Hamilelikte sırt ağrısı: Rahatlamanız için 7 öneri

Bu basit ipuçlarıyla hamilelik döneminde sırt ağrılarınızı rahatlatın.

Hamilelik süresince olan bel ağrıları oldukça yaygın bir şikayettir ve merak edilecek birşey değildir. Kilo alıyorsunuz, ağırlık merkeziniz değişiyor ve hormonlarınız pelvisteki bağları gevşetir. Ancak genellikle hamilelik süresince olan bel ağrıları önlenebilmektedir. Hamilelikte oluşan bel ağrılarını gidermek için yedi yolu düşünün.

No. 1 : İyi bir duruş için pratik yapın

Bebeğiniz büyüdükçe, ağırlık merkeziniz öne doğru kaymaktadır. Öne doğru düşmemek için, geriye doğru yaslanabilirsiniz bu da belinizdeki kasları gerer ve hamilelik süresince bel ağrılarına neden olabilmektedir. Bu ilkeleri dik durabilmek için aklınızda bulundurun :

  • Dimdik ayakta durun.
  • Göğsünüzü yüksekte tutun.
  • Sırt ve omuzları rahat tutun.
  • Dizlerinizi kilitlemeyin.

Ayakta durduğunuz zaman, en iyi destek için rahat bir geniş duruş kullanın. Uzun bir süre için ayakta durmanız gerekiyorsa, düşük adımlı bir taburede bir ayağınızı deinlendirin ve sık sık mola verin.

İyi bir dik duruş dikkatli oturmak anlamına gelmektedir. Belinizi destekleyecek bir sandalye seçin, veya belinizin arkasına küçük bir yastık yerleştirin. Ayağınızı düşük adımlı bir taburede dinlendirmeyi düşünün.

No. 2: Doğru ekipman edinin

Düşük topuklu düz olmayan taban destekli bir ayakkabı giyinin.

Bir analık destek korsesi giymeyi düşünebilirsiniz. Analık destek korselerinin etkinliği üzerine yapılmış araştırmalar sınırlıdır, bazı kadınlar ek desteği yardımcı bulmaktadır.

No. 3: Düzgün kaldırın

Küçük bir nesne kaldıracağınız zaman, çömelin ve bacaklarınız ile kaldırın. Belinizi bükmeyin ve beliniz ile kaldırmayın. Sınırlarınızı bilmeniz de çok önemlidir. Yardıma ihtiyacınız olduğunda yardım isteyin.

No. 4: Yan tarafınızın üzerine yatın

Yan tarafınıza yatın, sırtınızın üzerine yatmayın. Bir veya iki dizinizi bükerek bırakın. Hamilelikte kullanmayı düşünün veya karnınızın altına ve belinizin arkasında bükülü olan dizlerinizin arasında destek yastıkları koyun.

No. 5: Sıcağı, soğuğu veya masaj deneyin

Belinize ısı uygulamak için ısıtıcı padleri kullanın veya buz paketleri deneyin. Belinizi ovalamakta yardımcı olabilir.

No. 6: Günlük yaşantınızda fiziksel aktiviteler yapın

Düzenli fiziksel aktivite belinizi güçlü tutmanızı sağlar ve hamilelik süresince bel ağrılarını rahatlatabilir. Sağlık uzmanınızın onayı ile, yürümek veya su egzersizleri gibi zarar vermeyecek hafif egzersizleri deneyebilirsiniz.

Belinizi gerdirebilirsiniz. Beliniz ile aynı doğrultuda ellerinizi dizlerinizin üzerinde dinlendirin. Midenizi içinize çekin, belinizi yavaşça yuvarlayın. Birkaç saniye için tutun, daha sonra midenizi ve belinizi dinlendirin, belinizi mümkün olduğunca düz tutun. Yavaş yavaş 10 defa tekrarlayın. Sağlık uzmanı ile diğer gerinme egzersizleri ile ilgili konuşun.

No. 7: Birbirini tamamlayan tedavileri düşünün

Bazı araştırmalar akupunkturun hamilelik süresince olan bel ağrılarını azalttığını belirtmektedir. Kiropraktik tedavi bazı kadınlar için rahatlığı sağladığı görülmektedir. Tamamlayıcı bir tedavi düşünüyorsanız, sağlık uzmanınız ile birlikte seçenekleri değerlendirin.

Sağlık uzmanına ne zaman danışacağınızı bilin

Hamilelik süresince ciddi bel ağrılarınız varsa veya bel ağrıları iki haftadan daha uzun sürdüyse, sağlık uzmanı ile iletişime geçin. Uzman bazı ilaçlar veya diğer tedavi yönetmleri önerecektir.

Unutmayın ki hamilelik süresince bel ağrıları erken doğumun belirtisi olabilir. Ayrıca, hamilelik süresince bel ağrılarının yanı sıra vajinal kanama, ateşi ve idrarda olan yanmada dikkat edilmesi gereken bir problemin bir belirtisi olabilmektedir. Bel ağrılarından endişe duyuyorsanız, sağlık uzmanı ile iletişime geçin.

Sağlıkveyaşam

13 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.