Kanser

Kanser- Semptomları, nedenleri ve tedaviler

Kanser kontrolsüz olarak bölünen ve normal vücut dokusundan geçme ve bu dokuyu tahrip etme özelliğine sahip olan anormal hücrelerin gelişmesiyle karakterize çok sayıda hastalığın herhangi birisini tanımlar. Kanser aynı zamanda vücudunuzda yayılma özelliğine de sahiptir.

Kanser Amerika’da ikinci ölüm sebebidir. Ancak hayatta kalma oranları, kanser görüntüleme ve kanser tedavisindeki gelişmelerden dolayı birçok kanser türü için artmaktadır.

Belirtileri

Kanserin neden olduğu bulgu ve semptomlar vücudun hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak değişecektir. Kanserle ilişkili ama kansere özel olmayan bazı genel bulgu ve semptomlar şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Cilt altında hissedilen topak veya kalınlaşma
 • İstenmeyen kayıp veya artış içeren kilo değişiklikleri
 • Cildin sararması, kararması veya kızarması gibi ciltteki değişiklikler, iyileşmeyecek yaralar veya var olan benlerde değişiklikler
 • Bağırsak veya mesane alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Kalıcı öksürük
 • Yutma güçlüğü
 • Ses kısıklığı
 • Yedikten sonra kalıcı hazımsızlık ya da rahatsızlık
 • Kalıcı, açıklanamayan kas veya eklem ağrısı
 • Açıklanamayan ve kalıcı ateş veya gece terlemeleri

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Sizi endişelendiren herhangi bir kalıcı bulgu veya semptomlarınız olup olmadığınızı öğrenmek için doktorunuzdan bir randevu alın.

Herhangi bir bulgu veya semptomunuz yoksa ama kanser olma riskinizden endişe duyuyorsanız endişelerinizi doktorunuzla paylaşın. Hangi kanser tarama testleri ve prosedürlerinin sizin için uygun olduğunu sorun.

Nedenleri

Kansere, hücrelerdeki DNA’daki değişiklikler (mutasyonlar) neden olur. Bir hücrenin içindeki DNA hücrenin nasıl büyüdüğü ve bölündüğünü anlatan yönergeler kümesini ihtiva eder. Yönergelerdeki hatalar bir hücrenin kanserli hale gelmesine yol açabilir.

Gen mutasyonları ne yapar? Bir gen mutasyonu sağlıklı bir hücrenin aşağıdakileri yapmasını isteyebilir:

 • Hızlı büyümeye izin verme. Bir gen mutasyonu bir hücreye daha hızlı büyümesini ve bölünmesini söyleyebilir. Bu, o aynı mutasyona sahip birçok yeni hücre yaratır.
 • Kontrolsüz hücre büyümesini durdurmada başarısız olma. Normal hücreler kontrol dışı büyümeyi fark eden ve onu durdurmak için hareket eden tümör bastırıcı genler denen genleri ihtiva eder. Ama eğer bir mutasyon bir tümör bastırıcı gende meydana gelirse o gen daha az etkili hale gelebilir veya tamamen kapatılabilir. Bu, mutasyona uğramış bir hücrenin büyümeye ve bölünmeye devam etmesine izin verir.
 • DNA hatalarını düzeltirken yanlış yapma. DNA onarım genleri DNA mutasyonlarını belirler ve düzeltir. Bir DNA onarım genindeki bir mutasyon şu anlama gelir; gen bazı DNA hatalarını gözden kaçırabilir. Bu, daha fazla DNA mutasyonunun meydana gelmesine izin verir ve kansere yol açabilir.

Bu mutasyonlar kanserde bulunan en yaygın olanlardır. Ama birçok başka gen mutasyonu kansere neden olmaya katkıda bulunabilir.

Gen mutasyonlarına ne neden olur? Bazen bir genetik mutasyonla doğarsınız. Veya bir genetik mutasyona hormonlar, virüsler ve kronik iltihaplanma gibi vücudunuzdaki güçler neden olabilir. Genetik mutasyonlara da güneşten kızılötesi (UV) ışık, kansere neden olan kimyasallar (karsinojenler) veya radyasyon gibi vücudunuzun dışındaki güçler neden olabilir.

