Kanserden korunma: Kanser riskinizi azaltacak 7 ipucu

Kanser riskini azaltmak için ipuçları

Muhtemelen kanserden korunma ile ilgili çelişkili haberlere rastlamışsınızdır. Bazen bir araştırma veya haberde tavsiye edilen bir kanserden korunma yöntemi, başka bir haberde tam ters şekilde yer alır.

Kanseri önlemek hakkında bildiklerimiz hala evrim aşamasındadır. Ancak hayat tarzı tercihlerinin kansere yakalanma riskini etkilediği kabul görmüştür.

Dolayısıyla kanser riski hakkında endişeleniyorsanız, bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri yaparak riski azaltabileceğinizi unutmayın. Kanserden korunmak için bu 7 ipucunu dikkate alın.

1. Tütün kullanmayın

Herhangi bir tütün ürünü kullanmak kanser riski ile doğrudan ilişkilidir. Sigara içmek akciğer, mesane, rahim ağzı (serviks) ve böbrek kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser türü ile ilişkilendirilmiştir. Tütün çiğnemek ise ağız boşluğu (oral kavite) ve pankreas kanseri ile ilişkilendirilmiştir. Tütün kullanmasanız bile, sigara dumanına maruz kalmak akciğer kanseri riskini artırabilir.

Tütünden kaçınmak ve tütün kullanmayı bırakmak, sağlığınız için yapabileceğiniz en önemli karardır. Aynı zamanda kanserden korunmanın en önemli parçasıdır. Eğer tütünü bırakmak için yardıma ihtiyacınız varsa, sigarayı bırakmaya yardımcı ürünler ve diğer sigara bırakma yöntemleri hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

2. Sağlıklı beslenin

Market alışverişinde ve yemek masasında sağlıklı seçimler yapmak kanserden korunmayı garanti etmese de riski azaltmanıza yardımcı olur. Aşağıdaki önerileri dikkate alın:

  • Bol bol meyve ve sebze yiyin. Diyetinizde meyve, sebze ve tam tahıllılar ve baklagiller gibi diğer bitkisel yiyeceklere odaklanın.
  • Yağ miktarını sınırlandırın. Özellikle hayvansal ürünlerde yağ oranı yüksek yiyecekleri azaltarak daha hafif ve az yağlı beslenin. Yağ oranı yüksek olan yiyeceklerin çoğunlukla kalori miktarı da fazladır. Fazla kalori de aşırı kilo veya obezite riskini artırabilir ki bu da kanser riskini artırabilir.
  • Eğer alkol kullanıyorsanız, makul miktarlarda tüketin. Meme, kolon, akciğer, böbrek ve karaciğer kanserleri de dahil olmak üzere birçok kanser türünde risk, aldığınız alkol miktarı ve düzenli olarak alkol kullandığınız süre ile doğru orantılı olarak artar.

3. Sağlıklı kilonuzu koruyun ve fiziksel olarak aktif olun

Sağlıklı kiloyu korumak; meme, prostat, akciğer, kolon ve böbrek kanseri gibi birçok kanser türünün riskini azaltabilir.

Fiziksel aktivite de aynı şekilde etkilidir. Kilo kontrolüne yardımcı olmasının yanı sıra, meme kanseri ve kolon kanseri riskini de azaltabilir.

Miktarı ne olursa olsun fiziksel aktivite mutlaka sağlık açısından faydalı olacaktır. Ancak gerçek anlamda sağlığınıza fayda edebilmesi için; haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta aerobik egzersiz veya 75 dakika yüksek yoğunlukta aerobik egzersiz yapmaya çalışın. Orta ve yüksek yoğunlukta aktiviteleri birlikte içeren bir egzersiz de uygulayabilirsiniz. Genel olarak hedefiniz; günlük hayatınıza en az 30 dakikalık fiziksel aktivite dahil etmek olmalı ve bunu artırabilirseniz elbette daha da iyi.

