İntihar etmeyi mi düşünüyorsunuz? Nasıl güvende kalabilirsiniz ve tedavi bulabilirsiniz?

İntihar etmek bir çözüm değildir. Kendinizi güvende tutmak için bir plan yapın. 

İntihar etmeyi mi düşünüyorsunuz? Nasıl güvende kalabilirsiniz ve tedavi bulabilirsiniz?

Yaşam daha fazla çekilmez bir hale geldiğinde, tek kurtuluş yolu intihar gibi görünebilir. Bu şekilde hissettiğiniz zaman, inanmak zor olabilir, ancak başka seçenekleriniz de bulunmaktadır.

Bir adım geri atın ve bir an için duygularınızı hareketlerinizden ayırın.

 • Depresyonun ve ümitsizliğin algılarınızı saptırdığını ve sağlıklı kararlar verebilmenizi etkilediğinin farkına varın.
 • İntihar düşüncelerinin çözülebilir problemlerin sonuçları olduğunu unutmayın.
 • Şu an için görmeseniz bile intihar yerine başla seçenekler var gibi davranın.

Kolay olmayabilir ve bir gece de kendinizi rahat hissetmeyebilirsiniz. Sonuçta zor olsada umutsuzluk ve intihar düşünceleri ortadan kalkacaktır.

Acil yardım alın

İntihar etmeyi veya kendinize zarar vermeyi düşünüyorsanız, aşağıda belirtilen adımları atın :

 • 112 yi veya bölgesel acil servisi arayın.
 • Sevdiğiniz kişiye veya yakın bir arkadaşınıza ulaşın.
 • Doktorunuzdan veya başka bir sağlık uzmanından yardım alın.
 • Bir din adamı ile iletişime geçin.

Başa çıkma yollarını öğrenin.

İntihar düşüncelerini veya kendi davranışlarınızı kontrol etmeyi denemeyin. Sizin profesyonel bir yardıma ve intihar düşünceleriniz ile bağlantılı olan problemlerinizin üstesinden gelmek için desteğe ihtiyacınız var. Doktorunuz veya ruh sağlığı uzmanınız sizin özel durumunuz ile ilgili mücadele stratejilerini belirlemenize yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte aile üyeleri veya güvenilir arkadaşlarınız gibi iyi bildiğiniz kişilerle bu mücadele stratejilerini tartışabilirsiniz.

Tüm gün yatak odanızda kalmak isterken bir arkadaşınız ile birlikte konuşmak gibi yapmak istemediğiniz şeyler önerilebilir. Bunlar alışkanlık haline geldiğinde durum daha da kolaylaşacaktır. Şu an tedavi görüyorsanız, tüm randevularınıza gidin ve önerildiği gibi tüm ilaçlarınızı alın. Umutsuz hissetseniz bile tedavi planınızı en iyi şekilde devam ettirin.

Hayatınız için bir plan yapın

Akıl sağlığı uzmanınız ile birlikte intihar düşünceleriniz için ve kriz durumlarınız için yazılı bir hareket planı veya "güvenlik planı" oluşturun. Uyarı işaretlerinizi erken bir şekilde tespit etmeyi öğrenin bu şekilde bunları da hareket planınız içerisinde koyabilirsiniz.

Planınız intihar düşüncelerinizde güvende kalmanız için söz verdiğiniz hareketler ve aktiviteleri içeren bir listedir :

 • İntihar düşünceleri ile mücadele etmenize yardımcı olması için bir kriz merkezi ile, terapistiniz ile veya doktorunuz ile bağlantı kurun.
 • intihar düşünceleriniz ile mücadele etmenize yardımcı olabilecek destekleyici bir aile üyesini veya arkadaşınızı arayın.
 • Negatif düşünceler oluşmaya başladığında özel sağlıklı ve eğlenceli aktiviteler yapmayı deneyin.
 • Yaşamın neden değerli olduğunu ve yaşamak için nedenleri gözden geçirin.

Öz bakım stratejileri ile ani bir krizi atlatsanız bile, doktorunuzu veya akıl sağlığı uzmanınızı görün. Bu intihar düşünceleri ve hisleri ile ilgili uygun tedaviyi bulmanıza yardımcı olacaktır, dolayısıyla devamlı olarak bir kriz modu içerisinde olmanıza gerek yoktur.

