazla bekletmeyin.

Soğuk salata veya sandviçler gibi pişirilmemiş yiyecekler de hızlıca ya tüketilmelidir ya da buzdolabına konmalıdır. Amaç; gıdanın, bakterilerin hızlı bir şekilde çoğalabildiği "tehlike bölgesi"nde (4C ila 60C sıcaklıkta) kaldığı süreyi en aza indirmektir.

Artan yemeği yiyeceğiniz zaman, iç sıcaklığı 74C olana kadar ocakta, fırında veya mikrodalgada ısıtın. Yavaş-pişirici (slow cooker) ve sıcak servis ünitesi (chafing dish) gibi cihazlar yeterli sıcaklığa ulaşamadıkları için yeniden ısıtma işlemi için önerilmemektedir.

Sağlıkveyaşam

11 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.