Kasık fıtığı

Kasık fıtığı- Bu abdominal fıtığın semptomları ve tedavisi

Kasık fıtığı yumuşak dokunun – genellikle karın boşluğunun iç zarı (omentum) veya bağırsağın bir bölümü – karın kaslarındaki zayıf bir noktadan çıkıntı yamasıyla oluşur. Oluşan çıkıntı özellikle öksürdüğünüzde, eğildiğinizde veya ağır bir obje taşıdığınızda ağrılı olabilir.

Bir kasık fıtığı tek başına tehlikeli değildir. Kendi kendine iyileşmez veya yok olmaz ancak hayatı tehdit eden komplikasyonlara sebep olabilir. Bu sebeple doktorunuz ağrılı veya büyümekte olan bir kasık fıtığını iyileştirmek için ameliyat tavsiye edecektir. Kasık fıtığı ameliyatı yaygın bir cerrahi operasyondur.

Belirtileri

Bazı kasık fıtıkları hiç bir semptoma sebep olmaz. Doktorunuz rutin bir muayene sırasında fark edinceye kadar bir kasık fıtığınız olduğunu dahi anlamayabilirsiniz. Ama sıklıkla fıtık yüzünden oluşmuş şişkinliği görür ve hissedebilirsiniz. Şişkinlik özellikle öksürdüğünüz ya da gerildiğiniz zaman ayaktayken daha belirgin hale gelir.

Kasık fıtığı bulgu ve semptomları şunlardır:

 • Kasık kemiklerinin her iki tarafında da olabilen bir şişkinlik
 • Şişkinlikte bir yanma, çağlama ya da ağrı hissi
 • Özellikle eğilirken, öksürürken ya da bir şey kaldırırken kasıklarınızın ağrı ya da rahatsızlanma hissi
 • Kasığınızda bir ağırlaşma ya da çekme hissi
 • Kasığınızda bir zayıflık ya da baskı hissi
 • Dışa çıkık ince bağırsaklar testis torbasına doğru indiğinde testislerinizin etrafında ara sıra meydana gelen ağrı veya şişme

Yatar konumdayken fıtığınızı kolayca karın boşluğunuza geri itebilmeniz gerekmektedir. Eğer bu olmuyorsa bölgeye bir buz torbasıyla soğuk pres yapmak fıtığın kolayca yerinden oynamasını sağlayabilir. Pelvisinizin başınızdan daha yüksek bir seviyede tutarak yatmanın da yardımı dokunabilir.

İnkarsere kasık fıtığı Eğer fıtığınızı içeri itemiyorsanız omentum ya da ince bağırsağınızdaki bir kıvrım abdominal duvarınızın içinde hapsolmuş (inkarsere) olabilir. İnkarsere bir fıtık ince bağırsağınıza giden kan akışını kesebilecek düğümlü bir fıtığa dönüşebilir. Fıtığı tedavi ve bağırsaklara olan kan akışını geri sağlamak için ameliyat gerekmektedir. Düğümlü bir fıtık eğer tedavi edilmezse hayati tehlike taşıyabilir.

Düğümlü fıtığın bulgu ve semptomları şunlardır:

 • Bulantı, kusma veya her ikisi birden
 • Ateş
 • Hızlı kalp ritmi
 • Çabucak şiddetlenen ani sancı
 • Kızıllaşan, morlaşan ya da kararan bir fıtık şişiği

Eğer bu belirtilerin herhangi biri oluşursa derhal doktorunuza görünün.

Çocuklarda bulgu ve semptomlar Yeni doğan ve çocuklardaki kasık fıtıkları doğum sırasında abdominal duvarda oluşan bir zayıflıktan kaynaklanmaktadır. Fıtık bazen çocuk ağladığında, öksürdüğünde ya da bir bağırsak hareketi sırasında gerildiğinde görülebilir hale gelir. Daha ileri yaştaki bir çocukta ise fıtık çocuk öksürdüğünde, bağırsak hareketi sırasındaki gerilmelerinde ya da uzun süre ayakta durduğunda görünür hale gelebilir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz Eğer kasık kemiklerinizin iki tarafından birinde, kasık bölgenizde ağrılı ve gözle görülür bir çıkıntınız varsa doktorunuza görününüz. Çıkıntı genellikle ayakta durduğunuz zamanlarda daha belirginidir ve etki etmiş bölgeye elinizi koyduğunuzda hissedebilirsiniz. Eğer fıtığınız kızıllaşıyor, morlaşıyor ya da kararıyorsa acil tıbbi yardım alınız.

Nedenleri

Bazı kasık fıtıklarının belirgin bir sebebi yoktur. Diğerleri ise şu gibi şeylerden kaynaklanmaktadır:

 • Karın boşluğunun içinde aşırı baskı
 • Abdominal duvarda daha önceden var olan zayıf bir nokta
 • Hem abdominal duvarda daha önceden var olan bir zayıf nokta hem de abdomenin içinde oluşan aşırı baskı
 • Bağırsak hareketleri ya da işeme sırasında gerilmeler
 • Ağır kaldırma
 • Karın boşluğunda su toplanması (assit)
 • Hamilelik
 • Aşırı kilolu olma
 • Kronik öksürme veya hapşırma

Çoğu insanda bir kasık fıtığına yol açan abdominal duvardaki zayıflık doğum sırasında karın iç zarı (periton) düzgün kapanmadığında ortaya çıkar. Diğer kasık fıtıkları kasların yaşlanma, zorlayıcı fiziksel aktiviteler ve sigaraya bağlı öksürme gibi faktörler yüzünden zayıflaması ve bozulması sonucu ortaya çıkar.

