Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu- uykusuzluğa (insomnia) neden olabilen bu hastalığın semptomları ve tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) otururken veya yatarken ve özelikle de akşamları, bacaklarınızda oluşan son derece rahatsız edici durumun adıdır. Kendinizi sanki ayağa kalkmak veya hareket etmek istiyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Bunu yaptığınız takdirde ise huzursuz bacak sendromu hissiniz geçici olarak kaybolur.

Huzursuz bacak sendromuna her yaşta rastlanabilir ve genellikle yaş ilerledikçe bu durum daha da kötüleşebilir. Huzursuz bacak sendromu uyku düzeninizi bozabilir – gündüz uyku hali yaşanabilir – rahatsız yolculuk yapmanıza neden olur.

Birkaç basit kişisel bakım ve yaşam tarzınızda yapacağınız bir dizi değişiklik size yardımcı olabilir. Huzursuz bacak sendromuna sahip olan birçok kişiye ilaç tedavisi de yardımcı olabilmektedir.

Belirtileri

Yaygın olarak tanımlanan hisler

İnsanlar tipik olarak huysuz bacak sendromunun semptomlarını, bilekler ve ayak uyluklarındaki anormal, rahatsızlık verici hisler olarak tanımlamaktadırlar. Bazen hisler kollarda görülebilir ve genelde aşağıdaki şekilde bahsedilir:

 • Karıncalanma
 • Emekleme
 • Çekme
 • zonklama
 • Kaşınma
 • Acı
 • Şiddetli çekme
 • Kemirme
 • Yanma

Bazen bu hisler tanıma karşı geliyor gibi görünmektedir. Etkilenen insanlar genellikle bir kas krampı ya da uyuşma olarak durumlarını açıklamazlar. Ancak onlar bacaklarını hareket ettirme ve tutmaa arzularını tanımlamaktadır.

Semptomların yoğunluktaki iniş çıkışları yayfındı ve ara sıra semptomlar zaman periyotlarına göre kaybolabilir.

Yaygın olarak bildirilen örnekler

HBS bulgu ve semptomlarının yaygın karakteristikleri şunlardır:

 • Hareketsizlik süresince saldırı. His tipik olarak uzanmanızdan ya da uzun bir zaman süresince, örneğin araba, uçak ya da sinemadayken oturmanız sırasında başlar.
 • Hareket ile rahatlama. HBS hissi kalktığınızda ya da hareket ettiğinizde azalır. İnsanlar huzursuz bacaklarının hissi ile –yürüyüşe çıkmak, bacaklarını sallamak, zemine vurmak, egzersiz ya da yürüyüş gibi çeşitli yöntemlerle mücadele etmektedirler.
 • Semptomların geceleri kötüleşmesi. Semptomlar tipik olarak gün boyunca pek rahatsız edici değildir ancak geceleri daha çok hissedilir.
 • Gece bacak çekmesi. HBS periyodik kol hareketi bozukluğu (PLMD) olarak adlandırılan bir başka durum ile birlikte görülebilir. PLMD istemdışı olarak, uyurken bacaklarınızın siz farketmeden esnemesine ve gerilmesine neden olur. Bu seyirme ve tekmeleme hareketlerinin binlercesi gece boyunca ortaya çıkar. Eğer yoğun HBS’niz varsa, bu istemsiz tekmeleme hareketleri uyanıkken de görülür. PLMS yaşlı yetişkinlerde RLS’siz de olsa daha yaygındır ve her zaman uykuyu bozmaz. HBSli olan insanlardan 5’te 4’ü PLMD’yi de deneyimlemektedir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Huzursuz bacak sendromuna sahip bazı insanlar semptomlarını açıklamanın çok zor olduğunu düşündüklerinden ya da ciddiye alınmayacakları endişesi ile tıbbi müdahale görmemişlerdir. Bazı doktorlar yanlış bir ekilde semptomları kaygı, stres, uykusuzluk ya da kas spazmı gibi durumlar ile ilişkilendirmektedirler. Ancak HBS son yıllarda medya ilgisini daha çok çekmeye başlamış ve tıbbi topluluklar tarafından konuya odaklanılmaya başlamıştır.

Eğer HBS’niz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzu arayın.

