HPV enfeksiyonu: Erkeklerde kansere neden olur mu?

Erkeklerde HPV ile ilişkili kanser risklerini öğrenin.

Kısaca cevap vermek gerekirse evet, fakat erkekler için özel riskler farklıdır. Çoğu zaman, HPV enfeksiyonu her iki cinsiyette de herhangi bir işarete veya belirtiye neden olmaz, ayrıca HPV nin bazı tipleri genital siğillere neden olabilmektedir. Genellikle, bağışıklık sistemi iki yıl içerisinde hiçbir tedavi olmadan elimine etmektedir. Virüs gidene kadar, seks partnerinize bulaştırabilirsiniz.

Fakat bazı HPV türleri (yüksek riskli tipli olarak bilinirler), kalıcı enfeksiyonlara neden olabilirler ve bu enfeksiyonlar kansere dönüşebilir. Servikal kanserin dışında, HPV ile ilişkili kanserler yaygın değildir. Bu nadiren de kötü huylu olabilen kanserler vulva, vajina, penis, anüs ve orofarniks, ağzın arka kısmı ve boğazın üst kısmını da içerebilmektedir. Bunlar genellikle HIV virüsü ile bağlantılı olarak gelişir ve virüs AIDS e neden olur.

HIV olan erkekler ve başka erkeklerle seks yapan erkeklerde anal, penis ve boğaz kanseri kalıcı HPV enfeksiyonu ile bağlantılıdır.

Erkekler HPV nin genital siğillere neden olan bazı tiplerini, genç kızlar ve genç kadınlar için rahim ağzı kanserine karşı uygulanmakta olan Gardasil alarak önleyebilirler. Ek çalışmalardan sonra, Gıda ve İlaç İdaresi Gardasili özellikle genital siğilleri engellemek için yaşları 9 ile 26 arasında olan erkeklere uygulamıştır. Erkeklerde kullanılan Gardasil in HPV ile bağlantılı kanserleri önleyip önlemediğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Sağlıkveyaşam

19 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.