Gen mutasyonları birbiriyle nasıl etkileşir? Araştırmacılar inanırlar ki birden fazla gen mutasyonu çoğu kansere neden olmak için gereklidir. Bazı kan kanserleri büyümelerini sürdürmek için sadece bir gen mutasyonuna gerek duyabilir. Akciğerler ve kolon gibi vücudun başlıca organlarında oluşan çoğu kanser birçok gen mutasyonuna sahiptir. Kanser oluşumu için kaç mutasyonun birikmesi gerektiği tam olarak net değildir. Muhtemelen bu, kanser türleri arasında farklılık gösterir.

Beraber doğduğunuz gen mutasyonları ve hayatınız boyunca kazandıklarınız kansere neden olmak için birlikte çalışır. Örneğin, sizi kansere yatkınlaştıran bir genetik mutasyon size miras kalmışsa bile bu kesin olarak kanser olacağınız anlamına gelmez. Bunun yerine kansere neden olacak bir veya daha fazla başka gen mutasyonuna gerek duyabilirsiniz. Size miras kalan gen mutasyonu bazı kanser yapan maddeye maruz kaldığınızda diğer insanlardan daha çok sizi kanser yapabilir. Genetik mutasyon kanser sürecini başlatır ve kanser yapan madde daha başka kanser gelişiminde bir rol oynayabilir.

Tedavi ve ilaçlar

Birçok kanser tedavisi mevcuttur. Tedavi seçenekleriniz kanserinizin türü ve evresi, genel sağlığınız ve tercihleriniz gibi birkaç faktöre bağlı olacaktır. Siz ve doktorunuz hep birlikte sizin için hangisinin en iyi olduğunu tespit etmek için her bir kanser tedavisinin faydaları ve risklerini tartabilir.

Kanser tedavisinin hedefleri Kanser tedavileri aşağıdaki gibi çeşitli yollarda kullanılır:

 • Kanser hücrelerini öldürmek ya da çıkarmak için tedavi (birincil tedavi). Birincil tedavinin hedefi kanseri vücudunuzdan tamamen çıkarmak veya kanser hücrelerini öldürmektir. Herhangi bir kanser tedavisi birincil tedavi olarak kullanılabilir ama en yaygın kanserler için en yaygın birincil kanser tedavisi ameliyattır. Kanseriniz radyoterapi veya kemoterapiye özellikle duyarlıysa bu terapilerden birini birincil tedavi olarak alabilirsiniz.
 • Arta kalan herhangi bir kanser hücresini öldürmek için tedavi (adjuvan tedavi). Adjuvan tedavinin hedefi birincil tedaviden arta kalabilecek herhangi bir kanser hücresini öldürmektir. Herhangi bir kanser tedavisi adjuvan tedavi olarak kullanılabilir. Yaygın adjuvan tedaviler kemoterapi, radyoterapi ve hormon tedavisini içerir.
 • Kanserin ve onun tedavisinin yan etkilerini idare etmek için tedavi (palyatif bakım). Palyatif bakımın hedefi ağrı veya başka semptomları azaltmak ve kanser tedavisi sırasında ve sonrasında yaşam kalitesini korumanıza yardımcı olmaktır. Palyatif tedaviler tedavinin yan etkilerini veya kanserin kendisinin neden olduğu bulgu ve semptomları rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Kanser tedavileri Konu kanseri tedavi etmek olunca doktorların birçok aracı vardır. Kanser tedavi seçenekleri şunlardır:

