Kalbiniz için faydalı egzersizler

Kalp sağlığınız için mutlaka egzersiz yapmak gerekiyor. Peki günde ne kadar spor yapmalı?

Kalbimiz kaslardan oluşan hayati bir organımız, düzenli spor yapmak tıpkı diğer kaslarımızı olduğu gibi kalbimizde de zinde tutuyor. Aktif olarak spor yapmıyor musunuz? Kalbiniz için bunu tekrar gözden geçirmenizi öneririz! Çünkü yaşamı boyunca aktif spor yapanlar, yapmayanlara göre yarı yarıya daha az kalp rahatsızlığına yakalanıyor. Düzenli egzersiz yapmak kalori yakmanıza sebep olup, kan basıncınızın düzenlenmesini sağlıyor.Spor yapmak için illa futbolcu olmanıza gerek yok! Günde 30 dakikalık yürüyüş yaparak kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Egzersize nereden başlamalıyım?

Düzenli spor yapmak, sporu bir yaşam biçimi haline getirmek biliyoruz biraz zor. Bunu kolaylaştırmak için, sevdiğiniz veya seveceğinizi düşündüğünüz basit egzersizlerle başlayın. Eğer evde yapamayacağınıza inanıyorsanız mutlaka bir spor salonuna yazılın. Kendinize ulaşılabilir hedefler belirleyin. "Her gün 100 mekik, 100 dk koşu yapacağım" başlangıç için pek de gerçekçi hedefler olmayabilir :) Daha küçük hedeflerle başlamanızda fayda var. Örneğin koşmaya başlayacaksanız, öncesinde bir süre düzenli olarak yürüyüş yaparak başlayın.

Egzersiz türleri

  • Kardio egzersizleri olarak koşu, yürüyüş ve bisiklet sürmek iyi bir başlangıç olabilir. Bu egzersizlere başlamadan önce genel bir doktor konrolünden geçmenizde fayda var.
  • Spor yaparken esneklik önemlidir. Egzersiz programınıza mutlaka esneme hareketlerini de ekleyin.
  • Ağırlı egzersizleriyle günlük egzersizinizi tamamlayın.

Günde ne kadar ve ne sıklıkta egzersiz yapmalıyım?

Günde en az 30 dakikanızı egzersize ayırmalısınız. Haftanın 5 günü, günde 30 dakika egzersiz kalp sağlığınız için yeterli olacaktır. Günden güne arttırarak spor yapmanızda fayda var. Her gün aynı egzersizleri yapmak zorunda değilsiniz. Spor yaparken patron sizsiniz! Keyif aldığınız hareketleri yaparak spor yapın.

kaynak

Bu da Dünya Kalp Günü bonusumuz; kalbe faydalı yiyecekler.

Sağlıkveyaşam

29 Eylül 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.