HPV enfeksiyonu

HPV enfeksiyonu- Semptomları, bulaşma yolları, tedavisi ve HPV aşısı da dahil korunma yolları

HPV enfeksiyonu siğillere sebep olur. İnsan papilomavirüsünün (HPV) 100’den fazla çeşidi vardır. HPV enfeksiyonunun farklı türleri vücudunuzun farklı bölgelerinde siğillere sebep olabilir. Örneğin, HPV enfeksiyonunun bazı türleri ayaklarda (plantar) siğile sebep olabilirken HPV enfeksiyonunun diğer türleri yaygın olarak ellerde ve yüzde oluşan siğillerden sorumludur.

HPV’nin özellikle genital bölgeyi etkileyen 40’tan fazla farklı suşu ardır. Çoğu HPV enfeksiyonu kansere yol açmaz, fakat genital HPV’nin bazı türleri rahim ağzı – vajina ve rahim arasındaki kısım – kanserine yol açabilir. Genital HPV suşlarına karşı korumaya yardımcı olan aşılar genellikle genital siğillere ve rahim kanserine sebep olurlar.

Belirtileri

Çoğu durumlarda, vücudunuzun bağışıklık sisteminin HPV enfeksiyonuna karşı, herhangi bir siğil oluşmadan önce yenilmesi gerekir. Siğiller ortaya çıktıkları zaman, HPV’nin türüne göre aşağıdaki gibi birçok farklı seçenek oluşabilmektedir:

 • Genital siğiller. Genital siğiller, düz lezyonlar, küçük karnabahar gibi şişlikler veya küçük kök benzeri çıkıntılar olarak görünebilmektedir. Kadınlarda genital siğiller en sık olarak vulvada görünür ancak aynı zamanda rahim ağzı veya vajina ve anüs yakınlarında da meydana gelmesi mümkündür. Erkeklerde genital siğiller penis ve skrotum veya anüs etrafında görünmektedir. Genital siğiller nadiren ağrıya neden olmaktadır.
 • Ortak siğiller. Ortak siğillerin görüntüsü kabadır, genellikle ellerde, parmaklarda ve parmak çevrelerinde, dikenler şeklinde meydana gelmektedir. Çoğu durumlarda, yaygın siğiller nedeniyle yaralanmalara veya kanamalara karşı duyarlı olan, kimi zaman ağrıya neden sıkıntılar oluşmaktadır.
 • Plantar siğiller. Plantar siğiller genellikle ayak topukları veya parmaklar üzerinde sert, grenli büyümeler özellikle de baskı olana alanlarda hissedilir. Bu siğiller rahatsızlık veya ağrıya neden olmaktadır.
 • Düz siğiller. Düz siğiller düzenli cilt renginden daha düz yüzeyli ve hafif kabarık koyu lezyonlar halinde görülür. Bunlar genellikle, yüz, boyun, eller, bilekler, dirsek ve dizlerde görülürler. Düz siğillerin neden olan HPV enfeksiyonları genellikle çocukluk, ergenlik ve genç erişkinlik döneminde etki etmektedir.

Rahim ağzı kanseri Rahim ağzı kanseri vakalarının çoğu, genital HPV’nin iki özel çeşidine bağlı olarak kaynaklanmaktadır. Kadınlar genellikle enfekte olduklarının farkında olmazlar, bu yüzden bu iki HPV suşu genellikle siğillere neden olmazlar. Rahim ağzı kanserinin erken aşamalarında genellikle herhangi bir bulgu veya semptoma neden olmazlar. Kadınların düzenli olarak Pap testi yaptırmaları bu yüzden önemlidir, bu sayede kansere yol açabilen rahim ağzı prekanseröz değişikliklerin tespit edilmesi mümkündür.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Sizde veya çocuğunuzda rahatsızlık veren veya ağrıya sebep olan herhangi bir çeşitli siğil oluşumu varsa, doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Nedenleri

Virüs cildin dış tabakasından bir kesik, aşınma veya küçük yırtıklar yoluyla vücuda girdiğinde, HPV enfeksiyonu oluşur. Virüs özellikle ancak ciltten cilde temas yolu aktarılır.

Genital HPV enfeksiyonları, cinsel ilişki, anal seks ve genital bölgedeki diğer virüslü cilt ile temas yoluyla bulaşır. Oral veya üst solunum lezyonlarına sebep olan bazı HPV enfeksiyonları, oral cinsel ilişki ile bulaşmaktadır.

