Kanserden kurtulan insanlar: Kanser tedavisinin geç dönem etkileri

Kanserden kutulan kişiler, kanser tedavisi bittikten uzun süre sonra yan etkileri yaşayabilir.

Kanser tedaviniz bitti, ancak hayatınızı kurtaran bu tedavilerin yan etkileri bulunabilmektedir. Kanser tedavisinden sonra insanlar ne kadar uzun süre yaşarsa, kanser tedavilerin ileride oluşabilecek yen etkileri ile o kadar fazla karşılaşabilmektedirler. Kanser tedavilerinin geç yan etkileri ile ilgili aradığınız tüm bilgileri bulabilirsiniz ve bu bilgiler ile sağlığınızı daha iyi bir şekilde kontrol edebilmek için kullanabilirsiniz.

Kanser tedavisinin geç yan etkileri nelerdir ?

Geç etkiler kanser tedavisinin tedavinizin bitiminden sonra ortaya çıkan yan etkilerdir. Kanserden kurtulan kişiler bu yan etkiler ile kanser tedavilerinden yıllar sonra karşılaşabilirler.

Hangi kanser tedavileri geç yan etkilere neden olmaktadır ?

Kanser tedavisinin geç yan etkileri üç ana kanser tedavisinin herhangi birisinden gelebilir. Bunlar ; kemoterapi, radyasyon terapisi ve ameliyattır. Yeni kanser tedavileri geliştirildikçe, doktorlar bu tedavilerin kanserden kurtulan kişilerde geç yan etkilere neden olduğunuda bulabilmektedirler.

TedaviGeç Yan etkileri
Kemoterapi

Katarakt

Erken Menopoz

Kalp problemleri

Kısırlık

Karaciğer problemleri

Akciğer hastalıkları

Kemik erimesi

Düşük akciğer kapasitesi

Diğer kanserlerin nüksetme risklerinin yükselmesi

Radyasyon terapisi

Katarakt

Diş çürükleri

Kalp problemleri

Hipotiroidizm

Kısırlaık

Akiğer hastalıkları

Bağırsak problemleri

Hafıza problemleri

Kemik erimesi

Diğer kanserlerin nüksetme risklerinin yükselmesi

AmeliyatFil Hastalığı (lenfödem)

Unutmayın ki bu geç yan etkiler veya uzun dönemli yan etkiler kanserli olan her kişide görülmemektedir, ve bazı insanlar tedavi sonrasında hiçbir yan etki ile karşılaşmamışlardır. Farklı kemoterapi ilaçları farklı geç yan etkilere neden olabilmektedir. Dolayısıyla kısırlığa neden olabilen kemoterapi ilaçları almıyorsanız, özel bir geç yan etki riskinde olmadığınıza inanabilirsiniz. Radyasyon terapisi ve ameliyat yalnızca uygulanan bölgeyi etkilemektedir. Dolayısıyla, örneğin, radyasyon terapisini baş ve boyun bölgesinde gördüyseniz, bu durum da radyasyon tedavisinin sonucu olarak diş çürükleri gibi problemler ile karşılaşmazsınız.

Çocukluk döneminde kanser tedavisi olan kişilerde ne gibi yan etkiler görülmektedir ?

Çocukluk döneminizde kanser tedavisi gördüyseniz, yetişkinlerin kanser tedavisi sonrası gördükleri yan etkiler gibi siz de yan etkilere uğrayabilirsiniz. Ancak ek geç yan etkilerinde risklerini barındırabilirsiniz. Bunun nedeni çocukluk döneminde tedavi süresince çocukların kemikleri, dokuları ve organlarının hızla büyümesidir, dolayısıyla kanser tedavisi büyümenin kritik bir zamanını etkilemektedir.

