Kadınlarda karın yağları: Bel bölgesindeki yağları eritmek için ipuçları.

Karın yağları özellikle menapozdan sonra yaygın bir problemdir. Nedenlerini ve karın yağlarından nasıl kurtulabileceğinizi öğrenin.

Genişleyen bir bel bazen yaşlanmanın bedelidir. Kadınlar için bu durum, özellikle menopoz sonrasında vücuttaki yağlar karın bölgesine kaydığında geçerlidir.

Genişleyen bel yağları pantolonlarınızın fermuarını kapatmayı çok daha zor hale getirmektedir. Araştırmalar ayrıca bel yağlarının çok ciddi sağlık risklerini de beraberinde getirdiğini göstermektedir. Peki, iyi haberler? Bel yağlarından dolayı kaynaklanan bu tehditler boyutlara göre azaltılabilmektedir.

Bel yağlarının arkasında ne var

Kilonuz büyük ölçüde ne kadar kalori aldığınız ve ne kadarını yaktığınızın dengesi ile belirlenmektedir. Çok fazla yemek yerseniz ve çok az egzersiz yaparsanız, bel yağları da dahil muhtemelen aşırı kilolu olma yolundasınız.

Ancak, yaşlanma da bir rol oynamaktadır. Yağlanma artarken kas kütleleri de genellikle azalmaktadır. Kas kütlelerinin kaybı vücudunuzun kullandığı kalori oranını azaltmaktadır, bu da sağlıklı kilonuzu korumayı gittikçe zorlaştırmaktadır.

Kadınların çoğu yaşlandıkça kilo almamalarına rağmen bel bölgesindeki yağların arttığını fark etmektedirler. Bu östrojen seviyesinin azalması ile bağlantılıdır. (Çünkü bu seviye yağların vücuda dağılımını sağlamaktadır.)

Bu bel bölgesine kilo alma eğilimi (“armut” şekli yerine “elma” şekli) genetik bir bileşende olabilmektedir.

Karın yağları neden cildin daha derinliklerindedir

Karın yağları ile sorunlarda karın yağları sadece deri altına yerleşmiş bir ekstra katman ile sınırlanmamıştır (deri altı yağı). Ayrıca viseral yağları da içermektedir bu da karının derinliklerinde olması ve iç organları sarması anlamına gelmektedir.

Deri altı yağları kozmetik endişelere neden olmasına rağmen, viseral yağlar çok daha tehlikeli sağlık problemleri ile bağlantılıdır. Bu problemler:

- Kardiyovasküler hastalıklar

- Tip 2 diyabet

- Kolorektal kanserdir.

Araştırmalar ayrıca genel ağırlığı ne olursa olsun bel bölgesindeki yağlanmaları prematüre ölümleri ile de ilişkilendirmektedir. Aslında, bazı çalışmalar, kadınlarda vücut kitle indeksi (BMI) ölçümlerine göre normal kilo olarak kabul edilmesine rağmen, geniş bir bel kardiyovasküler hastalık ölümlerini arttırdığını bulmuştur.

Orta bölge ölçümü

Karın yağlarınızın çok fazla olduğunu nasıl bileceksiniz? Basitçe belinizi ölçün:

- Leğen kemiği üstünde, çıplak mide etrafına bir mezura yerleştirin.

- Mezurayı etrafınıza rahatça uyacak biçimde çekin, ancak cildinize bastırmayın.

- Mezuranın etrafınızı tamamen sardığından emin olun.

- Rahatlayın, nefes alın ve belinizi ölçün, midenizin emme dürtüsünü direnin.

Kadınlar için, 35 inç (89 santimetre) veya fazla olan ölçümler karın yağlarının sağlıksız bir konsantrasyonunu ve kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı ve tip 2 diyabet gibi yüksek riskli problemleri gösterir. Erkekler için, bel ölçümü 40 inç (102 santimetre) veya daha fazlası endişelendiricidir.

Yağları eritin

Karın kaslarınızı mekik ve diğer karın hedefli egzersizler yaparak çalıştırabilirsiniz, fakat sadece bunları yapmak ile bu yağlardan kurtulamazsınız. Ancak, viseral yağlar aynı diyet uygulamalarına ve aşırı kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak ve toplam vücut yağınızı azaltacak olan egzersiz stratejilerine tepki vermektedir. Şişkinlikler için savaşın:

- Sağlıklı bir diyet yapın. Meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalar gibi bitkisel tabanlı gıdalara özen gösterin ve protein kaynaklı lifleri seçin ve az yağlı süt ürünlerini tercih edin. Ette ve peynir ve yağ gibi tam yağlı süt ürünlerinde bulunan doymuş yağ tüketimini sınırlandırın. Makul miktarda balıklarda, fındıkta ve belli sebze yağlarında bulunan tek doymamış veya çoklu doymamış yağları tercih edin.

- Porsiyon boyutlarını kontrolünüz altında tutun. Sağlıklı seçimler yapmanıza rağmen, tükettiğiniz kalori miktarları artabilir. Evde, porsiyon boyutlarınızı azaltın. Restoranlarda, sipariş ettiğiniz yemeklerin yarısını orda yarısını da evde diğer gün için saklayınız.

- Günlük yaşantınıza fiziksel aktiviteler ekleyin. Sağlıklı yetişkinlerin çoğu için, Sağlık ve İnsan Hizmetleri bölümü haftada en az 150 dakikalık tempolu yürüyüş gibi orta derecede aerobik aktiviteleri veya haftada 75 dakika jogging gibi daha fazla efor sarf edilerek yapılan aerobik aktiviteleri önermektedir. Bunlara ek olarak, vücut geliştirme egzersizleri haftada en az iki defa önerilmektedir. Kilo vermek veya özel fitness hedeflerine ulaşmak istiyorsanız, daha fazla egzersiz yapmanız gerekmektedir.

Aşırı kiloları vermek ve gelecek olanlardan korunmak için (kalıcı ve yavaş kilo verimi), haftada 2 pound (1 kilogram) veriniz. Doktorunuzla başlamanıza ve bu yolda devam etmenizde yardımı için iletişime geçiniz.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.