Nedenleri

Pek çok durumda huzursuz bacak sendromunun nedeni bilinmemektedir. Araştırmacılar beyin kimyasalı olan dopaminin dengesizliği ile ilgili bir durum olabileceğini düşünmektedirler. Bu kimyasal kas hareketini kontrol etmek için mesajlar gönderir.

Kalıtım

HBS’li insanların, özellikle genç yaşta hastalığa yakalananların en az yarısının ailelerinde RLS bulunmaktadır. Araştırmacılar HBS’nin bulunduğu genlerin kromozomlardaki bölgelerini tanımlamaktadır.

Hamilelik

Hamilelik ya da hormonal değişiklikler HBS bulgu ve semptomlarını geçici olarak daha kötü hale getirebilir. Bazı kadınlar HBS’yi ilk kez hamilelikleri sırasında, özellikle son çeyreğinde deneyimlemişlerdir. Ancak bu kadınların çoğu için bulgu ve semptomlar doğumdan sonra hızlı bir şekilde kaybolmuştur.

İlgili durumlar

Esas itibariyle, huysuz bacak sendromu ciddi bir tıbbi problemi ile ilgili değildir. Ancak HBS bazen aşağıdaki diğer durumlarla birlikte görülebilir:

 • Periferik Nöropati. El ve ayaklarınızdaki sinirlerinizde oluşan bu hasar bazen diyabet ya da alkolizm gibi kronik rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır.
 • Demir eksikliği. Anemi olmadan bile demir eksikliği HBS’na sebep olabilir ya da onu kötüleştirir. Eğer mide ya da bağırsak kanaması geçmişine, ağır menstral dönemlere ya da tekrar eden kan bağışı gibi faaliyetlere sahipseniz, demir eksikliğiniz olabilir.
 • Böbrek yetmezliği. Eğer böbrek yetmezliğiniz varsa, aynı zamanda anemi ile birlikte görülen demir eksikliğiniz de var demektir. Bu kan kimyanızdaki diğer değişkenlerle birlikte HBS’ye neden olabilir ya da onu daha da kötüleştirebilir.

Tedavi ve İlaçlar

Bazern demir eksikliği veya periferik nöropati gibi altta yatan sebeplerin tedavi edilmesi huzursuz bacak sendromu semptomlarını büyük ölçüde geçirir. Demir eksiliği için demir takviyeleri almanız gerekebilir. Ancak demir takviyelerini yalnızca demir seviyeniz kontrol edildikten sonra doktor gözetiminde kullanınız.

Eğer HBS başka bir hastalık ile bağlantılı değilse tedavi yaşam tarzı değişikliklerine odaklanır ve eğer bunlar da etkili olmazsa ilaç tedavisine geçilir.

İlaç Tedavisi

Diğer hastalıkları iyileştirmek için tasarlanmış pek çok reçeteli ilaç bacaklarınızdaki rahatsızlığı azaltmak için uygundur. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Parkinson hastalığı ilaçları. Bu ilaçlar, beyindeki kimyasal haberci olan dopamin seviyesini etkileyerek bacaklarınızdaki kımıldama miktarını düşürür. İki ilaç ropinirole ve pramipexole, orta derece ve şiddetli HBS tedavisi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır.

Parkinson için kullanılan bir diğer ilaç rotigotine aynı zamanda HBS tedavisi için de kullanılabilir. Bu ilaç deriye yama olarak uygulanır.

Doktorlar carbidopa ve levodopa gibi diğer Parkinson ilaçlarını da sık sık HBS için kullanır. HBS, Parkinson riskini arttırmaz. Parkinson ilaçlarının kısa dönem yan etkileri bulantı, denge kaybı ve halsizlik içerebilir ama çoğunlukla hafiftir.

 • Epilepsi ilaçları. Gabapentin ve gabapentin enacarbil gibi bazı epilepsi ilaçları da HBS tedavisi için kullanılabilir.
 • Opioidler. Narkotik ilaçlar hafif ve şiddetli semptomlar için kullanılabilir ancak yüksek dozlarda kullanımı bağımlılık yapabilir. Bu ilaçların örnekleri kodein, oksikodon, oksikodon ve asetaminofen kombinasyonu ve hidrokondin ve aketaminofen kombinasyonu içerir.
 • Kas gevşeticiler ve uyku ilaçları. Benzodiazepinler olarak bilinen ilaç sınıfı gece daha iyi uyumanızı sağlar. Ancak bu ilaçlar bacaklardaki rahatsızlık verici hisleri yok etmez ve gündüz yorgunluğuna neden olabilir. HBS için yaygın olarak kullanılan sedatifler klonazepam, triazolam, eszopiclone, ramelteon, temazepam, zaleplon ve zolpidemdir.

