Hemoroid

Hemoroid – Kapsamlı özet belirtileri, nedenleri ve bazen utandırıcı ve ağrılı olan bu durumun tedavisini kapsar.

Basur olarak da adlandırılan hemoroidler, anüsünüzde ve alt rektumunuzdaki şiş ve iltihaplı damarlardır. Hemoroidler, diğer sebeplerin arasında, bağırsak hareketleri sırasında zorlanma veya hamilelikte bu damarlarda artan basınçtan kaynaklanabilir. Hemoroidler rektumun içinde olabilir (iç hemoroidler), veya anüsün etrafında, cildin dışında gelişebilir (dış hemoroidler).

Hemoroidler yaygın rahatsızlıklardır. 50 yaşlarında, yetişkinlerin yaklaşık yarısı hemoroidin varlığına işaret edebilen kaşıntı, rahatsızlık ve kanamayla baş etmek zorunda kalır.

Şans eseri, hemoroid tedavisi için birçok etkili seçenek vardır. Çoğu insan semptomlardan ev tedavileri kullanarak ve yaşam tarzı değişiklikleri yaparak kurtulabilir.

Belirtileri

Hemoroid bulgu ve semptomları şunlar olabilir:

 • Ağrısız bağırsak hareketleri sırasında kanama – tuvalet esnasında, klozetin içerisinde parlak kırmızı küçük miktarda kan veya doku fark edebilirsiniz
 • Anal bölgede kaşıntı veya tahriş
 • Ağrı veya rahatsızlık
 • Anüs etrafında şişlik
 • Anüs yakınında hassas ve ağrılı yumru
 • Dışkı kaçırma

Hemoroid semptomları genellikle yerine bağlıdır. İç hemoroid rektum içerisinde yerleşiktir. Genellikle bu tür hemoroidi göremez veya hissedemezsiniz ve genellikle rahatsızlığa neden olmaz.

Ancak dışkı geçişi sırasında ıkınma veya tahriş, hemoroidin hassas yüzeyine hasar verebilir ve kanamaya neden olabilir. Bazen ıkınma, anal delikteki bir iç hemoroidi zorlayabilir. Bu çıkıntılı veya prolabe hemoroid olarak bilinen tür ağrı ve tahrişe neden olabilmektedir.

Dış hemoroid anüs çevresindeki derinin altındadır. Dış hemoroid tahrişe, kaşıntıya veya kanamaya neden olabilir. Bazen kan dış hemoroitte havuz şeklinde birikebilir ve şiddetli ağrı ile sonuçlanan bir pıhtı (trombüs) beraberinde şişme ve iltihap oluşmasına neden olabilir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Bağırsak hareketleri sırasında kanama, hemoroitte en sık görülen semptomdur. Ancak, rektal bir kanama, kolorektal kanser ve anal kanserlerin diğer türleri olmak üzere, diğer hastalıklar ile birlikte de ortaya çıkabilir. Doktorunuz ile konuşmadan, kanamanın sebebinin hemoroid olduğunu düşünmeyin.

Doktorunuz daha ciddi koşullar veya hastalıkları ekarte edebilmek ve hemoroidin teşhisini koyabilmek için, fiziksel bir muayene ve diğer testleri gerçekleştirecektir. Ayrıca, hemoroid ağrıya neden oluyorsa, sık sık veya aşırı derecede kanamaya neden oluyorsa, evde bakım uygulamak yerine, tıbbi yardım almayı düşünebilirsiniz.

Hemoroid semptomlarınız bağırsak alışkanlıklarınızın belirgin değişiklikleri ile birlikte başladıysa veya siyah, katran veya kestane rengi dışkı, kan pıhtısı veya dışkı ile karışık kan geçişleriniz varsa, hemen doktorunuza danışın. Bu tür dışkı durumu sindirim sisteminde başka daha kapsamlı kanamaya işaret edebilir.

Eğer rektal kanamaya bağlı olarak, baş dönmesi veya bulanıklık veya büyük oranda bir baygınlık yaşarsanız, acil tıbbi bakım isteyin.

Nedenleri

Anüs etrafındaki damarlar, basınç altında kaldıklarında gergin, şişkin ve kabarık şekilde toplanma eğilimindedirler. Şişmiş damarlar (hemoroid) alt rektumdaki basıncın artmasına sebep olur. Artan basınca neden olabilecek faktörler şunlardır:

 • Bağırsak hareketleri sırasında zorlanma
 • Tuvalette uzun süre boyunca oturma
 • Kronik ishal veya kabızlık
 • Obezite
 • Hamilelik
 • Anal ilişki
 • Düşük lifli diyet

Hemoroid gelişimi özellikle yaşla birlikte daha sık görülebilmektedir, çünkü yaşlanmaya bağlı olarak rektum ve anüs damarlarındaki destek dokularında zayıflamalar ve uzamalar gelişebilmektedir.

