Karaciğer kanseri

Karaciğer kanseri- Hepatoselüler karsinoma da dahil bu tip kanserin semptomları ve tedavisi

Karaciğer kanseri karaciğerinizdeki hücrelerde başlayan bir kanserdir. Karaciğeriniz karnınızın üst kısmında, diyaframın altında ve midenizin üstünde bulunan futbol topu büyüklüğünde bir organdır.

En yaygın karaciğer kanser türü karaciğerin ana hücrelerinde (hepatosit) başlayan hepatosellüler karsinomdur. Karaciğerdeki diğer hücre türleri de kanser olabilir ama bunlar daha az sıklıktadır.

Karaciğeri etkileyen her kanser karaciğer kanseri olarak düşünülmez. Kolon, akciğer veya göğüs gibi vücudun başka yerinde başlayan ve yayılan kansere karaciğer kanseri değil metastatik kanser denir. Ve bu tür kanser nerede başladıysa o organın ismi ile anılır, örneğin metastatik kolon kanseri kolonda başlayan ve karaciğere yayılan kanseri tanımlar.

Belirtileri

Çoğu insanda birincil karaciğer kanserinin erken evrelerinde bulgu ve semptomlar olmaz. Bulgu ve semptomlar görüldüğünde şunlar olabilir:

 • İstem dışı kilo kaybı
 • İştah kaybı
 • Üst karın ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Genel halsizlik ve yorgunluk
 • Karın şişkinliği
 • Derinizin ve gözlerinizin aklarının sarılaşması (sarılık)
 • Beyaz, kirece benzer dışkı

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Sizi endişelendiren herhangi bir bulgu veya semptoma yaşarsanız doktorunuzdan randevu alın.

Nedenleri

Çoğu karaciğer vakasına neyin neden olduğu belli değildir. Ama bazı vakalarda neden bilinir. Örneğin, belirli hepatit virüsleriyle kronik enfeksiyon karaciğer kanserine neden olabilir.

Karaciğer hücreleri vücudunuzdaki her kimyasal proses için talimatlar veren madde olan DNA’ larında değişiklikler (mutasyonlar) geliştirdiğinde karaciğer kanseri meydana gelir. DNA mutasyonları bu talimatlarda değişikliklere neden olur. Bir sonuç şudur ki; hücreler kontrolden çıkmaya başlar ve sonunda kanserli hücrelerin bir kitlesi olan bir tümör oluşturur.

Tedavi ve ilaçlar

Birincil karaciğer kanseri için tedaviler hastalığın boyutu (evre) yanı sıra yaşınız, genel sağlığınız ve kişisel tercihlerinize bağlıdır.

Karaciğer kanseri tedavi seçenekleri şunlar olabilir:

 • Karaciğerin bir kısmının alınması için ameliyat. Belirli durumlarda doktorunuz tümörünüz küçükse ve karaciğer fonksiyonunuz iyiyse karaciğer kanserini ve onu saran sağlıklı dokunun küçük bir kısmını almak için kısmi hepatektomi önerebilir.

Bunun sizin için bir seçenek olup olmayacağı da karaciğer içindeki kanserinizin yerine bağlıdır.

 • Karaciğer nakli ameliyatı. Karaciğer nakli ameliyatı esnasında hastalıklı karaciğeriniz alınır ve bir donörden sağlıklı bir karaciğerle değiştirilir. Karaciğer nakli ameliyatı sadece erken evre kanserli insanların düşük bir yüzdesi için bir seçenektir.
 • Kanser hücrelerinin dondurulması. Kriyoablasyon kanser hücrelerini imha etmek için aşırı soğuk kullanır. Prosedür esnasında doktorunuz sıvı nitrojen ihtiva eden bir aleti (kriyoprob) doğrudan karaciğer tümörlerinin üstüne koyar. Ultrason görüntüleri kriyoprobu yönlendirmek ve hücrelerin donuşunu izlemek için kullanılır.
 • Kanser hücrelerinin ısıtılması. Radyofrekans ablasyon denen bir prosedürde elektrik akımı kanser hücrelerini ısıtmak ve yok etmek için kullanılır. Kılavuz olarak bir ultrason veya BT tarama kullanarak cerrahınız karnınızdaki küçük kesiklerden içeri bir veya daha fazla ince iğne sokar. İğneler tümöre ulaşınca kanser hücrelerini yok eden bir elektrik akımıyla ısıtılırlar.
 • Tümörün içine alkol enjekte etmek. Alkol enjeksiyonu esnasında saf alkol ya derinizden ya da bir ameliyat esnasında doğrudan tümörlerin içine enjekte edilir. Alkol tümör hücrelerinin ölmesine neden olur.
 • Karaciğerin içine kemoterapi ilaçları enjekte edilmesi. Kemoembolizasyon karaciğere doğrudan güçlü anti-kanser ilaçları veren bir tür kemoterapi tedavisidir. Prosedür esnasında kemoterapi ilaçları hepatik arterin – karaciğer kanserlerinin kan kaynağını derive ettikleri arter - içine enjekte edilir ve daha sonra arter tıkanır. Bu, kanser hücrelerine kan akışını keser ve kanser hücrelerine kemoterapi ilaçlarının verilmesini sağlar.
 • Radyoterapi. Bu tedavi kanser hücrelerini yok etmek ve tümörleri küçültmek için çok güçlü enerji ışınları kullanır. Radyoterapi tedavisi esnasında bir masaya uzanırsınız ve bir makine enerji ışınlarını vücudunuzdaki hassas bir noktaya yöneltir. Karaciğer kanseri için radyoterapi vücuttaki bir noktaya birçok radyasyon ışınını simültane olarak odaklayan stereotaktik radyocerrahi denen bir teknik içerebilir.
 • Hedeflenmiş ilaç tedavisi. Hedeflenmiş ilaçlar bir tümörün yeni kan damarları yaratma yetisini kesintiye uğratarak çalışır. Hiç tedavi edilmeden birkaç ay daha fazla ilerlemiş hepatoselüler karsinomun ilerlemesini yavaşlattıkları veya durdurdukları görülmüştür. Sorafenib gibi hedeflenmiş tedavilerin ilerlemiş karaciğer kanserini nasıl kontrol edebildiklerini anlamak için daha fazla çalışma gerekir.