Kanserden kurtulan yetişkin kişilerde olduğu gibi, çocukluk döneminde kanserden kurtulanlardaki görülebilecek geç yan etkiler geçirilen kanser tipine ve uygulanan tedaviye göre değişkenlikler gösterebilmektedir. Buna ek olarak, kanseri geçirdiğiniz yaşa bağlı olarak şu anda aşağıdaki problemlerin riskini barındırmaktasınız. Çocukluk döneminde kanserden kurtulduktan sonra meydana gelebilecek geç yan etkiler aşağıda belirtilmiştir :

 • Kalp problemleri, kalp krizi olma riskinin yükselmesi
 • Kan damar problemleri, felç olma riskinin artması
 • Akciğer problemleri, nefes zorlukları
 • Karaciğer problemleri
 • Böbrek problemleri
 • Kemik problemleri, kemiklerin incelmesi (osteporoz) ve eklem ağrıları
 • Kısa boy, yavaş kemik gelişiminden kaynaklı
 • Görme bozuklukları
 • İşitme bozuklukları
 • Diğer kanser tiplerinin nüksetme riskilerinin yükselmesi

Yıllar önce kanser tedavisi gördüyseniz, önceki kanser tedavilerinden dolayı değil, yaşlanmaya bağlı olarak herhangi bir sağlık problemi ile de karşılaşabilirsiniz. Çocukluk zamanında görmüş olduğunuz kanser tedavileri ile ilgili doktorunuz ile bağlantıya geçin. Ebeveynlerinizde ve diğer aile üyelerinde tedavi ile ilgili kayıtlar bulunuyorsa, bunları doktorunuz ile paylaşın.

Ne tip işaretler veya belirtiler ileriki zamanlarda geç yan etkiler yaşayacağınızı gösterir ?

Özel tedaviniziç geç yan etkileri ile ilgili doktorunuz ile görüşün. Bazı durumlarda doktorunuz ne gibi risklerde olduğunuzu bilebilir. Ancak çoğu tedavinin geç yan etkiler, halen bilinmemektedir.

Doktorunuz sizde olan işaretlerin ve belirtilerin verdiği ipuçları ile sizde kanser tedavini ile ilgili ne gibi geç yan etkiler olabileceğini tahmin edebilir. Doktorunuz kanser tedavinizin tamamlanmasından sonra geldiğiniz kontrollerde testler uyuglayarak da ne gibi geç yan etkilerle karşılaşacağınızı söyleyebilir.

Sizi endişelendiren herhangi bir işaret veya belirti varsa bunu doktorunuz ile paylaşın. Bunlarla ilgili endişeleneceğinize bunları doktorunuzla paylaşarak kontrol ettirmek sizin için çok daha yararlı olacaktır.

Yıllar önce bir kanser ile ilgili tedavi gördüyseniz veya uzun zamandır kontroller için bir kanser uzmanını görmüyorsanız, ilk doktorunuz ile geç yan etkileri konuşun. Geç yan etkileri yaşayacağınızı düşünüyorsanız veya doktorunuz hangi geç yan etkilerin izlenmesi konusunda emin değilse, bir kanser uzmanı önermesini isteyebilirsiniz.

Kanser tedavisinin geç yan etkilerini önleyebilmek için neler yapabilirsiniz ?

Geç yan etkilerin önlenip önlenemeyeceği veya bazı insanların neden kanser tedavilerinin geç yan etkileri ile karşılaşıp, bazılarının karşılaşmadığı net bir durum değildir. Bu ürkütücü olabilir.

Ümitsiz olmamaya özen gösterin. Egzersiz yapmak, bol meyve ve sebze tüketerek sağlıklı bir diyet uygulamak gibi kendinizi güçlü ve sağlıklı hissedebilmeniz için adımlar atın. Bu gelişebilecek geç yan etkiler ile daha iyi mücadele etmenize yardımcı olabilir.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

 • Diyet Uzmanı 23 Şubat 2018

  Diyetisyen seçerken dikkat edilecekler - Diyetisyenin tıp merkezinde, hastanede ya da kurumsal ofisinde hizmet verip vermemesini göz önünde bulundurun. - Diyetisyeninizin diplomasını görmek isteyin. - Diyetisyeninizin hangi alanda uzman olduğunu, seminerlere ya da eğitimlere katılıp katılmadığını öğrenin. - Yıllardır bu işi yapan diyetisyenleri tercih edin.

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.