İş yerinde bel ağrısı : Ağrı ve sakatlıktan korunma

İş yerinde bel ağrısı - Bel ağrılarının nedenlerini ve bel ağrılarını engellemeyi öğrenin.

Sersemleştirici ve ağrı verici veya keskin ve bıçak saplanması gibi bel ağrıları işinizde konsantre olmanızı oldukça zorlaştırabilmektedir. Maalesef, çoğu meslekte (hemşirelik, inşaat ve fabrika işleri gibi) belinize belirgin olarak ihtiyacınız olabilmektedir. Rutin ofis işleri de bel ağrılarına yol açabilir veya daha kötü hale getirebilmektedir. Önemli olan iş yerinde bel ağrılarına nelerin neden olduğu be bu ağrıları neyin engelleyebileceğini anlamaktır.

İş yerinde bel ağrılarına neden olan temel nedenler nelerdir ?

İş yerinde birçok etken bel ağrılarına neden olabilmektedir. Örneğin :

  • Güç. Belinize ağır eşyaları kaldırmak veya yeri değiştirmek gibi çok fazla yük bindirmek yaralanmalara neden olabilmektedir.
  • Yineleme. Belirli hareketleri tekrarlamak kaslarda yorgunluğa veya yaralanmalara yol açabilmektedir.
  • Dik durmak (kasılmak). Kamburluk belinizin doğal eğimini egzajere etmektedir. Bu da kas yorgunluklarına ve yaralanmalarına yol açmaktadır.

Tabi ki, obezite, uyku pozisyonlar, zayıf fiziksel kondisyon, sigara kullanmak veya stres gibi yaşam tarzı etkenleri ve belirli tıbbi durumlar bel ağrılarına neden olabilmektedir.

İş yerinde bel ağrılarını önlemek için ne yapabilirim ?

İşyerinizde bel ağrılarını ve yaralanmalarını önlemek için aşağıdaki adımlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin :

  • Günlük rutin yaşantınızda fiziksel aktivitelere yer verin. Sağlıklı bir kiloda kalmak belinizin üzerinde olan yükü minimize etmektedir. Sağlıklı yetişkinlerin çoğu için, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı haftada en az 150 dakika orta zorlukta areobik veya 75 dakika yüksek zorlukta aerobik önermektedir. Bu 150 dakika ve 75 dakikalık olan programların bütün bir haftaya yayılmaları tercih edilmektedir ve hafta da en az iki defa ağırlık çalışma egzersizleri önerilmektedir. Aerobik egzersizler ile birlikte kombine olarak, yüme veya yürüme gibi arka bel kaslarını ve karın kaslarını güçlendirecek egzersizlerde önerilmektedir.
  • Dik durmaya özen gösterin. Ayakta durduğunuz zaman, kilonuzu ayaklarınızla dengeleyin. Kambur durmayın. Otururken dik durmak için, kalçalarınızı dizlerinizin seviyesinde tutarken ayaklarınızın yere düz olarak dinlendiğiniz sandalye tiplerini tercih edin. Gerekiyorsa bir destek veya bir tabure ile ayaklarınızı destekleyin. Sandalye belinizin eğimini desteklemiyorsa, belinizin arka ksımına katlanmış bir havlu veya küçük bir yastık koyun. Otururken arka cebinizde kalçalarınıza veya belinize ekstra baskı uygulayabilecek cüzdanınız veya cep telefonunuz varsa çıkarın.
  • Düzgün kaldırın. Ağır bir nesne kaldırırken veya taşırken, ayaklarınızla ve karın kaslarınızla kaldırın. nesneyi vücudunuza yakın tutun. Belinizin doğal eğimini koruyun. Eğer nesne güvenli bir biçimde kaldırmak için çok ağırsa, yardım edebilecek birilerini bulun.
  • Tekrarlanan işleri değiştirin. Mevcut olduğunda yükü kaldırmanıza yardımcı olabilecek kaldırma araçlarını kullanın. fiziksel olarak sizi daha az yorabilecek alternatif fiziksel aktiviteleri tercih edin. Bilgisayarda çalışıyorsanız, klavyenizin, monitörünüzün, mouse un ve sandalyenin uygun konumlarda olduğundan emin olun. Günün çoğu saatinde telefondaysanız, bir kulaklık kullanın. Gerekli olmayan bükülmelerden, kıvrılmalardan ve uzanmalardan kaçının. Ağır çanta, el çantası veya çanta taşıma zamanlarını kısıtlayın. Yürüyen çantaları kullanmaya özenin.
  • Vücudunuzu dinleyin. Uzun bir süre için oturmak zorundaysanoz, sık sık oturma pozisyonunuzu değiştirin, yorulduğunuz zaman ayağa kalkıp gerinin.

Bel ağrısı çalışma günlerinde ve boş zamanlarınızda başınıza bela olabilir. Buna takılmayın onunla sıkışmış değilsiniz. Bel ağrılarınızı tetikleyen iş çevrenizi ve durumları belirleyin. Bel ağrılarını azaltmak için yapılan basit adımlar doğru yolda yapılan adımlardır.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.