Hafıza kaybı: Hafızanızı geliştirmek için 7 ipucu

Hafıza kaybı endişe verici olabilir. Kontrolün sizde olması için zihinsel olarak aktif ve meşgul kalın.

Arabanızın anahtarlarını mı bulamıyorsunuz? Alışveriş listenizde bir şeylerimi unutuyorsunuz? Spor salonunda ki antrenörünüzün adını mı hatırlayamadınız? Yalnız değilsiniz. Herkes zaman zaman bir şeyleri unutabilir. Ancak hafıza kaybı hafife alınacak bir durum da değildir. Hafıza kaybı ya da demansın önlenmesi konusunda garanti olmasa da bazı hafıza oyunlarının faydasını görebilirsiniz. Hafızanızı güçlendirmek ve hafıza kaybı için ne zaman yardım almanız gerektiğini netleştirmek için yedi basit yol sunabiliriz;

1. Zihinsel olarak aktif olun.

Fiziksel aktivitelerin vücudunuzu şekillendirmenize yardımcı olduğu gibi zihinsel aktivitelerde hafızanızı şekillendirmeye yardımcı olabilir. Bulmaca çözmek, gazetenin normalde ataldığınız bir bölümünü okumak, araba kullanırken farklı güzergahlar denemek, müzik aleti çalmayı öğrenmek, okul veya sivil toplum kuruluşlarının organizasyonlarında gönüllü olarak çalışmak faydalı olabilir.

2. Düzenli olarak sosyal etkileşimde olun.

Sosyal iletişim hafıza kaybına neden olan depresyon ve stresi önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Özellikle yalnız yaşıyorsanız sevdiklerinizi veya arkadaşlarınızı farklı faaliyetler için çağırın. Yemek veya herhangi bir etkinliğe davet edildiğinizde katılın.

3. Düzenli olun.

Eviniz, notlarınız darmadağın ve her şey karmaşık görünüyorsa bir şeyleri unutmanız daha da kolaylaşır. Randevularınızı, işlerinizi, özel günlerinizi kişisel bilgisayarınıza, takvim veya elektronik planlayıcınıza not edin. Hafızanızı güçlendirmek için hepsini sesli olarak tekrar tekrar söyleyin. Yapacaklarınızın listesini hazırladıktan sonra kontrol için üzerinden geçin. Cüzdan, anahtar ve diğer temel ihtiyaçlarınız için sabit bir yer belirleyin.

4. Odaklanın.

Bir seferde bir çok şeyi yaparak dikkatinizi dağıtmak yerine bir şeye odaklanın. Sadece hatırlamaya çalıştığınız konuya odaklanın. Daha sonra diğer konulara dönmeniz daha yararlı olacaktır. Sevdiğiniz bir şarkı hatırlamaya çalışırken tanıdığınız kavramları düşünmek yardımcı olabilir.

5. Sağlıklı beslenin.

Sağlıklı beslenme kalbinize olduğu gibi beyninize de faydalı olabilir. Meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalara odaklanın. Balık, yağsız et, derisiz tavuk gibi düşük yağlı ama zengin protein içeren besinleri tercih edin. Mümkün olduğunca sıvı tüketin. Su eksikliği ve fazla alkol alımı hafıza kaybına ve beyinde karışıklığa yol açabilir.

6. Günlük rutininize fiziksel aktivite ekleyin.

Fiziksel aktivite, beyin dahil tüm vücutta kan akışını arttırır. Kan akışının artması kesin hafıza için yardımcıdır. Sağlıklı yetişkinler için sağlık ve insan hizmetleri departmanı haftada en az 150 dakika orta (tempolu yürüyüş gibi) ya da 75 dakika yüksek (tempolu koşu gibi) aerobik önermektedir (tercihen hafta içerisine yayarak ). Düzenli egzersiz için zaman bulamayanlar içinse haftada birkaç gün 10 dakika yürüyüşler uygun olabilir.

7. Kronik hastalıkları doğru yönetin.

Diyabet, yüksek tansiyon veya depresyon gibi kronik hastalıkların tedavisinde doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Kendinize ne kadar iyi bakarsanız hafızanız da o kadar iyi olacaktır. Ayrıca kullandığınız ilaçları doktorunuzla birlikte düzenli olarak gözden geçirin. Belirli ilaçlar hafızayı etkileyebilir.

Hafıza kaybı ne zaman tıbbi yardım gerektirir?

Hafıza kaybı günlük faaliyetlerinizi tamamlayamayacağınız kadar endişe verici bir boyuttaysa doktorunuza danışmalısınız. Muhtemelen fiziki muayenenizi yapacak, hafıza ve problem çözme becerilerinizi kontrol edecektir. Bazı durumlarda farklı testlere de ihtiyaç duyulabilir. Tedavi hafıza kaybına katkı sağlayabilecek her şeye bağlı olarak değişebilmektedir.

Sağlıkveyaşam

20 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.