Korunma

Siroz riskinizi azaltın

Siroz karaciğer yarasıdır ve karaciğer kanseri riskini arttırır. Siroz riskinizi azaltabilirsiniz eğer:

 • Alkolü hiç değilse az için. Alkol içmeyi seçerseniz içtiğiniz miktarı sınırlayın. Kadınlar için bu günde bir dubleden fazlası olmaması anlamına gelir. Erkekler için bu günde iki dubleden fazlası olmaması anlamına gelir.
 • Sağlıklı kiloyu muhafaza edin. Mevcut kilonuz sağlıklıysa sağlıklı bir diyet seçerek ve haftanın çoğu gününde egzersiz yaparak bunu muhafaza etmeye çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa her gün aldığınız kalori miktarını azaltın ve yaptığınız egzersizin miktarını arttırın. Her hafta yavaşça 1 veya 0.5 ila 1 kg kilo vermeyi hedefleyin.
 • Kimyasalları dikkatli kullanın. Evde veya işte kullandığınız kimyasalların talimatlarına uyun.

Hepatit B aşısı olun Hem yetişkinler hem de çocuklar için %90’dan fazla koruma sağlayan hepatit B aşısı olarak hepatit B riskinizi azaltabilirsiniz. Aşı bebekler, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi tehlike altında olanlar dahil neredeyse herkese yapılabilir.

Hepatit C’yi önlemek için önlemler alın Hepatit C aşısı yoktur ama enfeksiyon riskinizi azaltabilirsiniz.

 • Herhangi bir seks partnerinin sağlık durumunu bilin. Partnerinize HBV, HCV veya cinsel yolla bulaşan herhangi bir başka enfeksiyon bulaşmadığından emin olmadıkça korunmasız seks yapmayın. Partnerinizin sağlık durumunu bilmiyorsanız her cinsel ilişkinizde kondom kullanın.
 • İntravenöz (IV) uyuşturucular kullanmayın ama kullanıyorsanız da temiz bir iğne kullanın. Yasadışı uyuşturucular enjekte etmeyerek HCV riskinizi azaltın. Ama bu sizin için bir seçenek değilse kullandığınız iğnenin steril olduğundan emin olun ve onu paylaşmayın. Kirlenmiş uyuşturucu malzemeleri hepatit C enfeksiyonunun yaygın bir nedenidir. Toplumunuzdaki iğne değişim programlarının avantajlarından faydalanın ve uyuşturucu kullanımınız için yardım almayı düşünün.
 • Piercing veya dövme yaptırmak için güvenli, temiz yerler arayın. Yeterince sterilize edilmemiş olabilen iğneler hepatit C virüsünü yayabilir. Bir piercing veya dövme yaptırmadan önce muhitinizdeki dükkânları çek edin ve çalışanlara güvenlik uygulamaları hakkında sorular sorun. Bir dükkândaki çalışanlar sorularınıza cevap vermeyi reddeder veya sorularınızı ciddiye almazsa o müessesenin sizin için uygun olmadığını anlayın.

Karaciğer kanseri taranması hakkında doktorunuza sorular sorun Genel popülâsyon için karaciğer kanseri için taramanın karaciğer kanserinden ölme riskini azalttığı kanıtlanmamış olduğundan genellikle önerilmez. Karaciğer Hastalıkları Araştırmaları Derneği aşağıdakilere sahip insanlar dahil yüksek risk altında olduğunu düşünenler için karaciğer kanseri taramasını önerir:

 • Hepatit B ve müteakip olanların bir veya daha fazlasının uygulandığı: Asyalı veya Afrikalı, karaciğer sirozu olabilen veya karaciğer kanseri aile geçmişi olanlar
 • Hepatit C enfeksiyonu ve karaciğer sirozu
 • Bir otoimmün hastalık gibi başka nedenlerden karaciğer sirozu, aşırı alkol kullanımı, alkolik olmayan karaciğer yağlanması hastalığı ve kalıtsal hemokromatoz
 • Birincil safra sirozu

Taramanın artılarını ve eksilerini doktorunuzla konuşun. Birlikte riskiniz esas alındığında taramanın sizin için doğru olup olmadığına karar verebilirsiniz. Tarama tipik olarak her yıl bir veya iki kez bir ultrason muayenesi içerir.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.