Erkeklerde zayıf nokta genellikle sperma kordonunun testis torbalarına giriş yaptığı kasık kanalında oluşur. Kadınlarda kasık kanalı rahmi yerinde tutan bir bağ dokuyu taşır ve fıtıklar bazen rahimden çıkan bağlayıcı dokuların kasık kanalının etrafını saran dokularla birleştiği yerde ortaya çıkar.

Erkeklerde daha yaygın Erkeklerin doğumdan önceki gelişim süreçleri yüzünden kasık kanallarında doğuştan bir zayıflığın olması ihtimali daha yüksektir.

Erkek bebeklerde testisler karın boşluğunda şekillenir ve kasık kanalından geçerek testis torbasına düşer. Doğumdan çok kısa bir süre sonra kasık kanalı neredeyse tamamen kapanır — sperma kordonun geçebileceği ama testislerin geri içeri kaçamayacağı kadar dar bir aralık. Bazen kanal tam olarak kapanmaz ve zayıf bir bölge bırakır.

Dişi bebeklerde kasık kanalının doğumdan sonra kapanmaması ihtimali daha düşüktür.

Abdominal duvardaki zayıflık hayatınızda daha sonra da özellikle bir incinme veya karın boşluğuna müdahale eden bir ameliyat sonrasında ortaya çıkabilir. Daha önceden oluşmuş bir zayıflığınız olsun ya da olmasın gerilme, ağır kaldırma, hamilelik ve aşırı kiloluluktan ötürü karnınızda oluşacak fazal baskı bir fıtığa sebep olabilir.

Tedavi ve ilaçlar

Eğer fıtığınız küçük ve sizi rahatsız etmiyorsa doktorunuz izle ve bekle yaklaşımı sergileyebilir. Büyüyen ve ağrılı fıtıklarsa rahatsızlığı gidermek ve ciddi komplikasyonları engellemek için genellikle ameliyata ihtiyaç gerektirir.

Genelde iki tür fıtık operasyonu vardır - açık fıtık onarımı ve laparoskopik onarım.

Herniyorafi Açık fıtık onarımı da denilen bu yöntemde cerrah kasığınızda bir yarık açarak dışa dönmüş olan omentum ya da ince bağırsağı karın boşluğundaki yerine geri iter. Cerrah daha sonra yarık kasları dikerek kapatır. Zayıf bölge genellikle sentetik bir ağ ile (herniyoplasti) güçlendirilip, desteklenir.

Ameliyattan sonra en kısa sürede tekrar hareket edebilmeniz için teşvik edilirsiniz ama normal aktivitelerinize tam anlamıyla geri dönebilmeniz dört ile altı hafta içinde gerçekleşir.

Laparoskopi Bu çok az girişimsel olan işlemde cerrah karnınızdaki bir çok küçük yarığın içinden ameliyat eder. Ucunda küçük bir kamera olan ince bir tüp (laparoskop) bir yarıktan içeriye sokulur. Kamera yardımıyla cerrah başka bir yarığın içinden küçük aletler sokarak sentetik ağ ile fıtığı onarmaya çalışır.

Laparoskopik onarım olan çoğu insan daha az rahatsızlık hissetmekte ve yara iziyle kalmaktadır ve normal aktivitelere daha çabuk dönmektedir. Laparoskopi normal ameliyattan sonra fıtığı tekrar eden kişiler için iyi bir seçenek olabilir çünkü cerrahın önceki onarımdan kalan dokulara zarar vermesini engeller. Laparoskopi aynı zamanda her iki tarafında da fıtığı (bilateral kasık fıtığı) olan insanlar içinde iyi bir seçenek olabilir.

Bazı araştırmalar laparoskopik onarımın daha yüksek komplikasyon ve ameliyat sonrası nüksetme riski olduğunu göstermektedir. Bu riskler laparoskopik fıtık onarımlarında engin bir deneyime sahip bir cerrah tarafından uygulandığında en aza indirgenebilir.

Eğer:

 • Çok büyük bir fıtığınız varsa
 • İnce bağırsağınız testis torbalarınıza doğru indiyse
 • Daha önceden prostat ameliyatı (prostatektomi) gibi bir kasık içi ameliyatı geçirmişseniz
 • Genel anesteziye uygun değilseniz

laparoskopi sizin için uygun olmayabilir

Korunma

Sizi kasık fıtığı olmaya eğilimli kılan doğuştan gelen bozukluklarınızı engelleyemezsiniz. Ama yine de karın kaslarınızdaki ve dokularınızdaki gerilimi azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Sağlıklı kilonuzu koruyunuz. Sizin için en iyi egzersiz ve diyet planı için doktorunuzla konuşunuz.
 • Yüksek lif oranına sahip besinler tüketiniz. Meyveler, sebzeler ve tüm tahıllar kabızlığı ve gerilimi azaltacak lifler içerirler.
 • Ağır objeleri dikkatlice kaldırınız ya da ağır kaldırmaktan tamamen kaçınınız. Eğer ağır objeler kaldırmak zorundaysanız her zaman beliniz yerine dizleriniz bükünüz.
 • Sigarayı bırakınız. Yarattığı çoğu ciddi sorunun ötesinde sigara içmek kasık fıtığı olmasına ya da var olan fıtığın azmasına sebep olacak kronik bir öksürüğe yol açabilir.
 • Kasıkbağlarına güvenmeyiniz. Fıtıkları yerinde sabit tutmaya yarayan destekleyici bir giysi (kasık bağı) asıl sorunu ortadan kaldırmaya ve komplikasyonları engellemeye yardımcı olmaz. Doktorunuz daha rahat hissedebilmeniz için ameliyata kadar bir kasıkbağı giymenizi önerebilir ama bu giysi asla ameliyatın yerini tutmaz.

Sağlıkveyaşam

21 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.