Hipotiroidizm: Periferik nöropatiye neden olabilir mi?

Nadiren, hipotiroidizm karpal tünel sendromu gibi periferik nöropatiye neden olmaktadır.

Hipotiroidzm (troit bezinizin yeteri miktarda tiroit hormonu salgılamama durumudur) karpal tünel sendromu gibi periferik nöropatiye neden olma durumu yaygın bir şey değildir.

Periferik nöropati periferik sinirlere zarar verir, bu sinirler beyin, omurilik ve kollar ve bacaklar gibi vücudun diğer bölümlerine bilgi taşımacılığı yaparlar. Periferik nöropatiye şiddetli, uzun-dönemli, tedavi edilmeyen hipotiroidzm neden olabilir. Hipotiroidzm ve periferik nöropati arasındaki ilişki tam olarak anlaşılamamasına rağmen, hipotrioidzmin sıvı tutması ile dokularda şişkinliğe neden olduğu ve bu şişkinliğinde periferik sinirler üzerinde baskı kurduğu bilinmektedir.

Periferik nöropatinin belirtileri ve işaretlerinde sinir hasarından dolayı etkilenen bölgede ağrı, yanma hissi veya karıncalanma ve uyuşma görülebilmektedir. Bu da kasların güçsüz düşmesine ve kaslarda kontrol kaybına neden olmaktadır.

Eğer :

- Hipotiroidzminizin olduğunu biliyor veya şüpheleniyorsanız ve uzuvlarınızda ağrı ve rahatsızlıklar varsa

Doktorunuzla iletişime geçin.

Tedavi

Periferik nöropatinin tedavisi hipotiroidzmin altında yatan problemler ve ortaya çıkan semptomların tedavilerine yöneliktir. Bunlar şunlardır:

- Bazı ilaçlar, genellikle nöropati belirtilerini arttırır.

- Egzersiz yapmak ve sağlıklı kiloyu korumak, vücuttaki uzuvları da çok miktarda etkileyen stresi minimuma düşürmeye yardımcı olur.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.