Hamilelikte bacak krampları : Önlenebilir mi ?

Bir Mayo Clinic uzmanı hamilelik döneminde bacak kramplarının önlenmesini ve tedavisini açıklıyor.

Hamilelik süresince olan bacak krampları (genellikle baldır, ayak ya da her ikisi etkileyen ağrılı istemsiz kas kasılmaları) çok yaygındır, genellikle ikinci ve üçüncü üç ay döneminde geceleri meydana gelir.

Hamilelik süresince bacaklarda meydana gelen krampların nedeni tam olarak net olmasa da, bu krampları önlemek için bazı adımları izleyebilirsiniz. Örneğin :

- Baldır kaslarınızı gerdirin. Hamilelik süresince bacaklarınızı yatmadan önce gerdirmek bu krampların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Duvara doğru bir kol boyu mesafede durun, önünüzdeki duvara ellerinizi koyun ve sağ ayağınızı sol ayağınızın arkasına doğru hareket ettirin. Yavaşça sol bacağınızı ileri doğru bükün, sağ diziniz düz ve sağ topuğunuzu yere doğru koyun. Gerdirmeyi 30 saniye kadar tutun, sırtınızı ve kalçanızı ileri doğru düz tutarken dikkatli olun. Ayaklarınızı içe doğru veya dışa doğru döndürmeyin ve ayak parmaklarınızı işaret etmekten kaçının. Bacaklarınızı değiştirin ve tekrarlayın.

- Aktif kalın. Düzenli olarak fiziksel aktiviteler yapmak hamilelik süresi boyunca bacak kramplarını önlemeye yardımcı olabilir. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce sağlık uzmanının onay verdiğinden emin olun.

- Magnezyum takviyesi alın. Sınırlı araştırmalar alınan magnezyum takviyelerinin hamilelik süresi boyunca meydana gelebilen bacak kramplarını önlemeye yardımcı olabileceğini savunmaktadır. Herhangi bir magnezyum takviyesi almadan önce sağlık uzmanının onayını alınız. Tahıllı gıdalar, fasulye, kurutulmuş meyveler, fındık ve tohumlar gibi zengin magnezyum içerikli gıdaları daha çok tüketmekte yardımcı olabilir.

- Susuz kalmayın . Kaslarınızı susuz bırakmamak krampları önlemeye yardımcı olabilir. İdrarınız koyu sarıysa, yeteri kadar su almadığınız anlamına gelmektedir.

- Uygun ayakkabıyı tercih edin. Konforlu, destekli ve akılda programlı olan ayakkabıları tercih edin. Uzun bir sayaç (firmanın ürettiği topuğu çevreleyen ayakkabının bir bölümü) ile ayakkabıları giymek de yardımcı olabilir.

Bacak krampı oluştuğunda, baldır kaslarınızı etkilenen tarafa doğru gerdirin. Yürümek ve bacaklarınızı kaldırmak bacak krampını gerçi çevirmeye yardımcı olabilir. Sıcak bir duş, sıcak banyo veya buz masajı da yardımcı olabilir.

Sağlıkveyaşam

13 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.