​Göztaşı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Göztaşı adı verilen hastalarda çeşitli sebeplerden dolayı ulaşabilen ve hastanın hem görme kalitesini bozan hem de gözde büyük bir yanma hissini meydana getiren küçük sarı taşlar göz kapaklarında oluşan ve göz bezlerinde biriken taşlardır.

Bu taşların oluşmasında en büyük etken gözlerin hijyenik koşullara uyulmaması, bakımının iyi yapılmaması, özellikle kadın hastalarda makyajla uyuma alışkanlığının olması, kuru göz sorununun yaşanması ve gözlerin çeşitli sebeplerden dolayı enfeksiyon kapmış olması göz taşı oluşmasına neden olur. Göz kapaklarının altında oluşan bu taşlar çeşitli görme sorunlarına sebep olabileceği gibi eğer tedavisi yapılmazsa görme kaybına kadar çok ciddi sorunlara neden olabilir. Göz taşlarının belirlenmesi hastalığın ileri seviyelerine kadar mümkün olmayabilir. Çünkü hastalarda belirli bir ağrı veya acı hissine neden olmayabilir. Düzenli olarak göz kontrolü yaptırmayan insanlarda göz taşlarının daha çok ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu durum ileri seviyelerdeki göz taşlarının alınmasını zorlaştırdığı gibi gözlerde kalıcı hasar oluşmasına da neden olabilir.

Göz Taşı Neden Olur

Göz taşı oluşumu göz enfeksiyonlarına oluşmasında veya çeşitli göz rahatsızlıklarının oluşması sonucunda oluşmaktadır. Bunun yanı sıra gözlerin ve kirpik diplerinin bakımının yapılması zamanla göz kapakları altında göz taşı oluşumuna sebebiyet verir. Göztaşı oluşumunda özellikle kadınların makyajlarını silmeden uyumaları ve makyajlarını çıkardıkları halde kirpik ve göz bakımlarını yapmamaları kadınlarda daha çok göz taşı oluşumuna sebep olduğunu göstermiştir. Bu nedenle göz bakımının yeteri kadar yapılması ve düzenli göz muayenesinin yapılması gerekmektedir. Göz taşı oluşumu oldukça küçük sarı taşlardan oluştuğu için uzun bir zaman fark edilmeyebilir. Gözlerinizde hiçbir rahatsızlık hissetmezsiniz .Her 6 ayda bir göz muayenesine gidilmesi gerekmektedir. Göztaşı rahatsızlığından dolayı muayene olmasanız bile göz muayenesinde varsa eğer göz taşlarınız ortaya çıkar.

Göz Taşı Nasıl Geçer

Göz taşını gidermek için yapılan cerrahi müdahaleler hastanın bu taşlardan dolayı duyduğu rahatsızlık sonucunda gerçekleştirilir. Göz taşının oluşumu ve hastanın rahatsızlığı dinlenerek izlenecek muayene belirlenir. Hastanın hikâyesinden yola çıkarak lokal veya genel anestezi yapılarak göz taşı ameliyatı gerçekleştirilir. Kornea ya çok yakın ve korneaya zarar verecek nitelikteki göz taşlarını almak için cerrahi müdahale oldukça titiz bir şekilde yapılır. Diğer yandan göz kapağının altında veya göz altında oluşan göz taşları için farklı cerrahi müdahalelerde denenir. Göz taşı oluşumunun nedeni ve göztaşının nerede olduğuna göre belirlenen cerrahi müdahale sonucunda bu taşların tekrar etmemesi için hastaya çeşitli telkinlerde bulunularak göztaşının tekrar etmesi engellenir. Ancak vücudun kendisinin yaptığı göz taşları için tekrar olasılığı bulunmaktadır. Özellikle kuru göz vakalarında oluşan göz taşları belirli bir dönem sonra tekrar etmektedir.

