Hamilelik ve annelik ile ilgili doğru sanılan yanlışlar TOP 5

"Ye ekşiyi çıkar Ayşe'yi, ye tatlıyı doğur atlıyı," gibi kulaktan dolma beslenme hurafelerini düzeltmenin vakti çoktan geldi. Hamilelik ve annelik ile ilgili en popüler 5 yanlış bilgiyi düzeltiyoruz.

Yanlış 1: "Sen hamilesin iki kişilik yemelisin!"

Tıpkı yaşamın diğer süreçlerinde olduğu gibi hamilelik döneminde de yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Anne adayı; hamilelik sürecini rahat geçirebilmek, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve rahat bir doğum için gereksinimi kadar beslenmeli ve aşırı kilo alımına sebep olacak faktörlerden kaçınmalıdır.

Yanlış 2: "Bol bol tatlı yemek sütü arttırır."

Emziklilik döneminde aşırı tatlı tüketimi sütü arttırmayacağı gibi dengesiz beslenmeyle beraber fazla kilo artışına neden olabilir. Sütü arttırmak için bol su içmek, 3-4 porsiyon kadar süt ve süt ürünlerini tüketmek, yeşil yapraklı sebze tüketimini arttırmak ve tarçın, fesleğen, nane, maydanoz gibi besinlerden yararlanmak etkili ve sağlıklı olacaktır.

Yanlış 3: "İlk 6 ay bebeğe anne sütünün yanında su da verilebilir."

Bebek ilk 6 ay boyunca ne şekerli suya ne de inek sütüne ihtiyaç duyar. Onun bu süre boyunca ihtiyacı olan tek şey anne sütüdür.

Yanlış 4: "Anneden gelen ilk süt acıdır; bebeğe verilmez."

Anneden gelen ilk süt, sarımsı ve kıvamlı olduğu için halk arasında 'acı süt' olarak bilinir ve bebeğe verilmemesi gerektiği yönünde bir inanış vardır. Oysa ki asıl adı 'kolostrum' olan ilk süt; antikorlar, vitaminler ve mineraller yönünden zengindir ve besleyici özellikleri yüksektir. Ayrıca laksatif etkisi sayesinde bebeğin ilk dışkısını kolay çıkarmasına yardımcı olur.

Yanlış 5: "Bebek doğduktan sonra 3 ezan emzirme." (!)

Bebek doğduktan sonra belki de en özel anlar, anneyle tanışma anı ve annenin ilk emzirdiği andır. Doğumdan sonra bebeği 3 ezan emzirmemek, bebeğin yaklaşık 9-12 saat aç kalması anlamına gelir. Bebeğinizin kan şekerinin düşmemesi için ve bu özel anı geciktirmemek için bebeğinizi doğar doğmaz emzirin.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.