Hamile kalmak istiyorsanız vakit kaybetmeden yapmanız gereken beslenme değişiklikleri

Bu beslenme değişikliklerini yapmak için hamilelik testinin pozitif sonuç vermesini beklemeyin.

hamilelik öncesi beslenme

Bebeğiniz için yapabileceğiniz ilk ve en önemli şey hamileliğe karar verdiğiniz andan itibaren - ve hamileliğiniz boyunca - sağlıklı beslenmektir. Eğer anne olmayı planlıyorsanız daha sağlıklı beslenme tercihleri yapmak için mutlu haberi aldığınız günü beklemeyin.

[ Gebelik testini en erken ne zaman yapabilirim?]

Hamileliğe hazırlandığınız dönemde yediklerinize özen göstererek hamileliğe bomba gibi bir başlangıç yapmış olursunuz. Daha da önemlisi bebeğinizin sağlıklı gelişimi için gerekli ortamı hazırlarsınız. Güncel araştırmalar hamile kalmadan önce yediklerinizin de bebeğinizin sağlığını etkilediğini gösteriyor.

Bir süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız beslenme tercihlerinin doğurganlığı da etkileyeceğini unutmayın. Hamilelik şansının maksimum olması için vücudunuzun tam formunda olması gerekir. Yani hem siz hem de eşiniz sağlıklı beslenmeye başladığınızda hamile kalma olasılığınız daha yüksektir.

Hamilelik öncesi sağlıklı beslenme tam olarak nasıl olmalı?

Sayısı her geçen gün artan diyet trendleri gözünüzü korkutmasın. Sağlıklı beslenmek için sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek veya yediğiniz her lokmayı hesaplamak zorunda değilsiniz.

Hem kendiniz hem de bebeğiniz için yapmanız gereken; tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde tüketmektir.

hamile kalmadan önce sağlıklı beslenmegörsel: Honestly Yum

Hedefimiz aşağıdaki besin dağılımını yakalamak olmalı:

 • Her gün en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye çalışın. Bir porsiyon meyve/sebzeden kastedilen 1 bardak portakal suyu veya 2 orta boy brokoli çiçeğidir.
 • Ekmek, makarna ve pilav gibi nişastalı yiyeceklere bol bol yer ayırın. Her öğünde 1 porsiyonu bu yiyecekler oluşturmalı. Mümkünse lif açısından daha zengin olan tam tahıllı versiyonları tercih edin.
 • Günde 2 porsiyon yağsız et, tavuk, balık, yumurta ve baklagiller gibi protein içeren yiyecekler tüketin. Toplam balık tüketimi haftada iki porsiyon olacak şekilde ayarlamaya çalışın.
 • Yeterince kalsiyum aldığınızdan emin olmak için günde 3 porsiyon kadar az yağlı süt ve süt ürünleri tüketin. Bu 3 porsiyondan biri yoğurt veya yarım yağlı süt olmalı.
 • Hamileliğe hazırlanırken demir depoları önemli. Bu nedenle kırmızı et, baklagiller, kuru meyve, ekmek ve koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi demir açısından zengin besinlere de yer ayırın.
 • C vitamini, et dışındaki besinlerden demir almanıza yardımcı olur. Yani demir bakımından zengin bir öğün hazırladığınızda, meyve suyu gibi bir C vitamini kaynağı da ekleyin.
 • Pasta, kek, çörek, meşrubat ve fast-food gibi aşırı miktarda yağ, şeker ve tuz içeren yiyecekleri sınırlandırın. Bu yiyecekler tokluk hissi yaratır ama besleyici değildir.

Hamilelik öncesi dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da kilonuz. Eğer hamilelik planlıyorsanız vücut kitle indeksinizin normal aralıkta olması ideal olandır. Anne adaylarının 18,5 - 25 arası VKİ değerini tutturması ve bu değeri koruması önerilir.

hamilelik öncesi sağlıklı kilo

Vücut kitle indeksinizi bilmiyorsanız endişelenmeyin; buyurun sizi şu sayfaya alalım: Vücut kitle indeksi hesaplama

Kilo problemleri hamile kalmanızı zorlaştırabilir. Ancak daha da önemlisi düşük, erken doğum, düşük doğum kilosu ve daha bir çok ciddi komplikasyon riskini artırır.