Size en uygun ilacı ve dozu belirlemek için doktorunuzla birlikte birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Belirli ilaçların kombinasyonu en iyi sonucu almanızı sağlayabilir.

İlaçlar hakkında uyarı

HBS tedavisinde kullanılan ilaçların bir süre sonra etkisini kaybedebileceği unutulmamalıdır. Semptomları rahatlatmak için kullandığınız bir ilaç bir süre sonra etkisini kaybedebilir veya semptomlar gün içinde daha erken ortaya çıkmaya başlayabilir. Örneğin normalde ilaçlarınızı akşam 8'de alıyorsanız, HBS semptomlarını akşam 6'da yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu durum ogmentasyon olarak adlandırılır. Doktorunuz bu sorunu çözmek için farklı bir ilaç önerebilir.

HBS için reçete edilen ilaçların çoğu hamileler için tavsiye edilmemektedir. Doktorunuz semptomları rahatlatmak için ilaç yerine kişisel bakım teknikleri önerebilir. Ancak, bacaklarınızdaki hisler hamileliğin son üç ayında özellikle rahatsız edici olursa doktorunuz ağrı kesici kullanmanıza izin verebilir.

Bazı ilaçlar HBS semptomlarını kötüleştirebilir. Çoğu antidepresan ve bazı bulantı ilaçları bu gruba dahildir. Doktorunuz, mümkünse bu ilaçları kullanmaktan kaçınmanızı önerebilir. Ancak bu ilaçları almak zorundaysanız, tedavinize eklenen ilave ilaçlar ile huzursuz bacak sendromu yine de kontrol edilebilir.

Yaşam tarzı ve evde bakım

Basit yaşam tarzı değişiklikleri HBS semptomlarını azaltmada önemli rol oynayabilir. Aşağıdaki öneriler bacaklarınızdaki fazla aktiviteyi azaltmaya yardım edebilir:

 • Ağrı kesici kullanın. Çok hafif semptomlar için, semptomlar başladığında ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler kasılma ve diğer hisleri rahatlatabilir.
 • Banyo ve masaj deneyin. Sıcak banyoda bacaklarınıza masaj yapmak kaslarınızı rahatlatabilir.
 • Sıcak veya soğuk sargı uygulayın. Sıcak, soğuk veya bunların değişimli kullanımı bacaklardaki rahatsız edici hissiyatı azaltabilir.
 • Meditasyon veya yoga gibi rahatlama tekniklerini deneyin. Stres HBS'yi alevlendirebilir. Özellikle gece yatmadan önce rahatlamayı öğrenin.
 • İyi uyku hijyeni oluşturun. HBS semptomları, yorgunluk ile kötüleşmeye yatkındır; bu nedenle iyi uyku hijyeni önemlidir. İdeal olarak uyku hijyeni serin, sessiz ve rahat bir uyku ortamı oluşturmayı, aynı saatte yatmayı, aynı saatte uyanmayı ve yeterli uykuyu almayı içerir. Bazı HBS hastaları daha geç yatıp daha geç kalkmak yeterli uyku açısından yardımcı olabilir.
 • Egzersiz yapın. Orta derece, düzenli egzersiz HBS semptomlarını rahatlatabilir ama aşırı egzersiz veya günün geç saatlerinde spor yapmak semptomları arttırabilir.
 • Kafeinden kaçının. Kafeini azaltmak bazen bacaklarınızı rahatlatabilir. Kafeini azaltmanın semptomlarınızı nasıl etkilediğini denemek için bir kaç hafta çikolata gibi kafein içeren yiyeceklerden ve kahve, çay ve kafeinli meşrubatlardan uzak durmayı deneyin.
 • Alkol ve tütünü azaltın. Bu maddeler de HBS semptomlarını alevlendirebilir veya tetikleyebilir.

Sağlıkveyaşam

11 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.