 • Ameliyat. Ameliyatın hedefi kanseri veya mümkün olduğu kadarıyla kanserin büyük kısmını çıkarmaktır.
 • Kemoterapi. Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır.
 • Radyoterapi. Radyoterapi kanser hücrelerini öldürmek için röntgenler gibi yüksek güçlü enerji ışınları kullanır. Radyasyon tedavisi vücudunuzun dışındaki bir makineden gelebilir (harici ışın radyasyonu) veya vücudunuzun içine yerleştirilebilir (brakiterapi).
 • Kök hücre nakli. Kök hücre nakli kemik iliği nakli olarak da bilinir. Kemik iliğiniz kan kök hücrelerinden kan hücreleri üreten kemiklerinizin içindeki maddedir. Bir kök hücre nakli sizin kendi kök hücrelerinizi veya bir donörden alınan kök hücreleri kullanabilir.
 • Biyolojik tedavi. Biyolojik tedavi kanserle savaşmak için vücudunuzun bağışıklık sistemini kullanır. Kanser vücudunuzda kontrolsüz yaşayabilir çünkü bağışıklık sisteminiz onu davetsiz bir misafir olarak görmez. Biyolojik tedavi bağışıklık sisteminize kanseri “görmesi” ve ona saldırması için yardımcı olabilir.
 • Hormon tedavisi. Bazı kanser türleri vücudunuzdaki hormonlar tarafından körüklenir. Örnekler göğüs kanseri ve prostat kanserini içerir. Bu hormonları vücuttan çıkarmak veya etkilerini bloke etmek kanser hücrelerinin büyümesini durdurabilir.
 • Hedeflenen ilaç tedavisi. Hedeflenen ilaç tedavisi hayatta kalmalarına izin veren kanser hücreleri içindeki spesifik anormalliklere odaklanır.
 • Klinik çalışmalar. Klinik çalışmalar kanseri tedavi etmenin yeni yollarını araştırmak için çalışmalardır. Binlerce kanser klinik çalışması devam etmektedir.

Kanser türünüze bağlı olarak size uygun başka tedaviler olabilir.

Korunma

Kanseri önlemenin belirli bir yolu yoktur. Ama doktorlar aşağıdaki gibi kanser riskinizi azaltmanın birkaç yolunu tespit etmiştir:

 • Sigarayı bırakın. Sigara içiyorsanız bırakın. Sigara içmiyorsanız hiç başlamayın. Sigara sadece akciğer kanseriyle değil birkaç tür kanserle bağlantılıdır. Sigarayı şimdi bırakmak gelecekte kanser riskinizi azaltacaktır.
 • Güneş ışığına aşırı maruz kalmaktan kaçının. Güneşin zararlı kızılötesi (UV) ışınları cilt kanseri riskinizi arttırabilir. Gölgede durarak, koruyucu giysiler giyerek ya da güneş kremi uygulayarak güneşe maruziyetinizi sınırlandırın.
 • Sağlıklı bir beslenme uygulayın. Meyve ve sebzeden zengin bir beslenme seçin. Kepekli tahıllar ve yağsız proteinler seçin.
 • Haftanın çoğu gününde egzersiz yapın. Düzenli egzersiz düşük kanser riskiyle bağlantılıdır. Haftanın çoğu gününde en az 30 dakika egzersiz yapın. Düzenli olarak egzersiz yapmıyor idiyseniz yavaşça başlayın ve en fazla 30 dakika veya daha fazla yürüyün.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Aşırı kilolu veya obez olmak kanser riskinizi arttırabilir. Sağlıklı bir beslenme ve düzenli egzersiz kombinasyonuyla sağlıklı bir kilo elde edin ve o kiloyu koruyun.
 • İçmeyi tercih ediyorsanız hafif alkol alın. Alkol almayı seçerseniz kadınsanız günde bir kadeh, erkekseniz günde iki kadehle kendinizi sınırlandırın.
 • Kanser tarama muayeneleri programlayın. Risk faktörlerinizi esas alan hangi kanser tarama muayenelerinin sizin için en iyi olduğu hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Bağışıklıklar hakkında doktorunuza sorular sorun. Bazı virüsler kanser riskinizi arttırır. Bağışıklıklar karaciğer kanseri riskini arttıran hepatit B dahil olmak üzere ve servikal kanser ve başka kanserlerin riskini arttıran insan papilloma virüsü (HPV) dahil olmak üzere bu virüsleri önlemeye yardımcı olabilir. Bu virüslere karşı aşılanmanın sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza sorun.
 • Kanser — Kapsamlı gözden geçirme kanser semptomları, nedenleri ve tedavilerini kapsar.

Sağlıkveyaşam

25 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.