Nadiren de olsa, HPV enfeksiyonu olan bir anne doğum sırasında bebeğe virüsü bulaştırabilmektedir. Bu maruziyet bebeğin genital veya üst solunum sisteminde, HPV enfeksiyonuna neden olmaktadır.

Tedavi ve ilaçlar

Siğiller genellikle tedavi olmadan geçmez. Siğiller kaybolmuş veya kaldırılmış olsa dahi, hala HPV enfeksiyonuna sahip olabilir ve başkalarına virüsü bulaştırabilirsiniz.

İlaçlar Siğilleri ortadan kaldırmak için ilaçlar genellikle lezyonlar üzerine doğrudan uygulanan ilaçlar olacaktır ve başarılı olmaları için genellikle birçok uygulamanın yapılması gerekmektedir. Örnekleri şunlardır:

 • Salisilik asit. Reçetesiz satılan salsilik asit içeren bazı tedaviler, siğil oluşumunu ortadan kaldırmak için kullanılırlar. Bu tür ürünler ciddi tahrişlere neden olabileceği için, genital siğillerin tedavisi için bu ürünleri kullanmayın.
 • İmiquimod. Bu reçeteli krem, HPV ile savaşmak için bağışıklık sisteminin gücünü arttırmaktadır. Imiquimod ilaçlarının yan etkileri genellikle kızarıklık ve uygulama yerinde şişliktir.
 • Podofilox. Diğer reçete edilen topikal ilaç türü, podofilox’tur, genital siğil dokusunu ortadan kaldırmaya yarar. Uygulandığı yerde podofilox ağrı ve kaşıntıya sebep olabilmektedir.
 • Trikloroasetik asit. Bu kimyasal tedavi, genital siğilleri yakar ve yerel tahrişe neden olabilmektedir.

Cerrahi ve diğer işlemler Eğer ilaçlar işe yaramıyorsa, doktorunuz şu gibi işlemleri uygulamanızı önerebilir, bu uygulamalar fiziksel olarak siğillerin ortadan kaldırılması için kullanılır:

 • Sıvı azot ile dondurma (kriyoterapi)
 • Elektrokoter, siğiller veya lezyonların yakılması için elektrik akımı kullanılarak yapılır
 • Cerrahi olarak çıkarılması
 • Lazer cerrahisi

Korunma

Yaygın siğiller Yaygın siğillere neden olan HPV enfeksiyonlarını önlemek zordur. Eğer bir ortak siğil durumunuz varsa, enfeksiyonun yayılmasını önleyebilmek için, siğillerin açılarak çıkarılması ve yeni siğil oluşumunun engellenmesi sağlanmalıdır.

Plantar siğiller HPV enfeksiyonlarının neden olduğu plantar siğillere yakalanma riskini, ayaklarınızı temiz ve kuru tutarak, temiz çoraplar giyerek ve halka açık havuzlarda ve soyunma odalarında ayakkabı veya sandalet giyerek sağlamanız mümkündür.

Genital siğiller Gelişmekte olan genital siğiller ve diğer HPV ilişkili genital lezyonların riskini şu şekilde azaltabilirsiniz:

 • Karşılıklı olarak tek eşli bir cinsel ilişki yaşamak
 • Cinsel partner sayısını azaltmak
 • Lateks prezervatiflerin kullanımı, bazı HPV enfeksiyonlarını, tümünü olmasa dahi engelleyebilmektedir.

HPV aşısı Gardasil olarak bilinen bir aşı, genital siğillere neden olan HPV suşlarına karşı koruma sağlayabilmektedir. Gardasil aynı zamanda, rahim ağzı kanserine neden olabilecek muhtemel HPV türlerine karşıda koruma sağlarlar. Cervarix denilen bir aşı, sadece genital siğillere karşı değil, rahim ağzı kanserine karşıda koruma sağlamaktadır.

Aşı Uygulamalarına İlişkin Danışman Komitesi, kız ve erkek çocuklarının 11 ve 12 yaş içerisinde rutin olarak HPV aşısı olunmasını önermektedir. 11 ve 12 yaşında aşı olmamış çocukların, kızlarda ve kadınlarda 21 yaşında, genç erkek ve yetişkin erkelerde 26 yaşına kadar HPV aşısını yaptırmaları önerilmektedir. Cinsel olarak aktif olmadan önce alınacak olan bu aşılar, en etkili olanlarıdır.

Sağlıkveyaşam

21 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.