Hepatit C

Hepatit C- Hepatit C virüsü enfeksiyonun semptomları ve tedavisi

Hepatit C karaciğere saldıran ve iltihaba sebep olan bir virüsün sebep olduğu bir enfeksiyondur. Hepatit C virüsü (HCV) ile enfekte olmuş çoğu insan semptomlara sahip değildir. Aslında, çoğu insan hepatit C enfeksiyonuna sahip olduğunu, yıllar sonra rutin tıbbi testler esnasında karaciğer hasarı ortaya çıkana kadar bilmez.

Hepatit C birçok hepatit virüsünden biridir ve genellikle bu virüslerin en ciddi olanlarının arasında düşünülmektedir. Hepatit C kontamine kan – yaygın olarak yasadışı ilaç kullanımı sırasında iğnelerle – teması ile geçer.

Belirtileri

Hepatit C enfeksiyonu genellikle erken evresinde herhangi bir bulgu veya semptom üretmez. Bulgu ve semptomlar oluşmaya başladığında, şunları içerir:

 • Yorgunluk
 • Ateş
 • Bulantı veya iştahsızlık
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Ciltte ve göz bebeklerinde sararma (sarılık)

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Endişelendiğiniz herhangi bir bulgu veya semptom varsa, doktorunuzdan bir randevu alın.

Nedenleri

Hepatit C enfeksiyonuna, hepatit C virüsü (HCV) neden olmaktadır. HCV virüsü ancak kontamine olmuş kan ile temas ettiğinizde bulaşabilir.

Tedavi ve ilaçlar

Tedavi her zaman gerekli değildir Hepatit C enfeksiyonu tanısı, mutlaka tedavi edilmeniz gerektiği anlamına gelmez. Eğer doktorunuz herhangi bir tedavi önermezse, sadece karaciğer sorunlarınızın takip edilmesi için kan testleri yaptırmanız gerekebilir.

Antiviral ilaçlar Hepatit C enfeksiyonunda, vücudun virüsten temizlenmesi amacıyla antiviral ilaçlar ile tedavi edilebilir. Doktorunuz birkaç hafta içerisinde alabileceğiniz bir ilaç kombinasyonu önerebilir. Tedavi sürecinde doktorunuz ilaçlara nasıl yanıt vereceğinizi izleyecektir.

Antiviral ilaçlar depresyon ve grip benzeri semptomlara neden olabilir, yorgunluk, baş ağrısı ve ateş gibi.

Bazı yan etkileri tedavinin gecikmesine veya bazı durumların durdurulmasını gerektirecek kadar ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir.

Karaciğer Nakli Karaciğer eğer ciddi hasar görmüşse, karaciğer nakli bir seçenek olabilir. Karaciğer nakli sırasında, cerrah hasarlı olan karaciğeri temizler ve sağlıklı bir karaciğer ile değiştirir. Karaciğerin çok az bir kısmı canlı bağışçılardan gelmektedir, çoğu nakledilen karaciğerler, ölen donörlerden nakledilmektedir.

Hepatit C enfeksiyonu olan insanlar için karaciğer nakli bir tedavi seçeneği değildir. Antiviral ilaçlar ile karaciğer naklinden sonra tedaviye genellikle devam edilir, çünkü Hepatit C enfeksiyonunun yeni karaciğerde tekrarlama olasılığı bulunmaktadır.

Viral hepatitin diğer biçimlerine karşı korunma aşıları Doktorunuz büyük olasılıkla hepatit A ve B virüslerine karşı aşı olmanız tavsiye edilir. Bunlar karaciğere hasar veren hepatit C tedavisinde komplikasyonlara sebebiyet veren ayrı virüslerdir.

Yaşam tarzı ve evde bakım

Hepatit C tanısı konduysa, doktorunuz büyük olasılıklar bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanızı önerecektir. Bu önlemler daha uzun süre sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak ve başkalarının da sağlığını koruyacaktır:

 • Alkolü durdurun. Alkol karaciğer hastalığının ilerlemesini hızlandırır.
 • Karaciğer hasarına neden olabilecek ilaçların alımından kaçının. Reçetesiz satılan ilaçlar dahil olmak üzere, doktorunuz ile alacağınız ilaçları inceleyin. Doktorunuz bazı ilaçlardan kaçınmanızı önerebilir.
 • Başka kişilerin sizin kanınızla temas etmesini önlemeye yardımcı olun. Yaralarınız olabileceğinden traş bıçağı veya diş fırçasını kesinlikle paylaşmayın. Kan, organ veya sperm bağışında bulunmayın ve sizde virüs olduğunu sağlık çalışanlarına bildirin.

Alternatif Tıp

Hepatit C enfeksiyonunu önlediği bilinen veya Hepatit A virüsünü tedavisinde faydalı olduğu görülen herhangi kanıtlanmış bir alternatif tıp yöntemi bulunmamaktadır.

Karaciğer sağlığına özellikle iyi geldiği düşünülen bir bitki bulunmaktadır, süt devedikeni. Süt devedikeni sarılığa karşı mücadele etmekte ve diğer karaciğer bozukluklarının tedavisi içinde önerilmektedir. İnsanlar süt devedikenini bir kapsül olarak veya özünü infüzyon olarak alabilirler.

Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi tarafından yapılan bir klinik çalışma, süt devedikeninin, Hepatit C hastalı olan kişilerin karaciğer enzim düzeylerini azaltmada plasebodan daha iyi olduğunu kanıtlamıştır.

Eğer süt devedikeni tedavisi almak istiyorsanız, doktorunuzla faydaları ve riskleri hakkında konuşunuz.

Korunma

Aşağıdaki bazı önlemleri alarak, kendinizi hepatit C enfeksiyonundan koruyabilirsiniz:

 • Yasadışı uyuşturucu kullanımını bırakın. Eğer yasadışı uyuşturucular kullanıyorsanız, bırakmak için yardım alın.
 • Cinsel ilişkiye girmek istediğinizde, güvenli bir cinsel ilişki olduğundan emin olmaya çalışın. Sağlık durumunu bilmediğiniz kişiler veya çoklu partnerler ile korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girmeyin. Tek eşli çiftler arasında cinsel iletişim oluşabilir ancak yine de düşük bir risk bulunmaktadır.
 • Vücut piercing ve dövmeleri konusunda dikkatli olun. Eğer kendinize piercing veya dövme yaptırmayı düşünüyorsanız, steril bir işletme olmasına özen gösterin. Kullanacakları ekipmanların steril edilip edilmediğini yaptırmadan önce kontrol edin ve sorun. Kişilerin steril olan iğneler kullandıklarından emin olun. Eğer işletme sorularınıza cevap vermek istemiyorsa, başka bir yere gidin.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.