Kalbe Faydalı 5 Yiyecek

Kalp sağlığınız için sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken 5 önerimiz var!

Kalbimiz değerlidir. Kalp sağlığımızı korumak, kalp krizi riskini en aza indirmek için tüketmeniz gereken 5 yiyeceği sizin için seçtik.

  • Balık

Balık denince akla Omega 3 geliyor. Daha önce balığın faydaları başlıklı yazımızda da söz ettiğimiz gibi balık kalbinizle dost bir yiyecek. Omega 3'ün vücudumuza pek çok yararı var ve bunlardan en önemlisi kalp krizi riskini azaltmasıdır. Omega 3 kalbe giden ana damarları rahatlatıyor ve damarlarımızı daha esnek hale getiriyor. Ayrıca kan basıncını azaltıyor ve kalp ritimlerinizin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Vücutta iltihaplanmayı önleyici bir etkisi de var. Balık seçerken, somon, alabalık gibi daha yağlı balıkları tercih edebilirsiniz. Bu balıklar Omega 3 yönünden zengin oldukları gibi protein bakımından da oldukça zengin balık türleridir.

  • Fındık

Fındık vücudumuz için zengin protein ve faydalı yağ kaynağıdır. Pişirme gibi bir ön hazırlık istemediği için tüketmesi bizim için oldukça kolay oluyor. Aynı zamanda flavonoid içerdiğinden fındık yediğimizde kolestrolümüzü dengeleniyor. Fındık tüketirken, tuzlanmamış hatta kavrulmamış taze iç fındık tüketmenizi öneriyoruz. Fındık gibi badem ve ceviz de kalbiniz için oldukça yararlı.

Yanlış duymadınız. Tabii abartmamak şartıyla! Mayo Clinic günde bir veya iki bardak alkol tüketmenin kalp hastalıkları riskinden koruyacağını söylüyor. Erkekler için önerilen iki kadeh, kadınlar için ise 1.

  • Bakliyat

Nohut, kuru fasulye, meksika fasulyesi ve mercimek gibi bakliyatlar tam bir kalp dostu! Sofralarınızdan kesinlikle eksik etmemeniz gereken bu yiyecekler, protein depoları olarak biliniyor. Türkiye tam bir bakliyat deposuyken kalp dostu bu yiyecekleri neden tüketmiyoruz?

  • Tam Tahıllı Ürünler

Beyaz un ve beyaz unla yapılan herşeyi arkanızda bırakın! Artık sağlığınız için neyin iyi olduğunu biliyorsunuz. O halde tam tahıllı ekmeklerle yolunuza devam etme zamanı! Tam tahıllı ekmekler tamamen işlenmemiş, az işlenmiş tohumlarla yapılıyor.

Sağlıkveyaşam

11 Eylül 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.