Göz Taşı Oluşumunun Tekrar Etmesi

Göz taşı oluşumunun tekrarını engellemek için göz taşına neden olan sorunu kaynağı belirlenmelidir. Eğer göztaşına sebep olan asıl sorun belirlenemez göz taşının ameliyatı yapılsa dahi tekrarlanabilir. Örneğin kuru göz sebebiyle oluşan göz taşlarından göz pınarlarının düzeltilmesi gerekmektedir. Bunun için hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında hastanın kullanması gereken çeşitli ilaçlar verilir. Bu sayede hastalar göz taşı oluşumunun engellenmesini sağlamaktadır. Hastanın uyması gereken çeşitli sağlık kuralları hastalara öğretilmelidir. Göz taşı oluşumunun en büyük nedenlerinden biri olan göz bakımlarının yapılmaması ve göz çevresinin yeteri kadar temizlememesidir, hastalara bu konularda daha hassas davranmaları gerektiğini gösterilmelidir.

Göz Taşı Oluşumunun Belirtileri Nelerdir

Göztaşı oldukça küçük olur belirli bir döneme kadar hastalar rahatsız etmeden ilerlemektedir. Göz çevresinde bir tane göz taşı olabileceği gibi bir daha fazla küçük göz taşları da olabilir. Hasta bu durumu ilerleyen zamanlara kadar fark etmeyebilir. Düzenli göz muayenesini yaptırmayan hastalarda ise göz taşı oluşumu oldukça geç fark edilir. Göztaşı oluştuğu yere bağlı olarak veya korunmaya bağlı olarak hastaların hiç rahatsız etmeden de uzun bir müddet büyümeye devam edebilir. Göz taşlarından önceden fark edebilmek için düzenli olarak göz muayenesine gidilmesi gerekir. Eğer hasta muayene öncesinde göztaşının fark etmezse özellikle gözlerde batma ve yanma hissi göztaşının en belirgin özelliği olarak bilinir. Diğer yandan gözaltında ve göz kapaklarının üstünde küçük ve belirgin şişlikler göztaşının oluştuğunu gösterir. Göz taşları gözlerde yanma ve batma hissinin yanı sıra ağrılara da neden olabilir.

Göz Taşı Oluşumu Nasıl Engellenir

Göz taşları vücudun kendisinin yapabileceği bir taş tipidir. Örneğin vücudun safra kesesinde ve böbreklerde kendiliğinden taş yapması gibi gözlerde de taş yapma olasılığı bulunur. Bu durumun çeşitli sebeplerinin olmasının yanı sıra özellikle göz pınarlarını kurulması sonucunda burada biriken gözyaşlarını göztaşı oluşumunun sebep olduğu bilinmektedir. Vücudun kendisinin yaptığı göz taşlarını yanı sıra özellikle göz enfeksiyonları sonucunda oluşan göz taşları da bulunur. Eğer geçirilen göz rahatsızlığı sonucunda hastanın göz enfeksiyonu kapması durumunda enfeksiyon ciddiye alınmaz ve önceden tedavisi yapılmazsa zamanla göz taşlarını sebep olduğu biliniyor. Göz taşlarında oluşan bu birikimi çok küçük olmasına karşın zamanla birden fazla hale gelmesi görmeyi engelleyecek düzeyi gelmesine sebep olabiliyor. Diğer yandan göz sağlığını korumak için göz bakımı yapılmaması ve gözlerin temiz tutulmaması da göztaşlarına sebep olabilir. Kirpik diplerinde biriken toz ve makyaj kalıntıları zamanla göz taşlarının sebep olabilir. Bu durumu engellemek için ve göz sağlığının korunması için göz bakımını düzenli ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Göz taşı oluşumunu engellemek ve diğer göz rahatsızlıklarını engellemek için düzenli olarak her 6 ayda bir göz muayenesi yaptırması gerekir.

Sağlıkveyaşam

18 Nisan 2019

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.