4. Güneşten korunun

Cilt kanseri, en yaygın görülen ve en önlenebilir kanser türlerinden biridir. Aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin:

  • Öğle saatlerinde güneşe çıkmayın. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatler sabah 10 ve akşam 4 arasında güneşe çıkmayın.
  • Gölgede durun. Dışarıdayken mümkün olduğunca gölgede kalın. Güneş gözlüğü ve geniş bir şapkanın da yararı olacaktır.
  • Vücudunuzun güneşe en çok maruz kalan bölgelerini örtecek şekilde giyinin. Cildinizin mümkün olduğunca az kısmı doğrudan güneşte kalacak şekilde sıkı dokunmuş ve rahat kesimli kıyafetler giyin. Pastel tonlar yerine, ultraviyole ışınları daha çok yansıtan parlak veya koyu renkleri tercih edin.

Vücudunuzu mümkün olduğunca saracak gevşek bağlantılı sık dokunmuş giysiler giyin. Pastel veya beyazlatılmış pamuklara göre ultraviyole ışınlarını saha çok yansıtabilen parlak ve koyu renkleri tercih edin.G

5. Aşı olun

Kanserden korunma, belirli viral enfeksiyonlardan korunmayı da içerir. Aşağıdaki aşılar hakkında doktorunuza danışın:

  • Hepatit B. Hepatit B, karaciğer kanseri riskini artırabilir. Hepatit B aşısı yüksek risk grubundaki belirli yetişkinlere önerilir. Bunlar; cinsel olarak aktif ancak tek eşli ilişki yaşamayan yetişkinler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon olan kişiler, damar yoluyla uyuşturucu kullananlar, erkekler ile cinsel ilişkiye giren erkekler ve enfeksiyonlu kan veya vücut sıvılarına maruz kalma riski olan sağlık ve kamu çalışanları.
  • İnsan papilloma virüsü (HPV). HPV cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Serviks veya diğer genital kanserlerin yanı sıra skuamoz hücreli baş ve boyun kanserine yol açabilir. HPV aşısı; ergenlik döneminde bu aşıyı olmamış, 26 yaşından küçük hem erkek hem de kadınlara uygulanabilir.

6. Riskli davranışlardan kaçının

Etkili bir diğer kanserden korunma yöntemi ise kanser riskini arttıran enfeksiyonlara yol açabilecek riskli davranışlardan kaçınmaktır. Örneğin:

  • Güvenli cinsel ilişkide bulunun. Cinsel partner sayınızı sınırlandırın ve cinsel ilişkide prezervatif kullanın. Cinsel ilişkide bulunduğunuz partner sayısı arttıkça HIV veya HPV gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskiniz de artar. HIV veya AIDS'li kişilerde anüs, karaciğer ve akciğer kanseri riski daha yüksektir. HPV çoğunlukla rahim ağzı kanseri ile ilişkilendirilir, ancak anüs, penis, boyun, kadın dış genital organı (vulva) ve vajina kanseri riskini de artırabilir.
  • İğne paylaşmayın. Enfeksiyonlu bir uyuşturucu kullanıcısıyla iğnenin paylaşılması hem HIV hem de hepatit B ve hepatit C'ye yol açabilir. Bunlar da karaciğer kanseri riskini yükseltebilir. Uyuşturucu kullanımı veya bağımlılığı için profesyonel yardım alın.

7. Düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırın

Düzenli olarak kendi kendine muayene ve cilt, kolon, prostat, rahim ağzı ve meme kanseri gibi belirli kanser taramalarını yaptırmak, kanseri tedavinin başarı olasılığının daha yüksek olduğu erken bir evrede yakalama şansını artırır. Size uygun kanser taraması programı için doktorunuza danışın.

Unutmayın kanserden korunmak sizin elinizde, bugünden başlayarak kontrolün sizde olmasını sağlayın.

Sağlıkveyaşam

26 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.