Hipotiroid ve kısırlık: Herhangi bir bağlantı var mı?

Kadınlarda, hipotirodizm ve kısırlık bazen ilişkilidir.

Az çalışan (hipotiroidizm) tiroit varsa, tiroit beziniz yeteri kadar önemli olan hormonları üretmiyor demektir. Kadınlar için, hipotiroidizm ve kısırlık arasında bazen bir bağlantı vardır. Düşük seviyedeki tiroit hormonu yumurtalıktan yumurta bırakılmasına müdahale eder. Buna ek olarak, hipotiroidizm (otoimmün ve hipofiz hastalığı) in altında yatan bazı nedenler döllenmeye zarar verebilir.

Kadınlarda, hipotiroidizmin tedavisi kısırlık için çok önemli bir bölüm oluşturmaktadır. Hipotiroidizm tedavi edildikten sonra kısırlık halen devam ederse, kısırlık için başka müdahalelere gerek duyulabilir.

Eğer hipotiroidizminiz varsa ve gebe kalmayı istiyorsanız, doktorunuzla hipotiroidizmi kontrol altına aldığınızdan emin olmak için birlikte çalışın. Gerekirse, ek yardım olarak kısırlık uzmanından yardım alabilirsiniz.

Hipotiroidizminiz var ve hamile kaldıysanız, doktorunuz ile iletişime geçin. Fetüsün normal gelişiminin devam etmesi ve düşük yapma riskini azaltmayı kontrol altına almak için hamilelik süresince tiroit hormonunuzu gözlem altında tutun.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.