[ Adet gecikmesinin hamilelik dışında en yaygın 7 sebebi]

Kısacası eğer çok zayıfsanız veya fazla kilolarınız varsa şimdi forma girmenin tam zamanı.

Folik asit ve diğer takviyeler

Doğum kontrolü bıraktığınız andan itibaren mutlaka folik asit takviyesi almaya başlamalısınız ve hamileliğinizin 12. haftasına dek devam etmelisiniz.

Bebeklerde omuriliğin tam gelişmemesi sonucu ortaya çıkan ve spina bfida adı verilen hastalığın en önemli sebebi folik asit eksikliği. Hamilelik öncesi ve hamileliğin ilk 12 haftası folik asit alarak bebeğinizi ömür boyu etkileyecek bu hastalıktan ve diğer nöral tüp bozukluklarından korumuş olursunuz.

hamile kalmadan önce folik asit

Hamilelik öncesi günde 400 mikrogram (mcg) folik asit takviyesi almanız gerekiyor. Anne adayları için üretilen bazı multivitamin takviyeleri gerekli folik asidi de içerir. Eğer böyle bir multivitamin kullanıyorsanız içeriğini kontrol edin. Aldığınız vitamin takviyesi yeterli miktarda folik asit içeriyorsa ayrıca folik asit almanıza gerek yok. Emin değilseniz doktorunuzdan veya eczaneden yardım isteyin.

Aşağıdaki durumlarda 400 mikrogramdan daha fazla folik asit alınması gerekir. Eğer bu durumlardan herhangi biri geçerliyse mutlaka doktora danışın:

 • Daha önceki bir gebelikte spina bfida veya başka bir nöral tüp bozukluğu geliştiyse
 • Sizde, eşinizde veya birinci dereceden bir akrabanızda nöral tüp bozukluğu varsa
 • Epilepsi ilacı kullanıyorsanız
 • Çölyak (celiac) hastalığı varsa
 • Orak hücre hastalığı (orak hücreli anemi) varsa
 • Akdeniz anemisi (talasemi) varsa
 • Vücut kitle indeksiniz 30'dan yüksekse
 • Şeker hastalığı (diyabet) varsa

Folik asit takviyesine ek olarak, folik asidin doğal formu olan folat bakımından zengin besinleri de bol miktarda tüketmeye özen gösterin. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller ve yemişler doğal folik asit deposudur.

hamilelikte beslenmegörsel: Honestly Yum

Vitaminler, sağlıklı beslenmenin yerini tutamaz ancak bazı durumlarda destekleyici olarak kullanılabilir. Reçetesiz satılan bazı takviyeler çok yüksek dozlarda vitamin içerir ve bebeğiniz için zararlı olabilir. Bu nedenle eğer vitamin takviyesi kullanacaksanız mutlaka hamilelik öncesi veya hamilelik dönemi için özel olarak üretilen ürünleri tercih edin.

Hamilelik öncesi uzak durmam gereken yiyecekler var mı?

Henüz hamile değilseniz beslenmenizde çok fazla bir kısıtlama yapmanıza gerek yok. Yine de hamile kaldıktan sonra uzak durmanız gereken belirli gıdaları bu dönemde azaltarak daha sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Böylece hamile olduğunuzu öğrendiğinizde içiniz daha rahat olur.