Tedavi ve ilaçlar

Çoğu zaman, hemoroid tedavisi kendi başınıza alabileceğiniz adımlar içerir, tıpkı yaşam tarzı değişiklikleri gibi. Ancak bazen ilaçlar veya cerrahi işlemler gerekebilir.

İlaçlar Hemoroid durumunuz şayet sadece hafif rahatsızlıklar gösteriyorsa, doktorunuz kremler, merhemler, fitiller veya pedler gibi reçetesiz satılan ilaçları kullanmanızı önerebilir. Bu ürünler içeriğinde, hamamelis veya hidrokortizon gibi maddeler içermektedir ve en azından geçici olarak ağrı ve kaşıntıyı rahatlatmada yardımcı olabilmektedir.

Doktorunuz belirtmediği sürece, reçetesiz satılan ilaçları kesinlikle bir haftadan fazla veya başka reçetesiz satılan ilaçlar ile karıştırarak kullanmayınız. Bu ürünler, deri döküntülerine, enflamasyona ve deri incelmesi gibi bazı yan etiklere neden olabilirler.

Minimal girişimsel girişimler

Dış hemoroid içerisinde şayet bir kan pıhtısı oluştuysa, doktorunuz bu konuda rahatlamanız açısından, basit bir kesi ile pıhtıyı ortadan kaldırabilir.

Kalıcı kanama veya ağrılı hemoroid için, doktorunuz başka minimal girişimsel yöntemler önerebilir. Tedaviniz doktorunuz ofisinde veya diğer bir ortamda ayakta tedavi ile yapılabilir.

 • Lastik bant ligasyonu. Doktorunuz dolaşımını kesmek için, iç hemoroid tabanı etrafına bir veya iki küçük lastik bant yerleştirebilir. Hemoroid büzülür ve bir hafta içerisinde düşer. Bu işlem – lastik bant ligasyonu denilen – pek çok insanda etkilidir.

Hemoroid bantlama işlemi rahatsızlık verebilir ve kanamalara neden olabilir, bu durum bantlama yapıldıktan iki ila dört gün içerisinde görülebilir, ancak çok nadir rastlanılan bir durumdur.

 • Enjeksiyon (skleroterapi). Bu işlemde, doktorunuz hemoroid dokusunun içerisinde büzülmesi için kimyasal bir solüsyon enjekte eder. Enjeksiyon kimi zaman çok az veya kısmı ağrılara neden olabilir, bu işlem lastik bant ligasyonundan daha az etkiye sahiptir.
 • Pıhtılaşma (kızılötesi, lazer veya bipolar). Pıhtılaşma teknikleri, lazer veya kızılötesi ışık veya ısı kullanılarak yapılır. Bunlar iç hemoroidin sertleşmesine, küçülmesine, kanamasına ve sonuç olarak büzüşmesine neden olurlar.

Pıhtılaşmanın kısmen de olsa yan etkileri olduğundan, hemoroidin lastik bant ligasyonuna nazaran, çok daha fazla tekrarlama (nüks) riskine sahiptir.

Cerrahi işlemler Diğer işlemlerin başarılı olmadığı durumlarda veya büyük hemoroid durumu olduğunda, doktorunuz cerrahi bir işlem önerebilir. Cerrahi ayakta tedavi yöntemi ile yapılabilirken, bir gece hastanede kalmanız gerekebilir.

 • Hemoroidi çıkarma. Hemoroitektomiye sırasında, cerrah kanamaya neden olan aşırı dokuları kaldırır. Çeşitli teknikler kullanılabilmektedir. Ameliyat, lokal anestezi ile kombine şekilde sedasyon veya spinal anestezi veya genel anestezi ile birleştirilerek yapılabilir.

Hemoroitektomi şiddetli veya tekrarlayan hemoroid tedavisinde en etkili ve eksiksiz bir yöntemdir. Komplikasyonları, mesanede geçici boşalma zorluğu ve bu sorunlara bağlı olarak gelişen üriner sistem enfeksiyonları görülebilmektedir.

Çoğu kişiler işlem sonrasında bazı ağrılar yaşayabilir. İlaçlar ağrıyı rahatlatabilir. Sıcak bir banyo iliklerine kadar yardımcı olabilmektedir.

 • Hemoroid zımbalama. Bu işleme, stapler hemoroitektomi veya zımbalı hemoroidopeksi de denilmektedir, hemoroid dokusuna kan akışını engeller. Zımbalama genellikle hemoroitektomiye nazaran daha az ağrı içerir ve normal aktivitelere daha erken bir geri dönüş sağlar.

Hemoroitektomiye ile karşılaştırıldığında, zımbalama; büyük ölçüde nüksetme ve rektal prolapsus riskini taşımaktadır, burada rektum parçası makattan çıkıntı yapabilmektedir. Sizin açınızdan en iyi seçeneğin hangisi olabileceği hakkında doktorunuz ile görüşün.

