Grip aşıları: Özellikle kalp hastalığınız varsa çok önemlidir

Grip aşıları kalp hastalığı olan herkes için önerilmektedir. Nedenini öğrenin.

Grip aşıları: Özellikle kalp hastalığınız varsa çok önemlidir

Kalp rahatsızlığınız varsa, grip sezonu sizin için oldukça tehlikeli bir zaman haline gelebilmektedir. İnfluenza (grip) dan dolayı olan ölümler kalp rahatsızlıkları olan kişilerde diğer kronik hastalıkları olan kişilere göre daha yaygındır. Neyse ki, grip aşısı olmak gripten dolayı kaynaklanabilecek komplikasyonları veya gribe yakalanma riskini oldukça azaltmaktadır.

Doktorlar uzun süre yaşlı yetişkinler ve diğer yüksek risk gruplarına grip aşısı olmalarını önermişlerdi, ancak şu anda kalp rahatsızlıkları olan kişilerde grip aşılarının önemi üzerinde durmaktadırlar. Grip aşısı binlerce grip ile ilgili komplikasyonları ve her yıl kalp rahatsızlıkları olan kişilerine ölümlerini engelleyebilmektedir.

Kalp rahatsızlıkları olanlar için grip aşıları neden bu kadar önemlidir ?

Grip dönemleri yılda yıla uzunluk ve şiddeti olarak değişkenlik göstermektedir. Bu ve diğer sebeplerden dolayı, ne kadar gripten dolayı ölüm olduğunu bilmek mümkün değildir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Amerika Birleşik Devletlerinde yıllık olarak binlerce grip ile ilişkili ölümlerin olduğu tahmin edilmektedir. Grip ile ilgili komplikasyonların oranı kalp hastalığı olan kişiler arasında oldukça yüksektir.

Kalp rahatsızlığınız varsa, grip den dolayı oluşabilecek komplikasyonların riskleri oldukça yüksektir, Bu komlikasyonlar arasında zatürre, solunum yetmezliği, kalp krizi ve ölümler olabilmektedir. Grip olmak susuz kalmak ve önceden olan durumların daha kötü olmalarına neden olabilmektedir. Bu durumlara örnek olarak kalp yetmezliği, diyabet (şeker hastalığı) veya astım örnek olaarak verilebilmektedir.

Kalp rahatsızlığı olan birilet için bakım veya birlikte yaşıyorsanız, grip aşısı olmak iyi bir fikirdir. Sizin grip olma olasılığınız ne kadar düşerse, etrafınızdakilerin riskide o kadar düşmektedir.

Bir grip aşısı olmanıza rağmen grip olduysanız, muhtemelen çok hafif bir grip geçireceksiniz. Grip aşısı olmak kalp rahatsızlığınız varsa kalp krizi riskini de azaltabilmektedir.

Kalp rahatsızlığım varsa grip aşısı olmak güvenli midir ?

Grip aşıları kalp rahatsızlıkları olan kişilerin çoğu için güvenlidir. Grip aşınızı genellikle koldan yapılan bir iğne ile enjekte ettirin. Bazı kişilerde aşının yapıldığı bölgede hafif bir kol ağrısı, düşük derecede bir ateş (99 ile 100 F veya 37 ile 38°C) veya kas ağrılarına neden olabilmektedir. Bu yan etkiler bir veya iki gün içerisinde genellikle yok olmaktadır.

Burun spreyi olarak verilen grip aşısı kalp hastalıkları olan kişiler için önerilmemektedir çünkü bu aşı kalp hastalıkları olan kişilerde grip semptomlarını tetikleyebilecek canlı bir virüsten yapılmaktadır.

Eğer aşağıdaki durumlar varsa grip aşısı olmadan önce doktorunuz ile iletişime geçin :

  • Yumurtalara karşı alerjiniz varsa
  • Geçmişte bir grip aşısına karşı ciddi bir alerjiniz olduysa
  • Geçmişte bir grip aşısı olduktan sonra Guillain-Barre sendromu olduysa
  • Aşı olmayı planladığınız zamanda bir ateş ile hastaysanız

Grip aşısını ne zaman olabilirim ?

Kalp rahatsızlıklarınız varsa, genellikle Eylül sonundan Kasım a kadar her sonbahar geldiğinde grip aşısını olun. Ancak, grip aşıları halen mevcutsa ve halen bir aşı olmadıysanız, Ocak veya daha sonrasında olacağınız bir grip aşısının halen faydasını görüyor olabilirsiniz. Bundan dolayı grip sezonu genellikle Ocak, Şubat ve Mart ta doruğa ulaşmaz.

Kardiyologum grip aşımı yapabilir mi?

Grip aşınızı kardiyologunuza yaptırmak zorunda değilsiniz. Grip aşısı pratisyen hekim, bazı uzmanlar, genel sağlık departmanları ve bazı eczaneler tarafından da yapılabilmektedir. Aşının mevcut olup olmadığı ve ne zaman olacağını belirlemek için en iyi yol aramaktır. Bazı merkezler randevu almayı gerektirebilmektedir.

Sağlıkveyaşam

29 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.