Hamile Kalma Dönemi: Kadınlarda en ideal hamilelik dönemi nedir?

Kadınlarda adet döngüsüne göre en ideal hamilelik dönemi ne zamandır? Bu soruların cevabı için dikkatle makalemizi okuyunuz.

Kadınlarda hamile kalmak için en uygun zaman adet döngüsü bitiminden 14 ya da 15 gün sonrasıdır. Bazı kadınlarda adet döngüsü bir aydan uzun sürüyordur. Böyle durumlarda bir sonraki adet günü biliniyorsa yumurtlama adet kanamasından 14 gün önce olmaktadır. Yumurtlama kadınlarda sadece ayın belli dönemlerinde olduğu için sadece bu dönemlerde hamile kalma riski vardır.

Kadınlarda yumurtlama dönemi başladığında vücudunda bazı değişiklikler görülebilir. Örneğin rahim ağzında ve vajinada salgı artışı görülür, gelen sıvının daha akışkan bir hal alması da gözlemlenmektedir. Kadın vücudu bu dönemde kendini tamamen hamileliğe hazırlar ve herhangi bir döllenme anında spermin rahat hareket etmesi için kendini hazırlamış olur. Eğer yumurtlama gününüzü biliyorsanız bu günden 3 gün önce ya da sonra 2 gün aralıklarla ilişkiye girmek hamilelik şansını artırmaktadır. İlişkiden sonra bir süre sırt üstü yatmak önerilir. Sperm sayısında azalma yaşanacağı için her gün ilişkiye girmek hamle kalmak isteyenler için uygun değildir.

Hamile kalmayı düşünüyorsanız eğer bunun için yumurtlama dönemini yakın günler en uygun zamanlardır. Adet kanaması başlamadan hemen önce ve hemen sonra hamile kalmak çok düşük bir olasılıktır ama nadir de olsa bu dönemlerde hamilelik yaşanabilir. Bu yüzden çocuk düşünmeyenlerin şartlar ne olursa olsun korunması önemlidir. Hamile kalmak isteyenler için en iyi zamanlar adet kanamasından itibaren 10 ya da 19. Günler arasındaki dönemdir.

Nurşen Yılmaz

Nurşen Yılmaz

10 Kasım 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.