Yaşam tarzı ve evde bakım

Hemoroidin neden olduğu hafif ağrıların, şişliklerin ve iltihapların tedavisini ve bu sorunların rahatlatılması konusunda evde bakım yapabileceğiniz tedaviler uygulayabilirsiniz. Genellikle bunlar sadece ihtiyaç olunan tedavilerdir.

 • Topikal tedaviler kullanın. Reçetesiz satılan hidrokortizon veya hamemelis maddeleri içeren hemoroid kremleri veya fitilleri veya uyuşturucu madde içeren pedlerin kullanımı rahatlamanıza yardımcı olabilir.
 • Sıcak bir banyo veya oturma banyosunda düzenli olarak bekleyin. Günde iki üç kez, ılık su içerisinde 10 ila 15 dakika anal bölgenizi bekletin. Tuvalet üzerinde yerleştireceğiniz bir oturma banyosu yapabilirsiniz. Bu oturma banyolarından, eczanenizden edinebilirsiniz.
 • Anal bölgenizi temiz tutun. Yıkanmak (tercihen) veya ılık su ile hafifçe anüs çevresindeki cildi temizleyecek günlük duş almak, faydalı olacaktır. Sabun gerekli değildir ve sorunu şiddetlendirebilir. Alkol bazlı veya parfümlü mendil kullanımından kaçının. Yavaşça banyodan sonra, saç kurutma makinesi ile kurulayın.
 • Kuru tuvalet kağıdı kullanmayın. Bağırsak hareketinizden sonra anal bölgenizi temiz tutmak için yardımcı olacak, nemli peçeteler veya parfüm veya alkol içermeyen ıslak tuvalet kağıtları kullanın.
 • Soğuk uygulayın. Şişmeyi rahatlatmak için anüs bölgenize, buz paketleri veya soğuk kompres uygulayın.
 • Ağızdan ağrı kesiciler alın. Geçici olarak rahatsızlığı gidermek için asetaminofen, aspirin veya ibuprofen kullanabilirsiniz.

Bu tedaviler sayesinde, hemoroid semptomlarınız genellikle bir hafta içerisinde geçer. Eğer şiddetli ağrı veya kanama varsa, bir hafta içerisinde daha erken yardım alabilir veya doktorunuza görünebilirsiniz.

Korunma

Hemoroidi önlemek için en iyi yol, dışkınızı yumuşak tutmak olacaktır, bu sayede bağırsak hareketlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Hemoroidi önlemek ve hemoroid semptomlarını azaltmak için, şu gibi ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 • Yüksek lifli gıdalar yiyin. Meyve, sebze ve tam tahıllardan daha fazla tüketin. Bunu yaparak dışkınızı yumuşatabilir ve hemoroide neden olabilecek veya mevcut hemoroid semptomlarını kötüleştirebilecek zorlanmaları önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Gaz sorunlarını önleyebilmek için lifli beslenmeyi gıdalarınıza yavaş yavaş ekleyin.
 • Bol sıvı tüketin. Dışkınızı yumuşak tutmanıza yardımcı olabilmesi için günlük olarak her gün altı ila sekiz bardak arası su ve diğer sıvılardan (alkol değil) tüketiniz.
 • Lif takviyeleri düşünün. Çoğu kişiler beslenmelerinde önerildiği kadar lifli besinleri – 25 gram, kadın ve 38 gram erkekler için günlük lif oranı – alamazlar. Çalışmalar, reçetesiz satılan fiber lif takviyelerinin, Metamucil ve Citrucel gibi, genellikle semptomların gelişiminde ve hemoroid kanamalarında oldukça etkili faydalar gösterdiğini kanıtlamıştır. Bu ürünler, dışkıyı düzenli bir şekilde yumuşak tutmaya yardımcı olmaktadır.

Eğer lif takviyeleri kullanıyorsanız, her gün en az sekiz bardak su veya diğer sıvılardan tükettiğinizden emin olun. Aksi takdirde, kabızlığınıza ilave olabilecek nedenler oluşturabilir veya kabızlığınızın daha kötüleşmesine neden olabilirsiniz.

 • Zorlamayın. Ikınma veya dışkı geçimini yapmak için çalışırken, nefesinizi tutarak alt rektum damarlarında daha fazla basınç oluşturabilirsiniz.
 • Dürtü hissettiğiniz anda kısa sürede tuvalete gidin. Eğer bağırsak hareketleriniz oluştuğunda beklerseniz veya dürtüyü ertelerseniz, dışkı kurur ve sonrasında geçişinde zorlanmaya sebep olur.
 • Egzersiz. Kabızlığı önlemek ve damarlar üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olmak için aktif kalmaya çalışın, ayakta veya uzun süre oturur konumda kalmak baskıya neden olabilir. Egzersiz aynı zamanda, aşırı kilonun sebebiyet verdiği hemoroid sorunlarını da ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
 • Uzun süre oturur konumdan kaçının. Çok uzun süre oturmak, özellikle de tuvalet esnasında, anüs içerisindeki damarlarda basıncı arttırmaya neden olur.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.