Planınızın bir temeli olarak, aşağıda belirtilen adımları atabilrisiniz :

 • Tedavi planınızı devam ettirin. Reçetelendirilmiş tüm ilaçları kullanın ve tüm tedavi görüşmelerine ve randevularınıza katılın.
 • Mevcutta olan tüm kişilerin isimlerini ve numaralarını bir liste halinde elinizde tutun. Doktorlarınız, terapistleriniz ve kriz merkezleri intihar düşünceleri ile başa çıkmanıza yardımcı olabilmektedir. Bu liste güvenlik planınızın da bir parçası olan arkadaşlarınızı veya sevdiğiniz kişileri de içermelidir.
 • İntihar etmeya kalkışacağınız potansiyel araçları kaldırın. Bu tip aletlere örnek olarak silahlar, kesici aletler veya kendinizi incitebileceğiniz veya öldürebileceğiniz diğer aletleri kaldırın. Mümkünse, ilaçlarınızı güvendiğiniz ve reçete da belirtildiği gibi verilmesini sağlayacak birilerine verebilirsiniz.
 • Fiziksel aktiviteler de dahil kendiniz için günlük aktiviteleri planlayın. Müzik dinlemek, komik bir film izlemek, uçurtma uçurtmak veya bir müzeyi ziyaret etmek gibi geçmişte yaptığınız aktivitelerin getirdiği küçük memnuniyetler farklılıklar yaratabilir. Fiziksel aktiviteler ve egzersiz yapmak depresyon semptomlarını azaltabildiğinden yürümeyi, tempolu yürümeyi, bahçe işlerini veya yapabileceğiniz başka bir aktiviteyi yapmayı düşünebilirsiniz.
 • Diğerleri ile bir araya gelin. Arkadaşlarınıza, ailenize ve sizi düşünen diğer kişiler ile bir araya gelerek etrafınızdaki destekleri arttırın. Kendinizi izole olmuş gibi hissetseniz bile sosyal olmak için çaba harcayın.
 • Bir destek grubuna katılın. Bir destek grubuna katılmak intihar düşünceleri ile mücadele edebilmenizi ve intihardan başka hayatınızda birçok seçeneğin olduğunun farkına varmınızı da sağlayacaktır.
 • Uyuşturucu madde veya alkol kullanımından kaçının. Acı veren duyguları uyuşturması yerine, alkol ve uyuşturucu kullanımı intihar düşüncelerini arttırabilmektedir ve kendi kendinize zarar vermeniz düşüncelerini daha cazip bir hale getirebilmektedir.
 • İnternet üzerindeki riskli web sitelerini ziyaret etmekten kaçının. Porblemlerinizi çözmenin bir yolu olarak intihar etmeye teşvik edici web sitelerini ziyaret etmekten kaçının.
 • Düşüncelerinizi ve hislerinizi yazın. Ne kadar küçük görünürse görünsün hayatta sizin için değerli ve kıymetli olan herşeyi yazın.

İntihar düşüncelerin ötesine bakın

İntihar etmeyi düşündüğünüzde ne kadar ümitsiz bir şekilde hissederseniz hissedin bu düşüncenin arkasında zor bir durumun veya tedavi edilebilen bir hastalığın bir yan etkisi olabilir. Bu duygu sizin karar yeteneğinizin üzerini bulutlarla kapatarak kendi canınızı almanız en iyi seçenek olarak görülebilmektedir. Bu duyguların geçici olduğunu ve uygun bir tedavi ile hayatta kendinizi yeniden iyi hissedebileceğinizin farkına varın. Başka insanlardan destek istemek intihar dışındaki diğer seçenekleri ve gelecek ile ilgili ümitleri görmeniz için yardımcı olabilmektedir.

Uygun bir tedavi alarak ve etkili mücadele stratejilerini kullanarak, intihar düşünceleri ile nasıl başa çıkabileceğinizi veya bu düşüncelerden nasıl kurtulabileceğinizi ve nasıl daha tatmin edici bir yaşam elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

30 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.