Kanser sebepleri: Kanser nedenleri ile ilgili popüler yanlış bilgiler

Kanser sebepleri- Kanser sebepleri ile ilgili bu popüler mitlerin neden yanlış olduğunu öğrenin.

Photo of Timothy Moynihan, M.D.

Timothy Moynihan, Doktor


Plastik ve deodorant gibi günlük hayatta kullandığımız bir çok ürünün kansere sebep olduğu internette dolaşan korkunç iddialardan bazılarıdır. Bu tarz mitler sadece yanlış olmaları açısından değil, insanları sağlık hakkında gereksiz yere endişelendirmelerinden dolayı da sıkıntılıdırlar.

Panik yapmadan önce gerçeklere bir göz atın. Doktor Timothy Moynihan (mayo clinic Rochester Minnesota kanser uzmanı) kanser nedenleri olarak gösterilen popüler mitlerin bazılarını yakından incelemiştir ve bunların neden doğru olmadıklarını açıklamıştır.

Mit: Antiperspirantlar veya deodorantlar meme kanserine sebep olabilir.

Gerçek: Ulusal kanser enstitüsünün açıklamalarına göre koltuk altı ter önleyiciler ve deodorant kullanımının meme kanseri ile arasında herhangi bir bağlantı yoktur.

Bazı çalışmalar alüminyum bileşikleri ve parabenler gibi zararlı maddelerin, tıraş sebebiyle vücutta oluşan çatlaklardan ya da emilebilen tarzda olan ürünlerin direk vücuda girmesinden dolayı zarar verebileceğini ileri sürüşlerdi. Klinik çalışmalar henüz bu ürünlerin meme kanserine sebep olup olmadığına net bir cevap vermemektedir. Ama bu güne kadar yapılan araştırmalardaki deliller bu ürünlerin kansere sebep olmadığını göstermektedir.

Koltuk altı ter önleyici veya deodorantların kanser riskini arttırabileceğine dair endişeleriniz varsa kimyasal içermeyen ürünleri tercih edebilirsiniz.

Mit: Mikrodalgada kullanılan plastik kaplar besin içerisine kansere neden olan zararlı maddeler yayar.

Gerçek: Mikrodalgada kullanımı mümkün olan plastik kaplar güvenlidir.

Ancak mikrodalga kullanımına uygun olmayan plastik kaplar erimeye ve gıda içerisine kimyasal sızıntıya neden olabilirler. Bu sebeple margarin kapları, paketlenmiş olarak hazırlanan yiyecek kapları, çırpma kaseleri gibi ürünleri mikrodalga da kullanmaktan kaçınmalısınız. Mikrodalgada bir kap kullanacağınızda güvenlik açısından öncelikle güvenlik etiketine bakınız.

Mit: Kanser olan kişiler de kanser hücrelerinin daha hızlı büyümesine sebep olabileceğinden şeker yememelidirler.

Gerçek: Şeker, kanserin daha hızlı yayılmasını sağlamaz. Kanser hücreleri de dahil olmak üzere tüm hücreler enerji için kan şekeri (glikoz) ne bağlıdırlar. Ancak kanser hücreleri fazla şeker alındığında hızlı büyüyecek diye bir konu yoktur. Aynı şekilde şeker alımının kısıtlanması da kanserin büyümesini yavaşlatmaz.

Bu yanlış anlaşılma pozitron emisyon tomografi (PET) taramalarında glikozun tipik bir formu olan radyoaktif izleyici kullanılmasından kaynaklanan bir durum olabilir. Kanser hücreleri de dahil vücudunuzdaki tüm hücreler bu izleyicinin bazılarını daha fazla enerji kullanmak açısından büyük miktarda absorbe ederler. Bu nedenle bazı insanlar kanser hücrelerinin şeker ile daha hızlı büyüdüğü sonucuna varmışlardır. Ancak bu doğru değildir.

Mit: İyi insanlar kanser olmazlar.

Gerçek : Antik çağlarda hastalık kötü bir iş yapan ya da düşünen kişiler için bir ceza olarak düşünülüyordu. Bazı kültürlerde bu görüş hala bulunmaktadır. Bu doğru olsaydı, 6 aylık ya da yeni doğan bir bebeğin kanser olmasını nasıl açıklardınız? Onlar hiçbir kötülük yapmamışlardır. Bunu hak edip kanser olduklarına dair hiçbir kanıt yoktur.

Mit: Kanser bulaşıcıdır.

Gerçek: Kanser olan birisinden çekinmenize gerek yoktur. Kanser olan birisiyle zaman geçirebilir veya ona dokunabilirsiniz. Aslında na destek olmak daha önemli olabilir.

Kanser bulaşıcı değildir ancak bazı bulaşıcı virüsler kanser gelişimine neden olabilirler. Kansere neden olabilecek virüs türleri şunlardır;

Bu virüslere karşı korunma yolları için doktorunuzla konuşunuz.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.