 1. Hayvansal gıdalarda bulunan A vitamini (retinol) gebelikte bebeğinize zarar verebilir. Bu nedenle ciğer ve et ezmesi (pate) gibi retinol içeren yiyeceklerden uzak durun. Sebzelerde bulunan A vitamini (beta-karoten) sakıncalı değildir.
 2. Bazı multi-vitaminler ve besin takviyeleri retinol içerebilir. Yalnızca hamilelere özel besin takviyelerini kullanın ve kullandığınız ürünün içeriğini mutlaka kontrol edin.
 3. Uskumru, sardalya, alabalık, taze ton balığı ve ringa balığı gibi yağlı balıkları haftada iki porsiyondan daha fazla tüketmeyin.
 4. Köpek balığı ve kılıç balığı gibi civa içeren balıklar ise hiç tüketilmemeli.
 5. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gıda zehirlenmesine neden olabilir ve tüketilmemelidir.hamilelik öncesi beslenme
 6. Küflü peynirler ve bazı yumuşak peynir türleri yenmemelidir. (Camamber, brie, chevre, rokfor ve gorgonzola peyniri gibi)
 7. Çiğ veya az pişmiş et, tavuk, balık ve yumurta gibi ürünler zararlı bakteriler içerebilir. Bu ürünleri yerken çok iyi pişmiş olmasına dikkat edin.
 8. Hala sigara kullanıyorsanız derhal bırakın. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız mutlaka yardım isteyin.

Kahve tutkunuysanız hamilelik öncesi dönemde günlük kafein miktarınızı da azaltmaya başlayabilirsiniz. Unutmadan; eğer tüp bebek (ivf) tedavisi ile hamile kalmaya çalışıyorsanız kafein tedavinin başarı şansını düşürebilir.

hamilelik öncesi kafein tüketimi

Hamile kaldıktan sonra ise günde 200 miligramdan fazla kafein tüketmemeniz gerekir. Yaklaşık kafein değerleri için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz:

1 fincan neskafe100 mg
1 fincan çay50 mg
1 kutu kola40 mg
1 paket sade çikolata50 mg
1 paket sütlü çikolata25 mg
1 fincan yeşil çay20 mg

En hassas gebelik testleri bile 4. haftadan önce hamileliği tespit edemez. Yani siz hamile olduğunuzu fark ettiğinizde, bebeğiniz en az 4 haftayı geride bırakmış olacak. Dolayısıyla hamilelik planlıyorsanız şimdiden alkol tüketimini bırakmanızda fayda var.

[ Gebelikte hafta hesaplaması nasıl yapılır?]

Eşinizin alkol kullanması sperm kalitesini düşüreceği için hamile kalmanızı zorlaştırır. Bu nedenle ideal olan eşlerin her ikisinin de alkol kullanmamasıdır.

Sağlıkveyaşam

12 Ocak 2015

Yorumlar

 • Rahimr 31 Aralık 2017

  Merhaba Tüp bebek için tedavisi öncesi nasıl beslenmeliyiz hocam

 • ela 25 Aralık 2017

  merhaba ben 1.5 yıllık evliyim artık eşimle çocuk istiyoruz. 11de regl oldum 16da beraber oldum fakat dışarı boşaldı daha sonra 18-20-22 aralık beraber olduk. bu sefer içime boşaldı Hamile kalma olasılığım nedir acaba cevabınızı merakla bekliyorum.

 • Birnur Sarıkaya 22 Kasım 2017

  Hocam eğer hamile isem şuana kadar olan hesabım 13 eylūl adetimin son gūnū 11 ekim yavaş yavaş kesilme gūnū ve 11 kasım tamamen kesilme buna gõre nasîl hesap yapabiliriz ve ben oğluma hamile ikende bõyle adet gõrūyordum adetim yavaşlayınca bunda bir iş var dedim eczaneden tahlil aldım yaptım II pozitif hamile çıktı şimdi tahlil aldîm yaptım negatif çıktı tahlilerde pozitifle negatif yermi değistirdiki

 • Birnur 22 Kasım 2017

  Yiyorum hocam ne yemiyorum ki bunlar varya bunlar benim psikolojimi hep bunlar bozuyor anladınız mı bide sakinleştirici veriyorlarki bunlara saldîrmayayım diye çok haklılarmış gibi birde ilaçla uyuyorum.

 • Birnur 22 Kasım 2017

  Benim adetimi korkudan bunlar kaçırıyor

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.