Kahvaltı: Kilo kontrolüne nasıl yardımcı olur?

Kahvaltı- Açlığı bastırması ve enerjiyi arttırması gibi bir çok yararı vardır.

Aşağıda düzenli ve sağlıklı kahvaltı yaparak aşırı kilolardan kurtulmak ve kilo kaybını korumak için bazı yollar belirtilmiştir:

  • Açlığın Azalması. Kahvaltı yapmak günün ilerleyen saatlerinde oluşacak olan açlığın azalmasını sağlar, bu da sizin fazla yemek yemenizi önler. Kahvaltıyı atladığınız zaman, ilerleyen saatlerde ani açlıklar meydana gelir ve ofiste şekerli yiyecekler veya çörekler gibi hızlı çözümlere gidersiniz. Buna ek olarak, kahvaltıyı atladığınız zaman vücudunuzun insülin tepkisi artar ve uzun süreli açlık hissetmenize yol açar, bu da yağ depolamayı ve kilo almayı arttırır. Özetle, kahvaltıyı atlamak obezite riskini arttırır.
  • Sağlıklı Seçimler. İyi bir kahvaltı gün boyunca sağlıklı seçimler yapmanızı sağlayacaktır. Kahvaltı yaptığınız zaman, sağlıklı genel bir diyet için gerekli olan daha besleyici ve az yağlı yemek eğiliminde olursunuz. Kahvaltıyı atladığınız zaman, gün içerisinde meyve ve sebze yemeyi de aynı şekilde atlarsınız.
  • Daha çok enerji. Kahvaltı yapmak size enerji verir, gün boyunca fiziksel aktivitelerinizi arttırır. Sağlıklı bir kahvaltı ile vücudunuza yakıt ikmali yaparsınız ve kaslarınız acil enerji isteklerine karşı glikojen depo ederler. Kahvaltıyı atlamak ise fiziksel aktivitelerin azalmasına neden olur.

Dolayısıyla, eğer kahvaltıyı atlama konusunu (zaman tasarrufu yapmak veya kalori kesmek için) özellikle kilonuzu kontrol etmek istiyorsanız, yeniden düşünmelisiniz.

Sağlıkveyaşam

19 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.