Hemanjiyom

Hemanjiyom – Bu vasküler doğum lekesinin semptomları ve tedavisi

Hemanjiyom genelde kauçuk gibi görünen, ciltteki fazladan kan damarlarındaki parlak kırmızı nodül olan bir doğum lekesidir.

Bazen yüzdeki kırmızı leke olarak da adlandırılan hemanjiyom hayatın ilk yılı boyunca büyür ve zamanla ortadan kaybolur. Bebeklikte hemanjiyoma sahip bir çocuk genellikle 10 yaşında çok az görünen izlere sahiptir.

Hemanjiyom vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir, fakat yaygın olarak yüzde, kafa derisinde, göğüste veya sırtta görülür. Eğer nodül görme veya nefes almayı engellemiyorsa, genelde hemanjiyom tedavi gerektirmez.

Belirtileri

Bir hemanjiyom doğuşta olabilir ama daha sık olarak doğumdan sonraki ilk birkaç ayda görünür. Başta yüz, kafa derisi, göğüs veya sırt olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde düz kırmızı bir leke olarak başlar. Genellikle bir çocukta sadece bir leke olur ama bazı çocuklarda, özellikle multipl doğumun bir parçasıysalar birden fazla olabilir.

Çocuğunuzun ilk yılında kırmızı leke hızla büyür ve deriden dışa doğru çıkan süngerimsi bir kitle haline gelir. Hemanjiyom daha sonra dinlenme evresine girer ve sonunda yavaşça kaybolmaya başlar.

Hemanjiyomların yarısı 5 yaş civarında çözülür ve neredeyse tüm hemanjiyomlar 10 yaş civarında çözülür. Doğum lekesinin rengi kalıcı olup, soluklaşmasına rağmen derinin veya arta kalan ekstra derinin solması kalıcı olabilir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Çocuğunuzun doktoru hemanjiyomu rutin kontrollerde takip edecektir. Hemanjiyom kanarsa, bir yara oluşturursa veya enfekte olursa çocuğunuzun doktoruna başvurun.

Nedenleri

Hemanjiyom anormal yoğunlukta bir grup ekstra kan damarından oluşur. Kan damarlarının gruplaşmasının nedeni belli değildir ama kalıtsal bileşenlerle bağlantısı olabilir.

Tedavi ve ilaçlar

Hemanjiyomların çoğu hiçbir zaman tedavi gerektirmez. Bazı ebeveynler hemanjiyom tedavisini gerekli görür çünkü lekeler kötü görünebilir ve sosyal veya psikolojik sorunlara neden olabilir. Ancak doktorlar fiziksel sorun yaratmayan hemanjiyomu tedavi etmekten kaçınabilir çünkü hemanjiyomlar genellikle tedavi edilmeden zamanla soluklaşır ve tedavilerin yan etkileri olabilir.

Kütle çocuğunuzun görüşünü engellerse veya başka bir probleme neden olursa tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

  • Kortikosteroid ilaçlar. Kortikosteroidler nodüle enjekte edilebilir, ağızdan verilebilir veya cilde uygulanabilir. Yan etkileri büyüme eksikliği, yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon ve katarakt içerebilir.
  • Lazer cerrahisi. Lazer hemanjiyomun büyümesini durdurabilir. Bazen lazer hemanjiyomu ortadan kaldırmak veya hemanjiyom üzerindeki iyileşmeyen yaraları tedavi etmek için kullanılabilir. Yan etkiler ağrı, enfeksiyon, kanama, yaralanma ve deri renginde değişiklikler içerir.

Daha az yan etkiye sahip başka tedaviler üzerine araştırmalar sürmektedir. Bazı yeni ama halen deney aşamasında olan tedaviler beta bloke edicileri, interferon alfa ve topikal bağışıklık bastırıcıları içerir.

Çocuğunuzun hemanjiyomunu tedavi ettirmeyi düşünüyorsanız avantajları ve dezavantajları doktoruyla değerlendirin. Çoğu bebek hemanjiyomunun çocuklukta kendiliğinden kaybolduğunu unutmayın.

Sağlıkveyaşam

13 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.