Güneş kremi sürdüğümüzde yüzümüzde neler oluyor?

Bu videoyu izledikten sonra mutlaka güneş kremi kullanacaksınız.

Amerikalı fotoğrafçı Tom Leveritt yaptığı bir çalışma ile güneşin cilt üzerindeki etkisini ilginç bir şekilde gösterdi. Ultraviyole kamera kullanarak cildin gözle görünmeyenlerini ortaya çıkaran Leveritt projesini "Güneş sizi nasıl görüyor" (How the sun sees you) başlıklı bir video ile Youtube üzerinden yayınladı.

Güneş kreminin tek yararı sizi güneş yanıklarından korumak değil elbette. Güneş kremi kullanarak cilt kanseri ve pek çok kanser türünden korunmuş olacaksınız. Fotoğrafçının çalışmasında insanların kendi ciltlerini ultraviyole kameradan gördüklerinde hayrete düşüyorlar. Güneş kremi kullanıldığında ortaya çıkan durumsa hayli ilginç.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Buket Bayram güneşten sadece deniz kenarında değil, günlük hayatımızda da korunmayla ilgili olarak şunları söylüyor:

Güneş, çocukluktan başlayarak yaşamımız boyunca temas ettiğimiz miktara ve genetik özelliklerimize bağlı olarak derimizde hasar oluşturur. Çoğunlukla güneşe sadece deniz kenarında maruz kaldığımızı düşünürüz. Oysa saat 12'de deniz kenarında güneşten korunurken, yazın aynı saatlerde korumasız bir şekilde dolaşabiliriz. Ayrıca kapalı alanlarda çalışmakla birlikte spot ışıkları, bilgisayar ekranları gibi düşük dalga boylarında yoğun yapay ışık kaynaklarına maruz kalmak da derimizin foto hasarına katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle güneşten korunmayı daha geniş kapsamlı düşünmek ve uygulamak gerekir.

Sağlıkveyaşam

15 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.