Kafein: Kilo vermeme yardımı olur mu?

Kafein kilo vermenize yardımcı olabilir ancak kafeinin dezavantajları da vardır.

Kafein biraz da olsa kilo kaybını arttırır veya kilo alımını önler, ama kafein tüketimini arttırmanın belirgin veya kalıcı bir kilo kaybı ile sonuçlandığı ile ilgili hiçbir kanıt yoktur.

Kahve, çay, enerji içecekleri ve kolalar gibi, kakao ve çikolata ürünlerinde; değişik ilaçlarda ve diyet takviyelerinde, kilo kaybına yönelik takviyelerde dahil olmak üzere birçok içecekte kafein bulunmaktadır.

Buna rağmen kafein ile kilo arasındaki ilişki hakkında yapılan araştırmalar kesin değildir, kafeinin kiloyu nasıl etkilediği ile ilgili birkaç teori vardır. Aşağıda listelenmiştir:

  • İştah Bastırma. Kafein açlık isteğini kısa bir sürede olsa bastırır, ama uzun dönem tüketilmesiyle kilo kaybı olabileceğini gösteren bir kanıt henüz bulunmamaktadır.
  • Kalori Yakma. Kafein termojenez i (vücudun gıdaları sindirerek ısı ve enerji elde ettiği yol) uyarabilir. Ama bu belirgin bir kilo kaybı için yeterli değildir.

Kafein ve kilo ile ilgili bazı çalışmalar düşük kalitede veya hayvanlar üzerinde yapılmıştır, sonuçları insanlara genellemek çok zordur. Buna ek olarak, bazı çalışmalar, kafeinsiz kahvenin de mütevazi bir kilo kaybına neden olduğunu dolayısıyla kafeinin yanında kullanılan maddelerinde kilo kaybında bir rol oynadığını gösterdi.

Sonuç olarak: Kilo vermek için kafein içerikli içecekleri tüketirken dikkatli olunuz. Kafein uygun miktarda tüketilirse, güvenlidir. Ama çok fazla kafein sinirlilik, uykusuzluk, mide bulantısı, kan basıncının artması ve buna benzer problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Buna ek olarak, bazı kafein içerikli içecekler, (özel kahveler gibi) yüksek oranda kalori ve yağ içermektedir. Bu da kilo kaybı yerine, çok fazla tükettiğinizde kilo almanız anlamına gelmektedir.

Sağlıkveyaşam

13 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.