Kafein: Tansiyonu nasıl etkiler ?

Kafein, kan basıncını geçici olarak arttırabilir ancak kan basıncı üzerinde uzun dönemli etkisi net değildir.

Eğer yüksek tansiyonunuz yoksa kafein kan basıncında küçük ama çarpıcı bir yükseliş yaratır. Kan basıncındaki bu ani yükselişin sebebi henüz net değildir. Damarlarınızın açıklığını ayarlayan bir hormonu kafein engellemiş olabilir. Bazı araştırmacılar kafein adrenalin bezlerinizin daha çok adrenalin salgılatarak tansiyonu yükselttiğini düşünmektedir.

Düzenli olarak kafein içeren içecekleri tüketen insanların tüketmeyenlere göre tansiyonları daha yüksektir. Düzenli olarak kafein tüketmek diğerleri için bir tolerans oluşturur. Sonuç olarak, kafeinin tansiyonda uzun dönemli bir etkisi bulunmamaktadır. Kafeinin 70 yaşından büyük ve aşırı kilolu olan insanlarda daha güçlü bir etkisinin olduğu gözlemlenmektedir.

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, kafeinli içecekleri bırakmak ya da sınırlandırmak konusunda doktorunuza danışınız. Eğer kafeinin tansiyonunuzu etkilediğini düşünüyorsanız ve bu konuda endişeleriniz varsa, günlük 200 miligram tüketim (12 ons demlendirilmiş kahve ile aynı miktar) ile kendinizi sınırlandırınız. Unutulmamalıdır ki, kahve içerisinde ve diğer içeceklerde olan kafein markalar arasında farklılık göstermektedir. Ayrıca, doğal olarak tansiyonunuzu yükselten egzersiz, ağırlık çalışmaları veya ağır fiziksel işlerden önce kafein tüketmeyiniz.

Eğer kafeinin tansiyonunuzu nasıl yükselttiğini görmek istiyorsanız, kahve veya başka bir kafeinli içecek tüketerek 30-60 dakika arasında tansiyonunuzu ölçün. Eğer tansiyonunuz 5 ile 10 puan arasında artıyorsa, kafeinin etkilerine karşı vücudunuz hassas olduğu anlamına gelir. Eğer kafeini bırakmak istiyorsanız, baş ağrılarının oluşmaması için birkaç gün içinde bırakınız.

Sağlıkveyaşam

19 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.